1. 1.
  Macar dansları başta olmak üzere, birçok anlamlı eseriyle müzik tarihine önemli katkıda bulunan romantik dönem bestecisidir.
  1 ... janis joplin
 2. 2.
  7 Mayıs 1833 de Hamburg'da doğan ünlü Alman besteci yoksul bir çalgıcının oğludur. Müziğe küçük yaşta ilgi duyan Brahms, bu alanda ilk derslerini babasından aldı, daha sonra ünlü müzik öğretmeni Eduard Marxsen'in yanında öğretimine devam etti. Sanat yaşamına piyanist olarak atıldı.

  Çağının büyük bestecisi Robert Schumann'a hayranlık duyan Brahms'a Schumann büyük destek vermiştir. 1862 yılında Viyana'ya geçti ve 1872 - 1874 yılları arasında Müzik Dostları derneği konserlerini yönetti. Ölünceye kadar bazı geziler dışında hep Viyana'da yaşadı ve bu kenti ikinci vatanı olarak kabul etti. 3 Nisan 1897 yılında sevdiği kent olan Viyana'da ölen Brahms opera dışında gerek ses, gerekse çalgı müziğinin çeşitli alanlarında yapıtlar verdi. Brahms'ın sevilen dört senfonisi vardır. ''Akademi Töreni Uvertürü'', ''Trajik Uvertür'', ''Hayden'ın Bir teması Üzerine Çeşitlemeler'' adlı orkestra yapıtlarını, ayrıca bir keman konçertosu, iki piyano konçertosu ve keman-viyolonsel için bir konçerto vermiştir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Johannes_Brahms
  2 ... mulayim
 3. 3.
  dark bir eser dinlemek isterseniz,keman ve piyano sonatı no.1 *:

  --spoiler--
  http://www.youtube.com/watch?v=MyE5w7Ygw8s+
  --spoiler--
  2 ... lili
 4. 4.
  opera dışında her türde beste yapmış olan alman bir besteci.

  yapıtlarında klasik güzellik, romantizm ve canlılık egemendir. bu canlılığın altında komedi ve trajedinin engin anlatım gücü vardır. brahms; olağanüstü yeteneklere sahip bir piyanist olarak görülüyordu. ailesinin geçimine katkıda bulunabilmek amacıyla bir süre gece kulüplerinde ve meyhanelerde çaldı.

  brahms, bach ve beethoven' le birlikte ' üç b' ler ' olarak anılır.
  1 ... jin jiyane
 5. 5.
  kemanları yoğun ve sert kullanmasılyada bilinir.
  6 -1 ... m m m
 6. 6.
  her dinleyişte farklı bir müzikal özelliği keşfedilen sır adam... yahu bu kadar basit görünen, yorucu olmayan, renkli eserler bazen ne denli kompleks, yoğun ve muhteşem duygu karmaşasıyla ezici gelebiliyor. hele ki zaten viyola ve piyano için bestelediği sonatlar, çello sonatları ve 3.senfoniden ise hiç bahsetmiyorum...

  çok da sağlam bir bira içicisiymiş. henüz yaş 14 - 15 bilmediği sayılı birahane varmış. e sonradan belki o da rom ve konyağı keşfetmiştir, bilinmez. sadece müzikte avantgarde bir adam değilmiş yani, alkolizme de yaş açısından avantgarde bir bakış açısı getirmiş.

  rostropovich de pek iyi yorumlamış brahms'ı.
  2 ... kaptanreis
 7. 7.
  yüklü müziğin sahibi. dinledikten sonra size bir şeyler yüklenmiş gibi hissedersiniz.
  1 ... hendrix
 8. 8.
  geleneksel klasik formları kullanarak alman müziğinde klasisizm ve romantisizm arasındaki boşluğu kapamıştır. romantik repertuarına dahil olan 4 senfonisini, 2 piyano ve violin konçertosunu, 40 yaşından sonra bestelemiştir.
  ... lanetlizeynep
 9. 9.
  7 Mayıs 1833'te doğdu. Hamburglu bir kenar mahalle çocuğu. Babası Johann Jakob, iyi yürekli, içkiyi ve dans etmeyi seven neşeli bir adam. Sevgisini yaşamı boyunca hiçbir kadınla paylaşmadı. 14 yaşında bütün birahanelerin adresi ezberindeydi. 20 yaşında halk şarkılarının ünlü bestecisi. 30 yaşında güçlü ve sakallı bir beyefendi. Macar kemancı Eduard Reményi ile çağının en ünlü müzisyenlerini tanıdı, 44 yaşındaki Schumann ise dehasını ilk keşfeden oldu. Hiç evlenmedi ama yaşamını "Çocuklarım" dediği yapıtlarına adadı. Kaba saba köylü giysileriyle dolaşmaktan hoşlanırdı. Besteciliği ve günlük yaşamıyla Beethoven'in üvey kardeşi. 1. Senfoni'yi on yılda besteledi. Saf müziğin sadık koruyucusu. Yapıtlarında öykü anlatmayı da sevmiyor. Bu yüzden belki de dağarcığında tiyatro müziği ve opera denemesi bulunmuyor: 3 Nisan 1897'de öldü.
  3 ... rick blaine
 10. 10.
  benim tanrım.
  ... downtown train