bugün

entry'ler (247)

sozlukten ayrilma sebebi olarak hukuk kurulu

Yalnızca kurul dışında yer alan yazarlara özgü olmayan gerekçe(imiş).

tanım iki: bumerang etkisiyle dönüp dolaşıp sahiplerini bulan başlık.

Görüşlerinizi önemsiyoruz, hukuk desteğine ihtiyacımız var, bize yardımcı olun dediler.. koştuk. Haftalar, aylar boyunca günlerce, gecelerce -ki bunu emin olun abartmıyoruz- yönetime yardımda bulunmaya çalıştık; ancak, her ikili ilişkide olabileceği gibi fikrî ayrılıkların en uç noktasından birbirimize dumanla ulaşmaya çalışırken sağlıklı bir iletişim kuramayacağımızı anladık.

Yönetimle içinde bulunduğumuz birtakım fikir ayrılıklarında tarafların her ikisinin de hiçbir kabahati bulunmamakla birlikte kurul olarak tek derdimiz, sözlük içerisindeki özgürlükçü yapının aynı zamanda mutlak eşitlik de gözetilerek korunması ve ileride özgürlüklerin sınırlandırılmasının veya sınırsız olarak kullanılmasının sıkıntı yaratacak bir durum olmaktan uzak tutulması idi.

Bu sonuçta ne siz değerli yazarların yapmış olduğu olumlu/olumsuz yorumların ne de tekrar belirtmek gerekirse yönetimin hiçbir zorlaması bulunmamaktadır. Bu sadece varılmak istenen noktaya, çıkılmış olan yoldan ulaşılamayacağının fark edilmesidir

Aklımıza bu noktada can yücel' in bir şiiri geldi, yazmadan geçemedik.

;en uzun koşuysa elbet
turkiye'de devrim
o, onun en güzel yüz metresini koştu
en sekmez luverin namlusundan fırlayarak ...
en hızlısıydı hepimizin,
en önce göğüsledi ipi...
acıyorsam sana anam avradım olsun
ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun;

Hukuk iyi bir şeydir, sevmesini bilene.
Son iki gündür sözlükte yaşadığımız çalkantıların üzerimize düşen kısmı için affınıza sığınırken hepinize saygı ve sevgilerimizi sunarak aranızdan ayrılıyoruz. Artık ne moderasyonda, ne hukuk kurulunda, ne de yazarlık faaliyetinde varlık göstereceğiz.

Sizler tarafından lütfen sorumluluğumuzu bilmediğimiz veya çabuk pes eder bir yapıya sahip olduğumuz düşünülmesin; ancak hukuk, baskın grupların manipulesine açık bir kurum değil ne yazık ki. Kimse amirimiz değil, altımızda bulunan kişilerin varlığını da iddia etmiyoruz. Yalnızca yaptığımız işe hak ettiği kadar saygılıyız ve ciddiyetsizlik harcımız değil.

Kalıp bazı kimselerce bizden bekleneni veremediğimiz için özür dileriz. Ah şu yemin olmasaydı; (bkz: avukatlık yemini)

mit against cia ve evren.

sözlük yazarlarından aforizmalar

uludağ sözlük lâiktir.
(bkz: mit against cia)

cryptic

sözlük formatı ve hukukun ilkeleri uyarınca kendi silik fermanını kendisi yazmış olan, kendi tarifi ile etiketlerüstü oldu mu bilmem ama silik üstünden direkt kalkışa geçmiş olan, adalet gecikmedi dediğim silik kişisi.

agzinla kus tutsan seni bu dersten gecirmeyecegim

çetin ceviz bir hocanın öğrenciler üzerinde güç gösterisi için sarf ettiği cümle öbeğidir.
aynı anlama gelen marmara hukuk efsanelerinden bir cümle ile durumu renklendirmek gerekirse..
malatyalı öğrenci roma hukuku profesörü olan yine malatyalı hocamızın yanına gider ve konuşma şu cümle ile biter:
"değil malatyalı, romalı olsan geçirmem."

josef k

aşmış moderatör örneği. çok şey var yazılacak belki ama sadece bir gün sahnenin önüne geçip kendisini ayakta alkışlayanlardan biri olmayı istediğim kişi.

norvec e yenilseydik yazilacak gazete basliklari

şöyle örneklendirebileceğimizi düşündüğüm başlıklardır:

"avrupa şampiyonası çimlerle birlikte ezildi gitti.
nor-ge-rekeni yaptı."

avukat

hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra gereken stajın yapılması ve uygunluk koşullarının denetiminden sonra baro levhasına yazılma işlemi neticesinde yapılan meslektir. mesleğin gerçek görünüşünü en güzel şekilde dile getiren molierac ın dediği gibi:

"görevimizi yaparken; kimseye, ne müvekkile, ne hâkime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. en kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. avukatlar esir kullanmadılar fakat efendileri de olmadı."

