bugün

joker'e hakaret niteliğinde olan bir karşılaştırma.. daha ötesi yok..
cok pis spoiler

--spoiler--
vs. bane yerine vs. miranda demek lazim, netekim cotillard bir orospuyu oynamakta
--spoiler--
bane'in alacağı karşılaştırmadır. joker'ı efsane yapmış olan şey heath ledger'ın ölümü ve ergenlerdir. batman'in franchise olarak (çizgi romanlar, filmler, animasyonlar, anlatılar) tüm geçmişine bakıldığında, en baba düşmanının bane olduğu görülür.

düdüt: yazım hatası giderildi.
bane joker den daha iyidir. daha güçlü bir hitap yeteneği vardır. joker anarşisttir. bane postanarşisttir. ama genel itibariyle bane her türlü gider.

edit: bane joker gibi paraları yakamaz ama yinede bane in hitap gücü daha iyidir.
bane filmin sonunda bir darbeyle dağılmıştır, joker batman'i psikolojik olarak mağlup etmiştir.
"emre nin yerine mehmet topal transfer edildi" tarzında saçma bir karşılaştırma. çünkü emre de mehmet topal da orta sahada oynamalarına rağmen farklı özeliklere sahipler. bane ve joker de aynı bu şekilde olduğu gibi farklı özeliklere sahip karakterler. onun için bir karşılaştırma yapılması yanlış. daha doğrusu gereksiz ve ergence.
joker in karşılaşmaya bile tenezzül etmeyeceği karşılaştırılmadır. tamam son film belki daha güzel geldi insanlara ve bana ama joker kötü karakterlerin köküdür, vazgeçilmezidir, hasıdır. Kötü karakterler arasında en vazgeçinilmezidir.
hamburgercilerde satılan menülere oyuncak olarak girmekten başka maksatla yaratılmamış saçma sapan karakterlerin karşılaştırılması.turgut özatayla erol taş karşılaştırması için bişeyler yazın da böyle boktan mavallar için de fikir israfı yapmayın yahu.
joker, agent of chaos iken bane necessary evil'dır. bu açıdan baktığımızda joker, kaosun dibine vurma konusunda pek mahirken bane, fiziksel gücüyle ön plana çıkar.

tashih: bane'nin bir de gotham's reckoning olma gibi manyak bir tarafı da mevcuttur.
bane jokeri döver ama joker karşısına çıkmaz ve bane bir gün arkadan tek kurşunla vurulur.- bu jokerin adamıdır.
hayatımda gördüğüm en gereksiz kıyaslamadır.
jokerin her türlü sikip atacağı bellidir. joker efsanedir ve efsane kalacaktır. kimse bunu değiştiremiyecektir.
christopher nolan'ın batman'inde joker'in havada karada kazanacağı versustur. her ne kadar "planı olan birine mi benziyorum?" dese de jokerin planları saat gibi işler ve amacı olmadığı için kaybedecek bir şeyi de yoktur.

ancak film harici diğer yayınlarda bane açık ara alır bu versusu... joker, nolan sayesinde yeniden doğmuş bir karakterdir zira. (bkz: heath ledger)