1. 1.
  hava kirliliğinden dolayı atmosferdeki zehirli gazların (özellikle CO2) dünya üzerinde tabaka oluşturarak dünyayı bir fanus içine alması sonucunda, bu zehirli gazların ısıyı yalıtma özelliği nedeni ile güneş ışınlarını dünyadan geri yansıtmayarak dünyanın genel sıcaklığını arttırması durumudur. bir sera görevi görerek dünyayı kapalı bir yapının içinde tutmaktadır, bu sebepten de (bkz: küresel ısınma)
  3 ... devedikeni
 2. 2.
  (bkz: beton etkisi)
  ... atan alir spor
 3. 3.
  (bkz: kyoto protokolü)
  1 ... devedikeni
 4. 4.
  (bkz: greenhouse effect)
  1 ... roy mustang
 5. 5.
  (bkz: kaçın lan su basıyor)
  -1 ... ireland
 6. 6.
  japonyanın bu olaya sebep olan karbondioksit gazını atmosfere vermek yerine yeraltında depolamayı düşündüğü,küresel ısınmaya yol açan etkidir
  ... kadıköy
 7. 7.
  atmosfere karışan bazı gazların kısa dalga boyuyla gelen güneş ışığını geçirirken yeryüzünden yansıyan uzun dalga boyundaki ışığı emerek ısı enerjisine dönüştürmesiyle oluşan durumdur.
  ... koko
 8. 8.
  dünyanın ömrünü kısaltan etkenlerin başında gelen durumlardan biridir.
  ... polen
 9. 9.
  atmosferdeki karbondioksit ve su buharının artması sonucu gerçekleşen toplu ısınma eylemidir. güneşten gelen ultra viole ışınların bir kısmı atmosferden geri yansıtılırken, bir kısmıda direkt olarak dünya yüzeyine ulaşır. yeryüzüne ulaşan bu ışınlar dünya yüzeyinde sıcaklığa sebep olur ve ısınan maddelerin titreşmesi sonucu bu ışınlar tekrar güneşe gönderilir. fakat atmosferdeki su buharı,karbondioksit ve ismini hatırlayamadığım bir kaç maddenin artması sonucu bu gazlar yansıtılması gereken ışınları emerler. böylelikle yeryüzünden yansıyan ışınlar tekrar uzay boşluğuna dönemeyip atmosferde kalırlar. bu olay neticesinde atmosferin sıcaklığı artar. tıpkı güneşin altına park edilmiş bir arabanın iç ısısının artması gibi dünya ısısı uzun vadede atar. mevsimler değişir,su kaynakları kurur ve bitki verimi azalır.
  ... bayermuhen
 10. 10.
  Kömür, doğalgaz ve fuel gibi fosil yakıtlar, yüksek basunç altında oluşmuş ve karbondioksit içeriği bakımından çok zengin organik maddelerdir. Bu yakıtların kullanımı sonucunda açığa çıkan CO2 gazı, atmosfere karışır. Normalde karbon döngüsünün bir parçası olan bu olay, fosil yakıtların kullanımının artması ile atmosferdeki CO2 miktarının normalden yüksek seviyelere çıkmasına neden olur.

  Havanın başlıca iki bileşeni olan oksijen ve azot gazları, güneşin gözle görülebilen dalga boylu ışınlarını yansıtır ve morötesi ışımaların bir kısmını da absorblar (soğurur). Dünya yüzeyine ulaşabilen güneş ışınları, yeryüzü tarafından soğurularak ısıya dönüştürülür. Bu ısı, yeryüzündeki atomların titreşimine ve kızılötesi ışıma yapmalarına neden olur. Bu kızılötesi ışımalar, oksijen veya azot gazı tarafından soğurulmaz. Ancak havada bulunan CO2 ve CFC (kloroflorokarbon) gazları, kızılötesi ışımaların bir kısmını soğurarak, atmosferden dışarı çıkmalarını engeller. Bu soğurma olayı, atmosferin ısınmasına yol açar. Bunun sonucunda dünya, güneşin altına park edilmiş bir arabanın içi gibi ısınır. işte bu etkiye, "sera etkisi" adı verilir. Sera etkisi dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığını değiştireceği için, uzun vadede iklimlerde değişiklikler, buzulların erimesi, mevsimlerin kayması ve tarım alanlarının verimsizleşmesi gibi çok ciddi sorunlara neden olabilir.Uzun dönemde, yeryüzünün, güneşten aldığı enerji kadar enerjiyi uzaya vermesi gerekir. Güneş enerjisi yeryüzüne kısa dalga boyu radyasyon olarak ulaşır. Gelen radyasyonun bir bölümü, yeryüzünün yüzeyi ve atmosfer tarafından geri yansıtılır. Ama bunun büyük bölümü, atmosferden geçerek yeryüzünü ısıtır. Yeryüzü bu enerjiden, uzun dalga boyu, kızılötesi radyasyonla kurtulur. Gezegenimizin yüzeyi tarafından yukarıya salınan kızılötesi radyasyonun büyük bölümü atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve doğal olarak oluşan diğer “sera gazları” tarafından emilir. Bu gazlar enerjinin, yeryüzünden geldiği gibi doğrudan uzaya geçmesini engeller.Birbiriyle etkileşimli birçok süreç (radyasyon, hava akımları, buharlaşma, bulut oluşumu ve yağmur dahil) enerjiyi atmosferin daha üst tabakalarına taşır ve enerji oradan uzaya aktarılır. Bu daha yavaş ve dolaylı süreç bizim için bir şanstır; çünkü yeryüzünün yüzeyi enerjiyi uzaya hiç engelsiz gönderebilseydi, o zaman yeryüzü soğuk ve yaşamsız bir yer, Mars gibi çıplak ve ıssız bir gezegen olurdu.Atmosferdeki gazların gelen güneş ışınımına karşı geçirgen, buna karşılık geri salınan uzun dalgalı yer ışınımına karşı çok daha az geçirgen olması nedeniyle Yerküre’nin beklenenden daha fazla ısınmasını sağlayan ve ısı dengesini düzenleyen bu doğal süreç sera etkisi olarak adlandırılmaktadır

  http://www.kuresel-isinma.org
  ... jagatai