1. 1.
  milli mücadele'de kayseri zincidere kongresini toplamış ve "mustafa kemal'e tam destek" kararı almış ve nihayet lozan'da alınan din esaslı mübadele kararı neticesinde anadolu'dan yunanistan'a gönderilmiş ortodoks türkler.
  4 ... exchange
 2. 2.
  müslüman olmadan önce anadoluya yerleşmiş türk bizans paralı askerleridir. bizansın dini ortodoksluğu benimsemişler, grek alfabesi ile türkçe yazmışlar, gazete kitap incil basmışlardır. büyük kısmı yunanca bilmezdi. mübadele sırasında malesef yunanistan'a zorunlu göçe tabi tutulmuşlar ve yunanistan'da da ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmüşlerdir.
  meşhur politik hanedanlıklardan karamanlis ler bu soydandır.
  4 ... zihinkrizi
 3. 3.
  Alp Arslan’dan önce Türkler’in bir boyu Kafkaslardan Anadolu’ya, Karaman’a göçer. Roma hâkimiyetindeki Anadolu’da Türler, bir süre sonra “Şaman” kimlikleri Ortodoks’a dönüşür.
  Bu kimliklerini Osmanlı’da da sürdürürler. Osmanlı kendilerine anlayışla bakar.
  iş döner araya 1924 mübadelesi gider. Mustafa Kemal, nüfus mübadelesinden Karamanlılar’ı “Hristiyan” oldukları gerekçesiyle Rumlarla mübadeleye tabi tutar. Karamanlılar isyan eder. “Alo biz Türk’üz” diye karşı çıkarlar ancak devlet adamı dinlemez! Alayını Yunanistan’a gönderir.
  O Türkler Yunanistan’da “Karamanlis” soyisimleri alarak hayatları sürdürür. Ağırlıklı olarak AEK takımı tutmakta, Türk ve Yunan takımları karşı karşıya geldiklerinde bizi, yani Türkler’i desteklemektedir.

  Osmanlı tarihinde Patiriyot olarak nitelendirilen bu alt kimlikle ilgili vatana ihanet veya buna benzer hiçbir girişimi ile karşılaşmıyoruz.
  Patiriyot, zaten vatansever demek değil mi?
  Bilinen tek sıkıntı mübadele sırasında geldiklerinde dillerinin Rumca, yani Yunanca olması!
  Şimdiye kadar kendileri ile ilgili tek bir bilgi buldum. Araştırmacı, Rumca konuşan Türkler olduğunu söylüyor. Rumlaşan Türkler’in özlerine avdet ettiğini kaydediyor.
  *
  1 ... eftalia
 4. 4.
  19. asırda türkçeyi en iyi konuşan türkler arasındadır. bu kalıntılar edebi eserlerinde mevcuttur. bana göre cumhuriyetin en büyük hatası Nüfus Mübadelesidir. hiç biri gitmek istememiştir desek yeridir ki rakam 1.2 milyondur.
  günümüzde maalesef mersinde çok küçük bir azınlık olarak kalmışlardır.
  2 -1 ... congolos
 5. 5.
  Türk dilinin başkentidir. Karamanlılar K'leri G' ile okur yani karaman değil garaman kardeşim. Küçük sevimli bir şehir insanları cana yakındır. Bir karamanlıyı yolda yürüyerek anlayabilirsiniz karamanlı kaldırılm varken yolda yürür kaldırımda yürümeyi bilmez.
  ... gzmgrtn
 6. 6.
  mübadeleyle anadolu'dan uzaklaştırılmış, topraklarından edilmiş hıristiyan türkler. çoğunluğu karamanlis soyadını kullandığı için kimliklerini anlamak zor olmaz.
  1 ... ahlaksiz ve sorumsuz
 7. 7.
  nüfus mübadelesi ile yunanistan'a göç ettirilen ortodoks türklerdir. anadolu'nun eksiğidirler, yoklukları hissedilmektedir.

  cumhuriyetin en büyük yanlışı nüfus mübadelesi olmuştur. anadolu'daki rum-ortodoks kilisesine bağlı olan herkes rum, türk, laz, gürcü denmeden yunanistan'a göç ettirilmişlerdir. birçok öz be öz türk, rumlarla aynı kefeye konmuş, öz vatanından koparılmıştır.

  yunanistan'dan gelenler de öyledir. yunanistanlı türklerin yanısıra birçok yunanistanlı pomak, arnavut ve müslüman yunan da anadolu'ya gelmiştir.
  3 ... ateistvaiz
 8. 8.
  karaman, kayseri, nevşehir bölgesinde yaşamış hristiyan türk boyudur. kendi memleketlerinden sürülen bir halk da bunlar üstelik de türkler. e hani türkün türkten başka dostu yoktu? türk kendine bile düşman yahu.
  2 ... w for whatever
 9. 9.
  ''karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu'' diye nâm salmış bir söz vardır.

  Ne kadarı doğrudur bilinmez tabi.
  -1 ... 1809 1881 1923 1934 1937 1941
 10. 10.
  bunlar selçuklu türkleri anadolu'ya girmeden önce bizans ordusundaki turkopol denen lejyonlarda ücretli askerlerik yapan kuman, uz, peçenek gibi türk kavimlerin soyundan gelen türklerdir. bizans ordusuna girdiklerinde vaftiz olup din sorununu da aradan çıkartmışlardır. yunanistan'a postalanmaları cumhuriyetin ilk döneminin nadir hatalı uygulamalarından biridir.
  1 -2 ... gaspirali