bugün

görsel

Böyle kafka olunmaz.
dava kitabını yarısında bırakıp okuyamadığım yazardır.
bugün "dava" kitabını bitirdiğim yazar. beni boğuyor. öyle çok saklıyor ki vereceği hikayeyi sizden, okuduktan sonra son sayfalarda "haaaaaaaa" diyorsunuz. en azından bende böyle oldu.

daha öncesinde "dönüşüm"ü okumuştum. onda da böyle olmuştu, bir yarım gün kitap hakkında aklıma gelenleri not almakla geçmişti, burada bunu mu demek istedi diye diye sayıkladım durdum.

sevemedim seni kara gözlüm. daralıyom seni okurken.
iç kısmını radikal böcekler yemiş gibi onların yönetimi altındasın iç huzurunu nadiren sağlayan mumyalardansın.
Karamsar prens.
insanın varoluş ve yok oluş durumlarını en iyi tasvir eden yazardır.
"Bir topluluğu kontrol etmek, bireyi kontrol etmekten kolaydir. Bir topluluğun ortak bir amacı vardır. Bireyin amaci ise her zaman için şaibelidir."

tanım: 91 yapımı Steven Soderbergh filmi.
dönüşüm ve dava kitaplarını mutlaka okuyunuz efendim. ne güzel adamdır. iyi ki yazmış.
aşkı en sade ve güzel haliyle yaşayan yazar. kim istemez ki milena'nın yerinde olmayı.
adamın dibi olan yazardır. 'beni hayal kırıklığına uğratan benden başkası değil' ve ' ben, bu güne kadar, hiçbir masalda, hiçbir kadın için benim kendi içimde senin için verdiğim mücadeleden daha büyük bir mücadele verildiğini düşünmüyorum' gibi felsefi sözleri vardır.
kafkaeskliğin kaynağı olan müthiş insan.
ben bunu almanca okudum, gerçek bir deha. yazım şekli, olayları aktarışı- gerçekten - hangi kelime en uygunu olur acaba?- acayip !!
bir odadayız milena. birbirine bakan iki kapının ardındayız ama ayrı ayrı. biri açacak olsa diğeri hemen ürküp kapıyor kapıyı.
Kafka bana aşk olarak nazım tarzını çağrıştırıyor ama nazım kadar şerefsiz değil.
" Bir topluluğu kontrol etmek, bireyi kontrol etmekten kolaydir. Bir topluluğun ortak bir amacı vardır. Bireyin amaci ise her zaman için şaibelidir."
okuduğunda ya seversin ya da sevmezsin denecek yazar.
ben seviyorum ama yörüngeye girmek zor cidden.
hemen her kitabını okudum, ilk 10-15 sayfa çok önemli, o direnci kırarsanız zaten çıkamazsınız benden söylemesi..
ankara'da müzikleri ve kitlesi hoş , kafka temalı mis gibi bar.
iyi bir yanıyla rahatsız edicidir... Franz Kafka Aforizmalar
aceleyle kaçıp ona sığınmadıktan sonra insan yaşamdan nasıl zevk alabilir? - franz kafka aforizmalar.
"içimde nelerin olup bittiğini, neler hissettiğimi açıklayamam size. Kendime bile."
fakat ben ne kadar basitim, keşke görebilseler içimi. anlatabilsem, inanırlar mı.

uykusuzluk kafka nın aklına bunları getirdi.
steven soderbergh in yönetmenliğini yaptığı 1991 yapımı filmdir. ayrıca tayfa kitapkafe'de* tayfa sinema günleri kafkanın izleri kapsamında 4 kasım günü gösterimi gerçekleşecek filmdir.
Kadıköy'ün denize nazır, en güzel cafelerinden biridir. Gitmeyene tavsiye edilir.
jeremy irons derim. jeremy'yi gözümde jeremy yapan, "reversal of fortuneédan sonraki ikinci filmidir. tabi birini reversal of fortune'dur. aklıma kazındın o filmle sen benim aslan parçası.
steven soderbergh'in 1991 yapımı filmidir. başroldeki jeremy irons kafka'yı oynamak için biraz fazla gürbüz olsa da özellikle son sahnesindeki bakışı, benim öküz ve yüzeysel bünyeme "aha vallaha da kafka" dedirtmiştir.

bunun dışında da ben başarılı buldum. iyi bir film.