17 kasim 2007 efes pilsen besiktas maci

beşiktaşk'ın başından itibaren kazanmayı ne kadar çok istediğini hissettirerek oynadığı, aynı zamanda da efes pilsen takımının da daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu gösteren basketbol karşılaşması oldu. bu arada beşiktaşk taraftarlarının da sesi kulaklardan hiç gitmedi.

din dersinin seçmeli ders olması

mevcut saçmalığı ortadan kaldıracak uygulamadır.
din, temelinde seçmeli bir olgu ise ve birey özgürce mensubu olmak istediği dini ya da "hiçbir şey"i özgürce seçebiliyorsa bunun dersinin de zorunlu olması saçmadır.

tek kisilik yatakta iki kisi yatmak

sıcak bir tenin koynunda uyumaksa güzellik, o zaman daraltın tüm mekânları, yalnız biz kalalım, sıkı sıkıya sarılma duygusunu hissettiren, rahatsızlıkları düşünülmeden gerektiğinde karşı cinsle coşkuyla yapılan eylemdir.

mahşer günü kurulacak dev ekran

yayın akışı içinde "geçmişten günümüze" konulu bir programın olması kaçınılmaz kanalın izleyicilerle arasındaki ekrandır.

unutulmaz film replikleri

şu repliklerin de arasında yer aldığı replik öbeğidir:

vizontele tuuba
tuba ünsal ve yılmaz erdoğan

+ "yazarım sana."
- "yazma"
- "yazarsan beklerim..."

büyük bjk taraftarı lütfen tahriklere kapılmayın

rica ile ikaz karışımı bir cümledir.

çıplak şekilde, hâlâ elinde kaşkolu ile dik durabilen bir ruhun ezikler gibi eğilmesi hiç düşünülmedi.

beşiktaş

sevinmek için sevmeyenlerin, dik durabilenlerin, yalnız uçmayı becerebilenlerin, sevdanın tarifini en iyi yapabilenlerin, yaratıcı olanların, dalgaysa kralını kendiyle geçebilenlerin, düşeceksek sağlam düşelim diyenlerin takımı...
üç hece sekiz harf: sadece "beşiktaş"...

7 kasım 2007 ingiliz haber manşetleri

aralarında "çarşı her yerde..." de olabilecek manşetlerdir.

biz seni sevinmek için sevmedik

büyük sözdür, hakederek söylenmelidir.
taraftar, bir şeye taraf olan insandır ve eğer taraf olduğunuz şeyin yanında dururken çıkar gözetmiyorsanız ve sevdanız sadece yanında durduğunuz şeyse.. acıyı göğüslemeyi sevda biliyorsanız.. işte o zaman sevinmek için sevmedik demek hakkınızdır. aramıza hoşgeldiniz.

beşiktaş taraftarının bitmeyen sabrı

sabır değil, sevdanın gerçek şeklidir. bir şeye taraf olmak için bir menfaatin olmadan orada durabilmeyi becerebilmektir. sevinmek için sevmemektir. düşeceksek sağlam düşelim diyebilmektir.

alternatif porno film isimleri

aralarında "mahmut kapıyı çalınca" alternatifinin de bulabileceği olası isimlerdir.

yılmaz erdoğan

cebindedir kelimeleri. elini atıp teker teker seçer yüreğinde olanları ve aklı ile döker önümüze. kâh otogarda gargara yaparken çıkar karşımıza, kâh umarsız bir gecede sorar hiç ateşböceği görüp görmediğimizi. bir film çeker; beğenilir, beğenilmez, çok da önemli değil ama. bir kısım gülenler "o kadar küfürlü senaryoyu ben de yazsam gülünür" der; bilmeden doğuda lâkap takmanın, küfrün doğal bir yaşam formu olduğunu. bir anda ona bir şeyhler olur ve dokunur yaramıza.
kelimelerle oynamasını bilir şiirlerinde, öykülerinde, karı-koca didişmelerinde.
muhaliftir, destekçidir, eleştirir, beğenir ama ne zaman ne yaparsa, aklına yatanı ruhuna dokunanı yaşar. beğenmek ya da beğenmemek. hepsi insan için.

anne sütünün faydaları

anne ile çocuk arasında oluşan bağa hızlı katkı sağlaması.