bugün

eskiçağ'da suriye ve lübnan'ın akdeniz kıyılarına yerleşen sami ırkından bir topluluktur. nereden geldikleri bilinememektedir. geçinmenin yolunu deniz ticaretinde buldular. mısırlılarla yakın ilişkiler kurarak onlara gemi malzemesi vs. sattılar. fakat bir türlü birlik kuramadılar.
fenikeliler aslında kendilerine ''kıyı kenanileri'' veya bağlı oldukları şehirlere göre sidonlu, tirli diyorlardı. onlara fenikeliler ismini veren yunanlar oldu.
2. bin yılın başlarında mısırlıların egemenliğine girdiler.
belki de ilk çok uluslu şirket tabirinin yakıştırılması gereken topluluk. akdeniz'in her önemli ticaret merkezinde bir postları bulunurdu, buralar güvenliydi ve fenikeliler güvenliğini sağlayabiliyorlardı. bu postlar arasında kurulan ağ ise deniz üzerinden görünmez çizgilere sahipti, o yüzden de kimse tahrip edemiyordu. *
m.o. 3000 yillarinda suriye ve lubnan kiyilarinda yasamis denizci halktir. Astronomi bilgilerinden yararlanarak tum akdenizi kesfedip ispanya'ya kadar ulastilar ve kartaca sehrini kurdular.
kökenleri suriye ve lübnan olup, daha sonra italya ya kadar uzanmislardir. su an türkiyede bir cok fenike kökenli insanlar yasadigi arastirmalarla tespit edilmistir.
alfabeyi bulan, deniz koloniciliği gelişmiş eski çağ uygarlığı.
(bkz: finike)
fenikeliler, kendileri için "biz fenikeliyiz" demezmiş. bu ismi onlara yunanlılar takmış. eski yunanca'da fenike, foniks (zümrüdüanka) kuşunun isminden gelirmiş. anlamı, hem "öldükten sonra yeniden doğan", hem de "kızıl" demekmiş. fenike adının bu "kızıl" anlamıyla daha çok ilişkili olduğu, çünkü fenikeliler'in kızıl renkli insanlar olduğu söyleniyor.

fenikeliler kendilerine ne mi dermiş: "karu halkı" veya "karu kavmi"... romalılara kök söktüren ünlü kartacalılar'ın da fenikeliler'in soyundan geldiğini ekleyelim...

sonuç olarak, fenikeliler, medeniyet tarihini derinden etkileyen ama hakkında çok az şey bilinen bir topluluktur...
bir doktrine göre; cennet ve cehennem kavramlarının, enkarnesine önayaklık etmişlerdir.
okyanus ötelerinde yaptıkları yolculuklardan dönen fenikeliler, okyanusun diğer ucundaki sabahsız gecelerin, ölümsüz bahar ülkelerini, anlata anlata bitiremezlerdi.

yüzyıllar boyunca kendisine öldükten sonra ne olacağınu düşünen; bu konuda sıyırma noktasına erişen insan, bu tür hikayeler ile cezboluyordu. ölünecekse, güzel bir yerde, ölümden sonra bir başka hayat yaşanmalıydı. ayrıca, ölüleri postalayacak bir yer de bulmuştu insanoğlu. fenikelerdi tüm bunlara sebep. bahar ülkeleri cenneti, karanlık ülkeleri cehennemi simgeliyordu artık. iyiler birinciye, kötüler ikinciye gitmelilierdi o halde..
akla deniz ticaretini getiren eski çağ uygarlığı.
zannedildiği gibi sami ırkından değil aksine milletinin zencilerden oluştuğu düşünülen denizci kavimin devletidir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.