bugün

entry'ler (319)

improbable

adam fawer in kitabı.

'kuantum fiziği kafanızı karıştırmadıysa onu yeterince anlamamışsınızdır' lafına nispet bu konudan şimdiye kadar okuduğum en anlaşılır biçimde bahsedilmiştir.

eğer bir parayı havaya atarsanız yazı ya da tura gelmesi şansa mı bağlıdır?
evet derseniz yanılırsınız;
eğer parayı fırlattığımda tüm fiziksel faktörleri hesaplayabilirsek; örneğin elimin açısı, rüzgar, parayı fırlatmak için kullandığım güç,paranın alaşımı......vs o zaman yazı mı tura mı geleceğini yüzde yüz bilebilirsiniz. Peki tüm bunları hesaplamak olasılıksız değil mi?
insanlar için öyle,ama biz hesaplayamıyoruz diye bunun şansa bağlı olduğunu söyleyemeyiz.Yani olaylar rastgele gibi görünse de tamamen fiziksel gerçeklerle belirlenirler.

Kalabalıkta yürürken bir dostuna çarptın,bu şans eseri değil midir? Hayır! Hiçbir yere boşuna gitmezsin. Gittiğin yer fiziksel, duygusal, ya da psikolojik etkenlerin bir sonucudur. Aynı şey herkes için geçerlidir. Bu yüzden bir arkadaşına şans eseri çaprmak her ne kadar şans gibi görünse de öyle değildir!

Bir an için doğanın tüm güçlerini ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek - ve bunun verileri inceleyebileceğini de düşününürsek - aynı zamanda evrendeki en büyük varlıkları ve en küçük atomları hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynen geçmiş gibi gözlerinin önündedir!

Eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, aslında bu mümkün olmasa bile yapasın. Eğer yapamayacağını düşünürsen o zaman çoğunlukla yapmazsın çünkü denemezsin bile..Örnek: filer daha bebekken kalın demir zincirlerle bağlanırlar ve bunu açamayacaklarını öğrenirler. Büyüdüklerinde ince bir iple bağlansalar bile bunu kolayca açabileceklerine rağmen hiç denemezler bile.

Toplu bilinçaltı;
Carl jung bilinçaltını 3 e ayırır:
1- Hayırlayabildiğimiz hatıralar: ilkokul öğ.adı gibi.
2- Hatırlanamayan hatıralar- istesek de hatırlayamayız çünkü bastırdığımız bir tür çocukluk travmasıdır.
3- Toplu bilinçaltı: bu bilgiler asla bilinçli olamaz çünkü hiçbir zaman bilinçde var olmamışlardır.Yeni doğan çocuk annesinin göğsünü emeceğini bilir..

1900 lere kadar herkes Newton ın klasik fizik kurallarına inanıyordu. Ona göre cisimlerin hareketi onlara nasıl bir güç uygulandığına bağlıydı. Bu inanış tüm topluma yayıldı ve böylece kapitalizm yayıldı; dünya arz-talep kurallarına boyun eğdi..
sonra 1905 te Einstein görecelilik teorisini ortaya attı , ona göre her şey göreceliydi. Newton'a göre mutlak olan hız,ivme de..hatta zaman bile göreceliydi.mesela 2 kişi bir trende,ikisi de dışarıyı aynı görünür ama sen başka yerdeysen o zaman farklı görürsün..
Saniyede 186.000 mil olan ışık hızına yakın bir hızdaki rokette gidersem benim için zaman yavaşlar. Roketten indiğimde ben sana göre daha genç olurum. o zaman bile görecelidir.
Newton maddenin zamanda ve uzayda belli bir yeri olduğunu düşünmüştü,ama Einstein her şeyin göreceli olduğunu gösterdi, fizikçiler de hiçbir maddenin tam bir konumu ya da tam bir yaşı olmadığını anladılar.

Kuantum fizikçilertine göre madde aslında yoktur. Klasik fizilçilerin madde sandığı şey aslında bir takım elementlerin birleşimidir. Onları da atomlar oluşturur-yani enerji,yani aslında madde bir enerjidir.
Düşünce de bir enerjidir!!
Madde ve düşüncede de enejiyse o zaman tüm madde ve düşünceler birbirine bağlıdır,ilişkilidir.
işte toplu bilinçaltı da bunda gelir-bu yaşayan,yaşanmış ve yaşayacvak her canlı tarafından paylaşılan,birbirine bağlı,bilinçsiz zihindir.

