1. 1.
  bazı araclarda,motorlarda bir silindir icinde düzenli hareket eden daha kucuk caplı silindir,itenek.
  1 ... gerçek
 2. 2.
  içten yanmalı motorların önemli mekanik parçalarındandır. motorun çalısması icin; yanma odasında buji sayesinde patlayan yakıtın, o anda üst noktada bulunan pistonu basınçla aşağı itmesi ve bir aktarma organı olan krank milini çevirmesi ile meydana geldiği icin bu döngünün en onemli parçalarından biridir. üzerinde genelde üç tane segman bulunur. bunlardan ikisi yağ segmanı, biri hava segmanıdir. piston, piston koluyla krank miline bağlıdır.

  yeni araçlarda yada yeni yapılmış motorlarda piston ile piston yatağı arasındaki mikronluk mesafe henüz tam olarak yerine oturmadığından dolayı, yeni araba alındığında "motoru açmak" için sürekli yüksek devirde aracı kullanma olayı bu piston - piston yatağı ilişkisinden ileri gelir. ancak bu kısmen yanlıştır, çünkü hiçbir otomobil üreticisi ürettiği herhangi bir motoru belirli bir devir sayısı ile ve uzun sure çalıştırmadan ürettiği aracın üzerine takmaz.

  (bkz: içten yanmalı motorlar)
  (bkz: yanma odası)
  (bkz: piston kolu)
  (bkz: krank mili)
  (bkz: buji)
  1 ... beelzebub
 3. 3.
  eski dilde itenek anlamına gelir,ozellikle bulmacalarda vazgeçilmez soru olarak karsımıza cıkar
  ... syda
 4. 4.
  Bir sahtiyan sarkısıdır kendisine bu sarkıda sagopa ceza ve emre de eslik eder..
  ... metafizik_cell
 5. 5.
  daha düzeltilmiş tabiriyle bir kuvvet mira şarkısıdır.
  1 ... ya gercekten dogruysa
 6. 5.
  (bkz: itici)
  ... nickimde bile degilsiniz
 7. 6.
  sezen aksu'nun oğlu mithat can'ın vokalisti olduğu geçtiğimiz günlerde albümü yayınlanan
  türk rock grubu.

  sezen aksu'nun da "yolları açık olsun" dediği, sahnede de oğluna eşlik ettiği
  tanıtım gecesinde grup performansıyla, geceye katılan bir çok ünlü müzisyen tarafından beğenilmiştir.

  albümün kısaca özeti:

  http://www.youtube.com/watch?v=h1xh2AoGIXE+
  ... the water
 8. 7.
  mithat can özer, can şengün, murat ejder ve arıkan sırakaya'dan kurulu pis'ton grubuna ait bu kadar az entry beni şaşırttı dersem yalan olmaz.
  oysa birçok gruptan çok daha sağlam bir albüme imza atmışlar.
  grup üyelerinin hepsi bir şekilde zaten yıllardır sektörün içindeki isimler bu nedenle grup üyeleri bölümünü es geçerek direkt albüm kritiğimi yazıyorum.

  Şarkılar genelde sanki çok tanıdık 90 ların sağlam rock şarkıları gibi başlıyor, aralar yine çok tanıdık geliyor, ama bu kez başka bir türü; 80 lerin türk pop müzigi parçalarını anımsatıyor ve şarkı sonunda günümüz müziğine ulaşıyor. yani diyeceğim o ki aslında pis'ton yaklaşık 30 senelik bir müzik sentezini kendi müziğine yansıtmış. (albüme emeği geçen isimleri düşündüğümüzde bu sonuç çok da sürpriz değil aslında).

  sözlerin çoğu bildiğim kadarı ile grubun solisti mithat can özer'e ait (şarkı sözü yazma konusunda zaten rüştünü önceden ispat etmişti; Tarkan- Acımayacak). sözler günümüz gençlerinin, özellikle aşklarını ve bu konudaki hayata bakış açılarını net olarak anlatıyor. yani sözleriyle genç bir albüm olmuş tamperaman. muhtemelen ne yaşıyor, ve nasıl hissediyorlarsa onu kaleme aldıklarından bu duygu hemen tüm şarkılara da geçmiş.

  mithat can ın özellikle kendi ayakları üstünde durmak istediğini düşünüyorum; gerek basına mesafesi, gerek bugüne kadar ki duruşu da bunu gösteriyor zaten. o nedenledir ki annesinin adını bu entryde geçmemeye çalışıyorum da inanın hiç kolay olmuyor. en azından şu kadarını yazayım; şarkılardaki söz oyunları gösteriyor ki armut dibine düşmüş...

  son olarak diyeceğim şudur ki; grup sabreder ve yoluna devam ederse ikinci albümde (niye bilmem) onları kimsenin tutamayacağını düşünüyorum. *

  edit 1: çok çok sahne almaları gerektiğini düşünüyorum bir de... o zaman pişen müzik kariyerlerinin ham bölümlerini de hızla pişirecek veeeee olacaklardır en nihayetinde...

  edit 2: bunca kelamdan sonra albümü legal olarak dinlemek için ttnet müzik linkini de verelim tam olsun;
  http://www.ttnetmuzik.com.../#album-Tamperaman-274169
  1 ... buzz
 9. 8.
  (bkz: detroit pistons)
  ... skby
 10. 9.
  silindir içerinde patlama (yanma) etkisi ile yukarı, aşağı hareketlerini gerçekleştiren ve bu hareketini krank miline ileten parçadır.
  ... 2 yillik universite mezunu