bugün

ayna bulunabilecek mekan. simdinin polis merkezi. ama karakol daha karizmatikti sanki. karakol, her ne demekse.
kolluk kuvvetlerinde bir tanesidir.genelde şehirlerdeki merkez ilçelerde bulunan polislerin bulunduğu,nezarethanesi ve jop hanesi bulunan küçük hapishane.allah kaşınanları düşürsün
Güvenliği sağlamakla görevli kimselerin bulunduğu yapı:
(tarih) Güvenliği sağlamak amacıyla dolaşan polis, jandarma veya asker topluluğu, kol, kulluk, devriye.
(bkz: polis karakolu)
(bkz: jandarma karakolu)
yapılan olayın konusu ve saatine göre sabaha kadar dayak yiyebileceğiniz kaçışı mümkün olmayan acı verici bir mekan..
ing:police station,patrol,police headquarters.
(bkz: orduevlerini satip karakol yaptiralim kampanyasi)
ittihat ve terakkinin gayri meşru işlerini yapmış örgüt adı. kurucusu kara vasıftır. daha sonra anadolu direnişine katılmıştır.
showtv'de başlayacak olan yeni dizi, behzat ç.'ye rakip olarak görülüyormuş.
behzat ç'nin götünün kılı bile olamayacak özenti dizi.
dün muhteşem yüzyıl'ın reklam aralarında fragmanı dönen dizi.
merak uyandırıcı.
behzat ç. tutunca yapılan çakmasıdır. fragmandan bile belli.

belki izlenir bir şey olur ama ağzıyla kuş tutsa behzat ç. olamaz.
-kırgızistanda 75 bin nüfuslu bir şehir.

-istanbul'un işgali sonrası kurulmuş, (1919) anadoluya silah ile asker kaçırmış olan vatansever istihbarat örgütü.
ertan saban'ın yanına behzat ç'nin müfettişini alarak başlamadan dikkat çeken dizi olmuştur.
yakında show tv de başlayacak polisiye dizi. fragmanında oyuncuların tipi dexter'deki oyuncuların çakması gibi duruyor.
(bkz: fosforlu cevriye)
behzat ç.'nin senaryosunu da "aynen" alırlarsa bence fazla eziyet çekmeden bu işi kotarırlar. türkiye'de bu gibi işler işte böyle. biri kaliteli bir iş yapınca hemen çakmaları peşinden geliyor. oyuncu kadrosunda ekmek teknesi'nin songül'ü*, parmaklıklar ardında'nın feraye'si*, emret komutanım'ın deniz yüzbaşı'sı*da var.

ilginçtir, behzat ç.'nin "bir ankara polisiyesi" tanımına karşılık da "herkes adalet ister"i bulmuşlar.
eskiden polis amcaların kanunun namına seni tutkuluyorum deyip sucluyu tıktıkları yerdir ben hiç girmedim Allah düşürmesin.
behzat ç. ve klonları diye devam edendir.
sözlük yazarlarıyla birebir aynı fikirde oldugum show tv'de yeni başlayacak dizi. yemin ediyorum o dizinin fragmanını izleyince sözlüge bakmamıştım ne buraya ne ekşi sözlüge. ama içimden " çakma lan bu demiştim " demek ki bir anlayan ben degilmişim.

dizi hakkında;
taklitler asıllarını yaşatırmış. bu dizide behzat ç'yi öne taşıyacaktır elbet.
yakında show tv'de başlayacak olan dizi.
fakat;
bir behzat ç. değil

behzat ç. ile yarıştıkları her noktadan belli. gözümüze gözümüze en çok sokulanı ise ankara - istanbul karşılaştırması. şöyle ki;
behzat ç bir ankara polisiyesi dedi, ankara'yı sevdirdi.
buna karşılık ise karakol; burası istanbul buradan çıkış yok diyor.
karakol'a sözüm şu ki o sözün aslı öyle değil şöyledir: burası kadıköy buradan çıkış yok.
şimdi dağılabilirsiniz.
deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte bulunan kırgızistan' ın ıssık gölü kıyısında bulunan küçük şehir.
artık her akp il binası birer karakoldur. diyarbakır'da YSK'nın bağımsız adayları veto etmesini protesto ederken Polis gözaltına alınanları AKP il binasına götürdü. işte AKP binasının gözaltı merkezine döndüğü görüntüler:

http://www.evrensel.net/news.php?id=4583
emniyette kaldırılmıştır . artık polis merkezi ifadesi kullnılmaktadır.
canım arkadaşım ece dizdar ın da rol aldığı ve merakla beklediğim polisiye dizi. çok izleneceğine eminim.
an itibariyle başlamış olan dizidir. çakma behzat havasından sıyrılır özgün olursa iyi olur.
izlemeye çalışdığım ama cidden zorlandığım dizi. Senaristleri, yönetmeni ve oyuncular değişirse bence izlenebilir.
yayın günü ve saati pazartesi olursa öyle bir bakacağım dizidir. gerçi pazartesi survivor gibi reyting yapan programı asla başka güne çekmeyecekleri için bu iş yaş.
başka bir kokusu olan, devletin asabileştiği yerlerdendir. siyasi değilse gitme sebebin, herkes hikayeni dinler ve hasmına saydırmaya başlar falan filan..
Karakterlerin, hani ne bileyim biraz, eğreti durduğu dizi olmuş.

