1. 1.
  co2 genel formulune sahip, organik moleküllerin piroliz reaksiyonları sonucunda meydana gelir.
  1 ... coincidental magic
 2. 2.
  Renksiz,kokusuz,yoğunluğu 152,0 °C de ve 36 atmosfer basıncında kolayca sıvılaşan ekşimsi tatta bir gaz(CO2).
  ... italiano
 3. 3.
  atmosferdeki oranı, sanayi devriminin başlangıcı olarak görülen 1750 yılından beri %31 oranında artmış. üstelik, bu gazın havadaki oranı günümüzde, yüksek ihtimalle son 20 milyon yılda ulaşılan en yüksek düzeydir.
  1 ... vernon sullivan
 4. 4.
  -iklim değişikliklerine neden olur
  -fotosentez için gerekir
  -kömür,petrol ve volkanik maddelerin yakıldığı yerlerde çoktur
  1 ... comedia
 5. 5.
  kimyasal yapısı O=C=O şeklindedir...
  ... dayibey
 6. 6.
  içtiğimiz kola, gazoz gibi içeceklere asitli içecek denilmesinin sebebidir. gaz halinde bulunan karbondioksit su içerisinde çözündüğünde karbonik asit olur buda gazlı içeceklerin vazgeçilmezidir.
  2 ... kuantum
 7. 7.
  sera etkisi denen şey işte bu gazın atmosferdeki oranının artmasından ileri gelir.
  fosil yakıt kullanımı ve motorlu taşıt emisyonları kadar hayvancılığın da bu durumda katkısı vardır.
  1 ... dedirten durum
 8. 8.
  Dünyadaki karbondioksit yığılımının yüzde 26 sı ABD, yüzde 15 i Çin kaynaklı üretimlerden kaynaklanıyor. Yani, karbondioksit kirlenmesine en büyük katkıyı bu iki devlet veriyor. Bu devletleri yüzde 15 ile Rusya, yüzde 6 ile Japonya ve Hindistan takip ediyor. Dolayısıyla, karbondioksit problemi aynı zamanda dış politika ve enerji sorunudur.
  1 ... devrimim
 9. 9.
  lisede bir arkadas karbondioksitin karbonuyla oksijenini ayırıp karbonu yakarak enerji elde edeceğini daha sonra yanma sonucu ortaya çıkan karbondioksiti tekrar karbon ile oksijenine ayırıp karbonunu tekrar yakarak sonsuz enerji üretebileceğini iddia ederdi**
  su anda fizik mühendisi. gelecekten soğudum lan.
  ... odre
 10. 10.
  beynin nefes alip verme emrini vermesine sebep olan bir bilesken. yani insanlar aslinda oksijen bagimlisi oldugu icin nefes almaz, karbondioksitten kurtulmak icin nefes alir, oksijen de bu durumun bir yan etkisidir. tabi kronik akciger hastalari bu duruma istisna, kronik akciger hastalarinin kaninda oksijen ortalama 60mmhg'den asagi inerse beyin artik oksijen eksikligine gore diyaframa kasil emri verir. karbondioksidin kandaki orani saglikli insanlarda ortalama 40mmhg ama bu rakam beyine giden kanda 50mmhg'dir. saglikli bir insanda kandaki orani tam 40mmhg iken kanin pH orani tam olarak 7.4 olmalidir.
  1 ... aynadaki adam