1. 1.
  iran'da kurulmuştur.Ateşi kutsal sayan Zerdüştlük dinine inanmışlardır.
  2 ... lumpiya
 2. 2.
  bunların büyük ve eğitimli bir ordusu vardı. mızraklar, hançerler ve oklar kullanıyorlardı. savaşlar için pullarla güçlendirilmiş deri kıyafetler giyiyorlardı.
  ... red kit
 3. 3.
  ilk posta teşkilatını kurmuş medeniyettir.
  ... bu cocuk okumaz
 4. 4.
  persler çok güçlü bir merkezi yönetim şeklini benimsemişlerdir. ilk eyalet sistemi ve vali ünvanını kullananlar olmuşlardır. valileride denetlemek için müfettişler atamışlardır. büyük, eğitimli ve düzenli bir orduya sahip olmuşlardır. posta teşkilati ve casusluk birimleri kurmuşlar ve bunları başarıyla kullanmışlardır.

  bir zamanlar dünya'yı daha doğrusu bilinen dünya'yı yönetmişlerdir. lidyalıları ve iyonyalıları yıkmışlardır. sanıldığı gibi barbar bir medeniyet değil aksine bilimde ve teknolojide çok ileri bir medeniyettir.
  3 ... bu cocuk okumaz
 5. 5.
  savaş filleriyle meşhur ırk.
  2 ... yolgezer
 6. 6.
  (bkz: darius the great)
  ... micro cuts
 7. 7.
  büyük iskender gibi filmlerde barbar diye suçlanan medeniyet. bu insanlar yunanlardan önce medeniyete bir çok şey kattıkları halde barbar diye suçlanmışlardır. batılıların doğu halklarını aşağı görmesinin temelleri buraya kadar iner. bu medeniyet orta avrupaya kadar ilerleyip yunanları dize getirdiği için onlarda bir eziklik psikolojisi oluşturmuştur. persleri kendi özgürlüklerini almak için gelen barbarlar diye tanıtanlar şimdi abd nin ortadoğuyu yağmaladığı gibi güçten düşen pers ülkesini yağmalamıştır. burada barbar olan taraf sadece persler değildir. iki taraf da çağına göre hareket etmiştir. bence o dönemde persler yunanlardan daha gelişmiş bir medeniyete sahipti.
  ... seri arti oy veren insan
 8. 8.
  tarihin gercek anlamda ilk buyuk imparatorlugu ve ayni zamanda dogu kulturunun temsilcisi ve savunucusu olmus medeniyet.
  bilindigi uzere persler medler'i yikarak iranda egemenlik kurmus ve batiyi temsil eden yunan'a karsi dogu kulturunu sonuna kadar korumus hatta anadoluyu uzun sure elinde tutmayi basarmistir.
  ancak oryantalist bakis acisinasahip avrupali boylesine bir medeniyeti yeni nesillere barbar gibi gostermistir.

  (bkz: oryantalizm)

  (bkz: 300 spartali)
  ... kafkaesque
 9. 9.
  zerdüşlük adlı dine inanan eski çağ uygarlığıdır. bu din bazı tarihçilerce tek tanrılı din olarak benimsenmektedir.
  ... mysticforce
 10. 10.
  tarihin her döneminde olduğu gibi doğudan fırlayıp 4 bi yana hükmeden bir medeniyet daha.
  ... sonra degistiririm nasilsa