Düzeltiyorum; gözünü kırpmadan ekibindeki gammazcıyı yanaktan mıhlaması, şok etkisi yaratmıştır.
behzat ç nin tutmasından sonra sizden biri bizden biri der gibi bol bol küfre yer veren fakat hiç bir türlü behzat ç deki kadar güldürmeyen dizi.

ayrıca polis dizilerine bir örnekte trt de var. bir şeyi sevmeyelim suyunu çıkarana kadar uğraşıyorlar.
hareketli ve akıcı. izleyelim bakalım.
epey bi sıkı giriş yaptı dizideki karakterlerin ayrı ayrı hayat hikayelerinin anlatılabileceği bir dizi. muhtemelen tutarsa 5-6 sezon gidecek bir serüven. bu hareketliliği bozmazsa takip edebileceğim bir dizi.
finali şaşırtıcı olmuş, ilk bölümlük idare eder.
fena başlamadı, 2. bölümü de bi seyredelim dediğim show t.v. nin yeni dizisidir.

not: rtük yeni düzenlemelere göre bu tür diziler 23:30 dan sonra yayınlanacaktır.
mütareteke döneminde enver paşanın talimatı( enver paşanın talimat verdiği ve onun emirleriyle hareket edildiği konusu tartışmalıdır. çünkü bu dönemde kendisi yurtdışına kaçmış ve bir daha dönmemiştir) ile kara kemal ve kara vasıf tarafından kurulan gizli bir örgüttür. örgütün amacı anadolu hareketine silah ve mühimmat temin etmektir. örgüt mensupları çoğunlukla dağılan itthat ve terakki cemiyeti üyelerinden oluşmaktadır. bu durum eric jan zürcker tarafından ittihat ve terakki'nin anadolu hareketine desteği olarak ifade edilmektedir. ( Milli mücadelede ittihatçılık)örgütün adı kurucuları kara kemal ve kara vasıf'ın lakaplarından esinlenilerek verilmiştir.
Bu aksam show tv de baslamis olan dizidir. olay orgusu farkli ve abzurt derecede buyuk karakterlerin bile cok igreti durmadigi dizi. basrol oyuncusu ilk etapta itici gelen ve hemen akabinde bu oyuncunun izleyiciyi kendi karakterinin icine cektigi dizi.
tabii ki bir behzat c degil , olamaz da. behzat amirimin eline su dokemez.
amma velakin; sozluklerdeki bu aptal: olmamis, tutmaz, is yok, en fazla su kadar bolum vs. tadinda klavye kehanetleri, dizide elestirdikleri durumlardan cok daha tiksindirici.
ulan mal misiniz. onca insanin emegi var ve biliyosunuz ki okuyolar bu insanlar sozlukleri. bi durun. ne cok seviyosunuz insan uzmeyi.
ancak asil hata sozlukleri takip ettiklerini beyan eden medyatik tiplerde. ondan sonra bu ergen beyinler hayatlarinda hic edinemedikleri ve bu kafayla edinemicekleri onemi klavye basinda edinmenin gecici ve sahte hazzini yasamak icin saldiriyolar.
olum alayiniz malsiniz lan.
*
show tv nin yeni dizisidir. bana göre piyasadakilerle aynı şeyleri yapıyormus gibi gözükselerde çok farklı gibi gayet izlenilesi ve reşat karakterini tüm türkiyenin 1 hataya kalmaz tanıyacağı dizidir. anlatım bozukluğu anlayan anlar.
karakola gelince komiserin (komiser galiba o başrol) arabasından havalı bir şekilde inip arabayı park etsin diye bir polis memuruna bırakmasını gördükten sonra izlemeyi bıraktığım dizidir.

o ne la öyle? ne havalısınız siz. öyle polis mi olur, kızım nerede 'deki polis gibi lan. onun da jipi falan vardı ya hani.

beğenmedim ve evet behzat ç. takipçisiyim, ondan başka da dizi izlemiyorum.

edit: eksileyen arkadaş, sen otur karakol , unutulmaz, kızım nerede falan izle, aferim.
fazla amerikan olmuş. muhtemelen tutmayacak bu. bizim millete içinde kendini bulacağı, bir parça özdeşleştirebileceği birkaç karakter yada olay sunmazsanız kolay benimsenmez. ezel de çok amerikanvari başlamıştı fakat ramiz dayı tiplemesi insanlar çok sıcak geldi, diziyi sevdirdi. behzat ç ile kıyaslamak mümkün değil, arada sınıf farkı var.

sloganıda oldukça itici ve çalıntı. burası istanbul burdan çıkış yok.

