bugün

26.5.1966 ordu doğumlu, Evli, iki çocuklu vakıf gureba eğitim hastanesipsikiyatri kliniğinde çalışmakta olan psikiyatri uzmanı doktordur. ayrıca kendi alanında birçok kitap yazmıştır. eserleri;

(bkz: Ruh Hali)
(bkz: Sufi psikolojisi)
(bkz: Psikiyatri ve kültür)
(bkz: Kalbin direnişi)
(bkz: Ruhun labirentleri)
(bkz: http://www.kemalsayar.com)
bugün 19.30 da bostancı green park hotelde "demokrası ve radikal empati" konulu konferans verecek değerli akademisyen, şair, psikolog.
fatih üniversitesi öğretim üyesidir artık.
Aktüel dergisinde yazıları yayınlanan, psikologdan ziyade filozof diyebileceğim büyük insan.
sessiz oturabilir miyiz seninle?
aramızda yaprakların hışırtısından,
ve ceylanların hayata çıkışından
başka bir ses olmadan.

beni sessiz de sevebilir misin?
yağmur almış toprağı
ve üşüyen kainatı dinlerken
araya dünya sözleri karışmadan.

biliyor musun çekirgelerin,
unutulmuş ülkelerin,
kahrından kuruyan nehirlerin
diliyle konuşabilirim seninle.
duyabilirim seni hiç konuşmadan.

kalbinin atışlarını duyabilirim.
içinde bir yaz gezmesine çıkan çocuğu
ve dudağın en uzak sokağında
biriken dilini hayatın
sökebilirim, öğrenebilirim
sözcükler bağırtılar klaksonlar
ona karışmadan.

ay sesiyle, gün sesiyle, gül sesiyle
tırmanırım kalbinin tepesine ve işte
zakkumların diliyle konuşabilirim seninle.
rüzgarın ve acının bildiği dilde
acelesiz, hiç yarışmadan,
sessiz oturabilir miyiz seninle?

diyen gönül insanı.
her şeyin bir anlamı var kitabıyla gönlümü fethetmiş filozof,doktor,mü'min ve herşeyden önce insan olduğunun farkında olan ve yazdığı,konuştuğu kelimeleri bu minvalde seçen bir adam.seviyoruz abi.
"söz sükutla taçlanmalı."
demiş,büyük düşünür.*
emeğe ve emeğin sahibine kesinlikle saygı duyuyorum, eminimki saygıdeğer, hayatın hakkını vererek yaşayan, hayatı sorgulayan, düşünen bir adamdır. fakat sufi piskolojisi kitabı malesef uzun zamandan sonra yarım bıraktığım tek kitaptır. gerçekten kendimi zorlayarak 100. sayfasına gelmiş bulundum, ama daha fazla dayanamadım. zevk meselesi tabi ama bu kitap gerçekten çok sıkıcı!
okan bayülgen'in dünyaya neden geliriz sorusuna, "ben kendi adıma adam olmaya geldim" cevabı ile beni kendisine hayran bırakmış, anlayışlı, empati sahibi, olgun kişilik.
bir daha televizyona çıkarsa elektroşok cihazı ve lobotomi aletlerini envai çeşit sfinkterlerine sokup, aşırı dozda torazin alıp şiirlerinden okuması gereken adam. arçelik, ayaklı beyin kızartma makinesi.

edit: bok gibi şiir yazdığını söylemiş miydim?
Şiir yazan josef mengele.
başimizi kaldırıp şöyle bir etrafımıza bakmamızda yardımcı olan, entellektüel.
sorularim cevabı.kaçişan akıllarımıza ev sahipliği yapan gönül ayni. benimki ufacık da olda ayni aciyi çekmekteyiz.
'ruh hali' isimli eserinde bahsettiği ufak bir hikayeyle beni gözyaşlarına boğmuş olan, konuşmasıyla, duruşuyla insanda saygı uyandıran değerli bir psikiyatrdır.
"Ben bütün hayatlardan geri kaldım doktor bey.
ilaçlarınız, şoklarınız düzeltmiyor karnemdeki kırıkları.
Ben aşk-ı bekâlardan sınıfta kaldım.
Ve onların yüreğinde ne merhamet, ne aşklar.
Bilmiyorlar onlar kalbi kırık bir çocuğun tarihi nerden başlar..."
sonsuza dek sophie isimli şiiriyle insanı derinden etkileyen şair. (bkz: sonsuza dek sophie)
sözle ruhu dize getiren kıymetli insan. Okudukça okuyasın gelir, dinledikçe dinleyesin. Kendini huzursuz hissediyosan aç bi kitabını oku.
Geçen hafta katılmış olduğu Muhabbet Kralı adlı programda çok konuşmanın çok bilmek olmadığını, yaptığı kısa, öz nokta atışları ile isbat eden üstattır. iyi bir dinleyici olmak, meseleyi iyi kavramayı sağlar ve bu sayede meseleyi gevelemeden ifade etmemizi mümkün kılar. Tebrikler.
an itibariyle gülben ergen'in programında konuk olan psikiyatrist.
hayatım boyunca yüksek vizitesinden dolayı bakınamayacağım psikiyatrist..
surekli, paranin onemsizliginden, maneviyatin oneminden bahseden adam. iyi hos da muayene ucretlerine gelince bu felsefesini neden unutuyor acaba...
'Yaşamak yavaş yavaş doğmaktır'. insan kendisini saran esaret bağlarından özgürleştikçe, her dem yeniden doğar fikrinin sahibi.
aşklar, melekler adında bir denemesi vardır üstadın. cesaret edebilen herkesin muhakkak okuması gerekir. bir aşk nasıl kahrolabilir?
dileseler Tanrı'dan
ruhun eşsiz karanlığına
gözleri alıştıracak bir lamba
bir yön tayini ya da
yağmurla boran
yolla yolcu arasında
dans eden psikiyatristler,
bir kendilerini iyileştirebilseler!

dizelerinin sahibi, gönül insanı psikiyatrist, yazar, akademisyen.