bugün

karçiçeği. iç anadolu ve doğu anadolu' da yetişen, özellikle toroslarda, erzurum palandöken' de beyaz, sarı, mor renkli bahar müjdecisi çiçekler... yeni bir hayatın başlangıcının müjdecisidirler. kendine özgü güzelliğiyle, zirvelerde ulaşılması güç bir çiçektir.
pirlantadan sonra gelen en etkili hatun tavlama silahi. kiymetini bilen kiz az bulunur ama cicegi taniyan kizin kalbini avcunuzda bilin.
güzel bir sezen aksu şarkısı:

Aç kardelen aç
Dağın olayım, suyun olayım
Göğün olayım aç...
http://fizy.com/s/1247vv
antalya konyaaltında yaşıyan kendi halinde tatlı bir kız.
beyaz çicek ve menekse birbirlerine aşık olmuşlar. hiç ayrılmamaya söz vermişler , mevsim şartları ne olursa olsun.ama kış geldiğinde menekşe sözünü tutmamıştır.beyaz çicek her ne pahasına olursa olsun karı delip sevdiğine kavuşmak istemiştir, fakat sevdiğini bulamamıştır.o günden sonra menekşeye hercai beyaz çicegede kardelen adı verilmiştir.
hani kardelen güneşe aşık olupta çıkarır ya o narin gövdesini karın altından, zemheri yüreğim derki yüreğinde kardelen çiçeğininki kadar cesaretin yoksa sakın aşık olma.!
muhteşem bir fatih erkoç şarkısı. hani dinlenesi ve içlenesi türden. bu da sözleri efendim;

Ne güneş, ne ateş
Gözlerin yüzüme değdi
Eriyorum bu kez
O sıcak bakışlarına
Çat kapı gelişine
Şarkılar tutar oldu yüreğim.

Anlatılmaz, anlatılmaz
Dudakların bal kiraz, dokunamam
Olmaz, olmaz, dayanılmaz
Bu yakın uzaklığa katlanamam.

Yal gel ya da gel deli baharım
Kalmadı tuzum, tadım
Aşk yine, yine başa bela
Son sürat iter beni tuzağına
Gül değil, kır çiçeği değil
Kardelen kara sevdan saçlarıma.

http://www.dailymotion.co...fatyh-erkockardelen_music
kışın en soğuğunda bembeyaz , boynu bükük duruşu ile aşkı uğruna ölümü göze almış , güneşe aşık cesur çiçek.
insan da saygı uyandıran galanthus, hakkına hikayeler, masallar yazılmış bir çiçek. aşkımı onunla bağdaştırmışım nasıl yanılmışım. fazla sulayıp soğanları çürütmeyim, az sulayıp soğanları kurutmayim derken on beş gün geçti sen hala filizlenmedin. korkuyorum bahara kadar boynu bükük hüznünü, güneşin yüzüne vuramazsın diye. n'olur artık çık, masamdaki saksıların bir anlamı olsun.
Bahardan önceki son güzelliktir. Karlar kalkınca bilir ki o da olmayacaktır. Onun tutkusu beyaza, karadır.
--spoiler--
bir telefon çığlığıyla yalnız bir güne uyandım
--spoiler--
gece gece beni benden alan teoman şarkısı.
görsel

görsel
berfin çiçeği.

güneşe ulaşmak için kafasını karın altından çıkartmasıyla, yine güneş tarafından yakılır. ömrü kısadır. bir cesaret simgesi olarak nitelendirilir.
ülkemizin doğusunda en fazla koparılan çiçektir. kardelenlerin güneşi görmesi lazım. yoksa birileri kardelenlere tecvüz edip sonra da namusu temizlemek için intihar etmeye mecbur eder onları.
teoman abimizin lady in black şarkısını bir güzel araklıyıp üstüne söz yazdığı şarkı.ama severim,90lardan kalma güzel bir parça olmuştu.teoman denildiğinde aklıma gelen bir parçası...bir diğer arak parçası için;

(bkz: vur sen beni) (bkz: dream on) (bkz: aerosmith)
kadir inanır'ın bir dönem kanal 1'de yaptığı ama kanal 1 fazla izlenmiyor diye yayından kaldırılan dizi.
(bkz: galanthus)
bir arif nazım şiiridir;

hükmü var güneşi örten yüzlerin
yapışır soğukluk bir nasır gibi.
muradın alnımdan öpmekse senin
güneşi koynunda sakla sır gibi

yıldız için açıp kokma kardelen;
kan rengi gölgeni yakma kardelen...

geceler ayazlanır yaprak oynamaz
senin dallarına kızıllık düşer
buzun terlediğine kimse inanmaz
bilmezler içinde bir garip pişer

baharı yazlara ekle kardelen;
beni zemheride bekle kardelen...

bağların üstünden çığ gibi geçtim
gördüm bahçıvanın hissizliğini
bülbülün dilini doğradım biçtim
seyrettim güllerin sessizliğini

sen olsan feryadım dinmez kardelen;
bunu yaşamayan bilmez kardelen...

kıskanır kökünü bir gün sökerler
muhabbetten öte bir hasret kalır
güneşin üstüne toprak dökerler
kan süzer kainat ruhlar ıslanır

yüreğim dalında kaldı kardelen;
içimi bir korku aldı kardelen...

ben anadoluyum sen toprak yüzlüm
erenler kokuna aşina senin
birgün ayırmaya gelirse ölüm
bağlarım kendimi naaşına senin

ayrılıktır ölüm asıl kardelen;
ben nasıl yaşarım nasıl kardelen?..
kova burcunun çiçeği imiş. eh.

http://www.cicekansiklope...urcu-Kardelen-cicegi.html
Çocukken bahçemizde kar yağdında gördüğüm, beyazlığın ortasında bir inci tanesi bulmuş gibi kocaman gözlerle izlediğim çiçektir. soğuğa, yokluğa karşı verilmiş mücadelenin, umudun adıdır sanki. bir isim ancak bu kadar yakışır bir çiçeğe ve bu kadar güzel tanımlar sahibini.
ankarada kocatepenin ordaki erotik shopun ismi . kardelenlerle az dalga geçmedik bu yüzden .
teomanın güzel şarkılarından birisidir.
(bkz: beni hala sever misin)
sol düşünceli kesim için sembol olmuş, karı delerek dünyaya merhaba diyen çiçek.