Tüm doğu dinlerine göre evren enerjidir,kuantum fiziği de böyle bakar.Ayrıca herkesin zihninin evrenle bir olduğunu düşünürler.
Budistlere göre her şey geçicidir.Budha,dünyadaki bütün acıların kaynağının insanların maddelere ve fikirlere bağlılığından kaynaklandığını ve akan,değişen ve hareket eden evreni kabul etmedikleri için böyle olduğunu düşünmüştü.
Budizme göre,zaman,bilinç yansımalaraından ibarettir.Budistler objeleri maddeler olarakdeğil de ,evrensel bir hareketin içinde var olan dinamik süreçler olarak görürler ve bu da sürekl değişmektedir.
taoistler de evrenin dinamik döngüsüne inanırlar.bu da sürekli değişir ve akar.buna göre kişi evrende tek bir elementtir,ya da bu enerjinin bir parçası!!!!!bu kuantum fiziğinde de geçer.

Peki tüm bu felsefeler çok eski,nasıl oluyor da kuantum dan önce bunlar biliniyor?
toplu bilinç sayesinde..unutma zaman yok,yani düşünce hem ileri hem geri akabilir.Büyük düşünürler,felsefeciler,bilim adamları hepsinin 'zamanın ötesinde' oldukları söylenir.Sözde dahiler yalnızca toplu bilincimizi bizden daha iyi görenlerdir.

intihardan döndüren sözler

turcell'le bağlan hayataaaa...
*

amsterdam

mutlaka görülmesi gereken yer.

surekli aski aramak

'sürekli aşkı' aramak da olabilir,
sürekli 'aşkı' aramak da..

dışarı atmak

içeri*atmanın tersi.

ikili iliskide tum yetkileri erkege veren kiz

not:'görünüşe aldanmayın'

sütyeni çıkarmadan yatmak

uykusuzluktan geberdiğinizde çıkarmaya üşenmek sonucu olur. *

koç burcu erkeği

erkeklerin genel sorunu büyüyememe,çocuk kalma bu burçta tavan yapmıştır.*evet içerilerde bir yerlerdede hep bi çocuk tarafın kalması,daimi bir enerjiklik iyidir hoştur da *...abartmasalar daha hoş olacaktır...aksi taktirde yanınızdaki kızın kendini çocuk bakıcısı kıvamında bir hede* hissetme ihtimali yüksektir.
bu arada yaşları 30 u geçtiyse idare edebilirsiniz belki ama henüz 20 lerindeyse*işiniz kesinlikle daha zordur. * * * *

deneyim

çok insan tanımak,her insandan bişey öğrenmek,
çok olay yaşamak,her olay sonunda daha da büyümektir.
ben bunu zaten biliyorum,şu şöyledir bu böyledir demekle * deneyimli olunmaz.
deneyim pratiğe geçtiğinde gerçekten deneyim olur.
ve tabiki yaş eşittir deneyimdir.

özlem özduran

bilkentte italyanca hocası.
dünyanın en tatlı insanlarından biri.her zaman neşeli,gülen,esprili,pozitif,ışığını ve enerjisini size de geçiren biri.
dersleri de zevklidir,kolay ve anlaşılır bir biçimde anlatır ayrıca italya kültürü hakkında da bilgi verir.***

recep ivedik

çok iyi vakit geçirten film.

sevgiliyle hep yalniz bulusmak

eger sevgilinizle aynı ortamdan * değilseniz ortak arkadaşlarınız dışında doğal olarak herkesin kendi arkadaş çevresi vardır.siz sevgilinizin o da sizin tüm arkadaşlarını bilir.olayları,arkadaşların karakterlerini,fotolarını dolayısıyla yüzlerini,hatta aralarında dönen geyikleri bile bilirsiniz.lakin sevgili sizin ortamınıza girmeye çekinebilir.ben napıcam orda sen git,ben şimdi sıkılırım,kimseyi tanımam vs gibi cümleler sarfedebilir.siz de hep yalnız buluşmaya devam edersiniz.

kaçan kovalanır

sonsuza dek değil..

üniversitelere sünnetli pipiyle girme yasağı

tayyip döneminde tersi olcak hede.

istanbul

paris kadar olmasa da aşkın şehri.

tek kelime ile yaşamın anlamı

(bkz: sevgi)

toprak ana

(bkz: toprak)

anne

çocuğunun her şeyini hisseden kişi.

sevişirken dinlenebilecek şarkılar

sessizlik.*

hayatta secilebilen seyler

varolan birkaç yoldan birini seçmek. **