o sloganın orjinali burası sami yen burdan çıkış yok şeklinde tüm türkiye ve avrupay 19 yıl önce ezberletilmeye başlanmıştı halbuki. taklidi çok eğreti durmuş.
olmamış hacı.

asayiş şube müdürünün yanındaki 50küsur yaşındaki komiser kadınla ve ellerinde eğreti tuttukları silahla depoyu basma sahnesi, hemen bütün yüzlerin çok tanındık isimlerden seçilmesi, başroldeki oyuncunun hande yener benzeri garip haller içinde yürümesi vs. olmamış.
Yani behzat ç. ye özendiniz,ona benzer bir şey yapmaya çalıştınız anlıyorum ama bu kadar kötü kopyası yapılmaz hacı.
Mesela : Kel kafalı müdür, ajan yaptığı polisle kaş göz yaparak anlaşmaya çalışıyor. (Behzat ç.de ise ercüment kahve makinasının içine dinleyici yerleştirmişti.)

Sonra o motosiklet sahnelerinin saçmalığı. Esas oğlanımız takip esnasında durup geri geliyor hayat kadınına selam veriyor. Sonra önündeki takip ettiği motosikletli o ara kaçmadan onu beklemiş gibi hemen arkasından takibe devam ediyor.Sene 2011 hacı yapmayın nolur. Tamam biraz fantastik olmalı ama o kadar değil.
"behzat ç" olayım derken, "adanalı" olabilmiş iğrenç dizi.
behzat ç.'nin tutmasından hemen sonra ortaya çıkarılmış, ilk bakışta gerçekten behzat ç. çakması gibi duran ama senaryo ve kurgu bakımından alakası olmayan dizidir. ertan saban'a psikopat polis rolü cuk oturmuş. müge boz zaten taştı, motorsikletli kız rolü de süper olmuş. gayet absürd ama bir o kadar da akıcı ve eğlenceli bir dizi olucak gibi duruyor. klasik türk gibi davranıp, bağlandığınız şeye tapınıp diğerlerini küçümsemeyin. rating'ler de izin verirse karakola bi şans verin derim.
tövbe tanrıma bu ne lan! bu ne zorlama oyunculuk? bu ne manasız hareketler silsilesi? bu ne saçma senaryo? ben utandım vallahi.
beklenilenin çok altında çıkan dizi. çekimler ve görüntüler kalitesiz. oyunculuk iyi ama senaryo o kadar dağınık ki kendileri bile toparlayamamış. toparlanması dileğiyle.
biri bana neresinin behzat ç'ye benzediğini açıklarsa gerçekten mutlu olacağım dizi. behzat ç kötü bir adam değil kendi doğruları olan bir adam. burdaysa çok farklı özellikte bir başrol var en azından. adam uyuşturucu işine giriyor yapabilir mi behzat amir? mekan, olaylar ve roller tamamen farklı onu bir geçelim. The Shield deseniz anlayacam zaten ondan alıntı bu dizi * ama elimizde ki tek iyi polisiye örneği behzat ç diye her boku ona benzetmeye çalışmak nasıl bir ezikliktir?

çekin polislerin elinden o fenerleri, hayır bir havada yapmıyor ki. alışkın olduğumuz şekilde dalsınlar depoya nesini zorluyosun?

ilk bölümde gördüğümüz kadarıyla arka sokaklar gibi hiç değil. burada ki hikaye tek bölümde biten skeçlerden oluşmayacak reşat bize çok güzel bir yol çizecek. he bölümü çok beğendiğim söylenemez ama giriş için gayet iyi. ezel gibi gittikçe üstüne koyarsa burdaki muhalif meraklılarıda sözünü geri alacaktır ama tayfun güneyer yapımlarına özenirlerse kalitesiz yapımlar çöplüğünde yer bulur kendine.

ertan saban büyüksün.
en fazla 7-8 bölüm sonra kaldırılacak dizi. izleyiciyi cezbetmiyor arkadaş adamlar sanki zorla çekiyor sahneyi hepsinde paramı alayım gideyim havası var. olmamış. ha beğenenler olur saygı duyarım ama bir behzat ç çakması bile olabilecek kalitede değil.
tam bir hayal kırıklığıdır.

karakterlerin ismini bilmediğim için öncelikle özür diliyorum, ama şu gıcık polisi canlandıran elemanın "bundan sonra sen kendi yöntemlerini kullan ben kendi yöntemlerimi. * ha istersen satranç oynayalım. * ama gerçi sen yenersin, vezirime öyle bi işkence yaparsın kiiiiiiii * bölümündeki ve de baş roldeki elemanımızın o deri mini etek giyen hayat kadını ablamızla yattıktan sonra balkon korkuluklarına tırmanıp kartal duruşu verdiği andaki tırtlık dizinin oyunculuktan ne kadar yoksun bi proje olduğunu göstermektedir.
1.bölümde ilk calan parcanın ismail yk bomba bomba olan dizi anında kara listeye alınacak dizi.
görüntü yönetmenliği dalında gerçek kesit'in görüntü yönetmenini bile sinirden ağlatabilmiş efsane dizi.