bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Carthage. Bugünkü tunus'un akdeniz kıyısında 9.yy.da Elyssa Didon tarafından kurulmuş. Finike Kraliçesi ülkenin en yakışıklı 50 gencini alıp, yola çıkmış. Kıbrısta çay ve ihtiyaç molası verirken denize giren (çıplak girmek modaymış ya da dünyanın ilk çıplaklar kampı)çıplak hatun kişileri gözlerine kestirmiş bizim yakışık gençler. Sonra 50 hatunu kollarına takıp laylaylom buraya kadar gelmişler. Eeeee, güzel yer, deniz ayaklarının altında... Ayakta kalan bir kaç sütun ve hamam kalıntılarını görebilirsiniz. Çünkü Romalılarla yapılan Pon savaşları sonucunda General Hanibalden korkan Romalılar ne var ne yok yakıp yıkmışlar. Bize de sadece italyayı ele geçiren ünlü ordusuyla Hanibal ve uygar, ticaret erbabı, kültürü geniş Kartacanın hikayesi kalmış.
  1 ... lenada
 2. 2.
  (bkz: hannibal)
  ... altan
 3. 3.
  kuzey afrika'da akdeniz kıyısında yaşamış büyük bir ırktır. romalılarla yaptıkları pon savasları çok meşhurdur.
  1 ... kalp kerizi
 4. 4.
  romalılarca işgal edildikten sonra, roma'ya karşı en büyük direnci gösterdiğinden olsa gerek, şehir bütünüyle yıkılmış sonrasında her yerine tuz yığılmıştır.
  2 ... endustriyel siyah
 5. 5.
  mezarı gebze de bulunan hannibal ın yönettiği medeniyet.
  ... anarche
 6. 6.
  Kibris'tan gelen fenikeli'ler tarafindan kurulmustur. bir efsaneye gore m.o 820'de dido isimli biri tarafindan kurulmustur. Kartaca zengin aileler oligarsisi ile yonetiliyordu. Bunlarin en onemlileri magonis ailesidir. Bu aile kartaca'yi merkantilist emperyalizm anlayislari cercevesinde magrip'in ic kisimlarina dogru yaymaya basladi. bu yayilma neticesinde ortaya yari fenike'li yari libya'li melez, kalabalaik ancak caliskan bir toplum cikti. Ortaya cikan bu yeni toplum genelde yarar saglayici ve ticari etkinliklerde faal bir toplumdu. byuyk ticaret merkezleri kurdular. bu merkezler magrip kiyisiyla iber yarimadasi'nin tum guney yarisi boyunca siralanip gidiyordu. uzak ulkelerdeki az bulunan yiyecek maddelerine, ispanya'nin gumusune, fas ulkesinin altinina, afrika'nin fildisine kadar uzanan bir ticaret agiydi bu. kartaca ulkesi hicbir zaman cok genisleyemedi, anacak romalilar ve yunanlilar'i kendilerine hayran birakacak isletmeler kurmasini basardilar. Romali ve yunanli tarihciler bircok tarim aletinin kartacalilar tarafindan bulundugunu soyler. Hatta romalilar "magon" isimli birinin tarim hakkindaki kitabini kendi dillerine cevirmislerdir. Kartaca annibal doneminde kalkinarak iktisadi refaha ulastiysa da bundan memnun olmayan aristokrat kesim o'nu romalilar'a ihbar etti. Annibal kacmak zorunda kaldi. Romalilar daha sonra kartaca sehrini 3. pon savasi ile kusatti. bu kusatma 3 yil surdu. kaleye yapilan baskinlar sonucunda kanli sokak catismalari yasandi. buyuk bir yangin cikti. kentin alinmasindan sonra kent sistemli bir sekilde romalilar tarafindan yikildi. Romalilar bu sehrin topraklarini lanetlediler. yakilan topraklarin uzerine tuz serptiler ki bir daha topraktan verim alinmasin diye.
  1 ... migfer
 7. 7.
  roma devletini yıkılmanın eşiğine sürükleyen medeniyettir. filleri eğiterek savaşta kullanmak gibi özellikleri vardır. hannibal zamanında hem en güçlü dönemlerini yaşayıp hem de yıkılmışlardır.
  ... purplepain
 8. 8.
  kraliçe alissa ve öküz derisi efsanesiyle ünlü antik krallık.
  ... cupid
 9. 9.
  afrika'da doğup, afrika'dan avrupa'ya genişleyen en etkin* emperyal devlet.
  ... endustriyel siyah
 10. 10.
  fenikece. yeni şehir
  ... herbert simon