1. 16777214.
  bazı odaklar tarafından türkiye cumhuriyetinin ikinci anadili olması istenmektedir bu dilin..

  ama anayasada türkiye cumhuriyetinin anadili türkçe ve kürtçedir yazmasın.. türkçe önde olursa faşizm yapmış oluruz. kürtçe ve türkçe yazmalı. hatta şu türkiye ismide adamları çok rahatsız ediyor. onu da bir değiştirsekde şu faşizm kokan isimden kurtulsak. hiç fena olmaz değil mi?

  (bkz: ironi)
  (bkz: söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil)
  56 -30 ... shalamar
 2. 16777215.
  http://www.alptekin.de/tr/html/kurtce-turkce.html

  türkçe-kürtçe
  kürtçe-türkçe sozluğu içeren web sitesi olan,türkçe kadar eskilere dayanan köklü dil
  21 -52 ... j butterfly
 3. 0.
  herkesin çok derin fikirlerinin olduğu dil ne güzel!!..aslında yine de merak etmekteyim sozlüğümüzün filologları bu dil hakkında bu denli geniş bilgilere hangi kaynakları tarayarak , hangi konferanslara katılıp , çalıştıkları konu (yani bir dilin menşei ve semantiği ) üzerinde hangi ilmi metodları uyguladılar??..

  ama olsun buradan da görebiliyoruz ki yurdumuzun önü açık..mitlere,efsanelere,dogma ve inaklara geçit yok artık bu ilim cengaveri yazarlarımız sayesinde..
  12 -9 ... rasko
 4. 1.
  (bkz: medler)
  (bkz: pers medeniyeti)
  7 -12 ... j butterfly
 5. 2.
  resmi dil olamaz,olmamalıdır...
  sebebi faşizanlık falan değildir,burası türkiye'dir. bayrağı birdir,dili de birdir..
  eğer ki bir gün kürdistan kurulursa orda kürtçe konuşulur,ama türkiye türkiye olduğu sürece resmi dili türkçedir.. bunda da yadırganacak bir şey yoktur,kimsenin alınmasına veya kırılmasına gerek yoktur...
  49 -19 ... selmagezinir
 6. 3.
  tanıdığım kürtlerin yaşlı anne babalarının konuştuğu dil. yalnız enteresan bir mevzu var ki, uydu aracılığıyla seyrettikleri dönemin med tv'sinde konuşulanı anlamıyordu bu insanlar. konuştukları bu dille arapça bilen insanlarla daha kolay anlaşabiliyorlardı.

  bu dilin perslere bağlanması mantıklı görünmüyor. çünkü farsça çok eski ve yazılı çok fazla eser vermiş bir dildir ve ingilizce ile akrabadır ve arapça ile aynı kökten değildir.

  bir internet sitesinde (url vermeyelim de hacklenmesin) Hint-Avrupa dilleri ailesinin iran-Aryen dalının kuzeybatı grubuna mensup olduğu söyleniyor. (sallama bir tarif gibi geldi.) muhtemelen, resmi dil olarak kullanıldığı bir devletin hiç kurulmamış olması, bu dilde kalıcı ve araştırma konusu eserler verilmemiş olması nedeniyle, kürtlerin yaşadıkları bölgelerden fazlaca etkilenip, değişikliğe uğramış gezgin bir lehçedir. (ama neyin lehçesi, onu bilmiyorum. yeterli kaynak bulup okuyunca, doğruluğundan da emin olursam, editlerim.)

  on milyon insan tarafından konuşuluyor olması biraz da her kadının en az on çocuk doğurma zorunluluğuyla beslenmiş bir durum. bu on milyon insanın (burada öyle dendiği için on milyon aldım. kim saymış bilmiyoruz) birbiriyle anlaşamadığı da söyleniyor. ama herşey bir yana, 500 kişi konuşup anlaşabiliyor ise, 501. kişi için bu bir dildir. başlık da sadece "kürtçe" olduğuna göre olayı pkk'ya getirmek için başka başlık açmak (veya açılmış onlarcasına yazmak) lazım. biraz daha sıkarsak, moderasyon zaten hepsini silecek.

  belki bir filolog gelir ve bize doğrusunu anlatır.
  20 -6 ... caty blake
 7. 4.
  özbekçe, tatarca, türkmence gibi, türkçe' nin bir koludur.
  16 -86 ... pilotmont
 8. 5.
  enteresandır kürtçe dil değildir diyenler direk faşist oluyor, ilginçtir türkiye ye t.c. diyenler birbirlerini anlamıyor anlayamıyor.

  elemanın biri şöyle yazmış aksan farkından dolayı anlamıyorlar filan ve bunu ingilizce ile bağdaştırmış. bu garip değil sadece gülünç.
  1-Kürtçenin sistematiği yok
  2-kütler bile birbirini anlayamıyor veya anlayabildiği şekilde konuşamıyor aksandan dolayı olmadığından eminim kelimeler bile cok farklı. hatta birbirlerini anlayamadıklarında türkçe konuşuyorlar. hatta baba başka şehirde yaşayan oğlunu anlamıyor. *
  3-bilmemkaç milyon kişi konuşuyorsa bu bir dil mi oluyor onu da bilmek gerek. yani o kadar milyon kişi birbirini anlamıyor ve bu bir dil oyle mi.
  4-örneğin azerice diye bir dil var alfabeleri var* kürtçe dilinin alfabesi var da derler bunlar şimdi. hatta devletimiz de var derler.

  diyorum ya garip. bi belediye başkanı da kürtler bir millettir diye savunma yapmıştı bir programda. kürtleri millet sanan bi zihniyet var. kürt halkı vardır kürt milleti değil. milleti millet yapan değerleri bu insanlara öğretmek gerek. kürtçenin bir dil olmadığını da...

  hatta bunların faşizmden de anlamadıkları ortada karşı görüşteysen direk faşosun. evet bu da garip.
  kürtçe dil değildir... o kadar...

  edit: bu entrimi girer girmez sayı vermiyim eksi oy aldım ama bunlar gerçek. eksi verseniz de vermeseniz de. sorun oyda değil, sorun böyle bir dilin varlığını ispatlamaya çalışanlarda...
  41 -35 ... liberty
 9. 6.
  Söylenişi arapça ve rusçanın karışımı gibi olan çirkin* bir dil. Evet bir dildir, yapaymış bilmemneymiş umrumda değildir, iki insan bunu kullanıp anlaşabiliyorsa bu düpedüz dildir.
  9 -13 ... baybars
 10. 7.
  dil olup olmadığının tartışma mecrası burası veya kişileri buradakiler değildir. kürtçe dil mi değil mi bırakalım onu bilim adamları tartışsın.

  her şeyden önce dil bir değerdir. yitirilmemesi gereken bir değer. bugüne kadar bu dili bir şekilde yasakladık. netice olarak da her köyde kürtçe adı altında konuşulan kökü aynı olmasına rağmen diller türedi. elimizi vicdanımıza koyup bir dili öldürmenin bu kadar ucuz olmaması gerektiğini söylemeliyiz.

  bakın meselenin siyasi yanı şudur:
  bu memlekette lazlar serbestçe dillerini konuşabiliyorlar mı? evet
  bu memlekette gürcüler* serbestçe dillerini konuşabiliyorlar mı? evet
  bu memlekette çerkezler biz türk değiliz çerkeziz diye dolaşabiliyorlar mı? evet

  yani ortada bir ırkçılık bir faşistlik söz konusu olmuyor buraya gelininceye kadar.

  peki neden konu kürtçe ye gelince sorun çıkıyor? sorunun çıktığı tek nokta var ki kürtler bugun dağda teroristlik yapan eşkiyayla kendilerini tecrit etmiyor, edemiyor. öyle bir gündem oluşmuş ki kürt denildi mi aklına pkk geliyor vatandaşın. senin oy verdiğin parti pkk ya terorist demiyor, senin önde gelen kişilerin seni mitinglere getirip vatandaşı olduğun devletin bayrağını yaktırıyor..vs şimdi sen bu halkın gözünde ne olduğunu anlayabiliyor musun? millet seni sevmemeyi sana dilini konuşturmamayı maarifet sayıyor bu durumda. şimdi top kürtlerdedir. sevilmenin sayılmanın, yasaklanmamanın yolu pkk ya terorist diyebilmek, onu dışlayabilmektir. kimsenin dilini konuşan bir kürtle problemi yoktur, problem kürtlerin sırtına çıkıp yıllardan beri sömüren pkk iledir.
  15 -7 ... palta