1. 1.
  bruce lee amerika'daki iri kiyim rakipleriyle bas edemiyecegini anlayinca yeni arayislara girer. degisik metodlar gelistirir ve en sonunda jeet kune do dogar. gercek kavgada kullanilmasi biraz zordur. super bir egitim alirsaniz ve surekli idman yaparsaniz ancak bir ise yarar.
  2 -2 ... totiman
 2. 2.
  durduran yumrugun yolu anlami tasiyan cümledir. tamamiyle bruce lee nin bulup gelistirdigi ve ismini koydugu savunma ve saldiri stilidir. stilin en buyuk ozelligi bedeni kismen degil tek parca halinde kullanabilmektir.
  bruce lee nin bu stil icin kullandigi teknikler, eskrim, thai boks, jui jitsu, win chun, wrestlin, hatta bazi teknikleri kung fu nun bazi dallarindan ve tae kwon do dan aldigi da söylenmektedir. ordan burdan araklama degil tamamen kendine has bir felsefesini olusturmus fakat bircok kisiye begendirilememistir.
  savunmayi saldirarak yapmak, dövüsü en kisa zamanda bitirmek, rakibi engellemek en temel unsurdur. hareketler diger dövüs sporlarina göre gercekten cok hizli yapilmaktadir.
  2 ... bakbibak
 3. 3.
  spor değildir dövüştür .
  2 ... sedat pekerin yegeni
 4. 4.
  uğraştığım dövüş sanatı.
  bruce lee'nin bütün dövüş sanatları ile uğraşması sonucunda her sanatın iyi yanını alıp gereksiz kısımlarını atarak oluşturduğu dövüş sanatıdır. kata olayı tamamen ortadan kaldırmıştır. bruce lee'ye göre kata gereksiz birşeydir. kuşun kanadının birine zarar verirseniz uçamaz ve kata çizmeye başlar.
  diğer bir tabir ile: (bkz: chi kung tao)
  -1 ... esanver
 5. 5.
  taekwondonun tekmesini, boksun yumruğunu, judonun yakın dövüşünü içine alan savunma değil, saldırı sanatı.
  1 ... oramagomaburamago
 6. 6.
  Türkiye'de çok büyük suistimale uğramış dövüş sanatıdır. Bir kere Orijinal ekol Boks, Eskrim ve Wing Chun temeli üzerine kurulmuştur. içinde Tekvando, judo, Jiu jitsu falan asla yoktur.
  Bu sallamalar ve palavralar ise kendi JKD ekolü?!!1 olduğunu idda eden Chi kung tao veye super system yada kulalkavido benim değilimimle katakullido Üstadı Yüksel Yılmaz'dan çıkmıştır. Bu adamın JKD hakkında ne teknik nede tarihi ile ilgili doğru dürüst hiç bir bilgisi yok.
  Efendim Türkiyede 80li yılların başında şeker, yağ, tuz, tüp sıkıntısı çekmektedir. Cebinde 1 dolar taşıyan döviz kaçakçılığından içeri alınmaktadır. Nasıl olmuşsa o dönemde 70li yıllar boyunca dünyanın her yerini gezmiş. JKD, Muhai Tai, Glima güreşi, BJJ(buraya dikkat),Hapkido, Tekvando, Judo, Kali ve benim sayamadığım bir ton dövüş sanatını öğrenen Fehim Başaran adlı bir adam varmış. Bu adam bütün bildiklerini Yüksel Yılmaza öğretmiş. Yüksel yılmaz da kendi JKD sisteminş kurmuş. Tabi Fehim Başaran adlı birisi yok.
  Bu masalla 25 sene bu adam JKD öğrettiğini idda etti ve JKDyi geçtim dövüşmekle alakası olmayan 3. sınıf Kung Fu ve Steven Seagal filmlerinden gördüğü haraketlerle Bruce lee hayranı gençleri kandırdı. Ben de o kandırılanlardan birisiydim. Anladığımda kendimi çok kötü hissettim dolandırılmıştım resmen. Katakullidocular geçenlerde yetenek sizsinizede çıktılar oradaki filmlerden araklama haraketlerin jkd nin yakınından bile geçmediğini ve gerçekte o şekilde dövüşülemeyeceğini anlatmama gerek yok sanırım.
  Gelelim JKD nin Türkiyede şimdiki konumuna. çeşitli gruplar var. Ben de o gruplardan biriyle çalışıyorum. Almanyadan Bruce lee öğrencileinden Larry Heartsell'den diplomalı bir hocayla çalışıyoruz. Bizden başka 2 grup daha var meraklı olan araştırır bulur zaten. Bu Bu gupların en eskisi 4 sene önce falan faaliyete başladı yani JKD çok yeni. Benzer bir sanat olan WT Türkiyede çok daha yaygın çünkü Bu sanatın başını çeken hocaların hepsi Türk.(Emin Boztepe, Salih Avcı, Turan Ataseven Hasan Çifçi vs)JKD de ise böyle bir durum yok malesef.
  Peki jkd nasıl olrtaya çıktı?Bruce Lee hong Kongdayken ip Man'ınokulunda Wong Shun Leungla 4 yılı aşkın bir süre çalıştı. Bakmayın siz WT'de eğitimin 25 sene sürdüğüne Leung Ting bile ip manla sadece 7 ay çalışmıştır.
  Aynı zamanda kolejde eskrim dersleri de aldı. Hatta abisi Robert daha büyÜk eskrimcidir. Rbert'ın Eskrimde Hong kong şampiyonluğuda vardır. Lee bütün bu aktivitelerine birde Boksu eklemiş ve Hong Kongda bir Boks salonunda ders aldıktan sonra kendi sikletinde Boksta Hong Kong şampiyonu olmuştur. Gördüğünüz gibi JKD ye temel olan stiller Lee2nin daha 14-19 yaşları arasında çalışıp kendisini geliştirdiği stillerdir.
  Amerikaya felsefe bölümü okumak için gelgiğinde Seattle'da Jun Fan Gun Fu adıyla ilk okulunu açtı.(jun fan bruce lee ni Çinli adıdır)Burada öğerttiği şeyleri ise Nonclassical kungfu adıyla insanlara sunuyordu. Öğretilenler büyük Ölçüde Wing Chundu ancak burada Boks lapaları ve torbası gibi o zamanlar WC de kullanılmayan ekipmalarla antrenman yapılıyordu. Bu dönemdeki Lee'nin en iyi öğrencisi Jessie Glover dır
  ikinci olkulunu ise Oaklandda açtı burada ise gösterdiği şeye Jeet Kune Do adını vermiş, Artık WC nin yanı sıra eskrim ve boks tarzı antrenmanlar daha da ağırlık kazanmıştı. Bu dönemden Lee nin yetiştirdiği en iyi öğrenci Taky kimuradır.
  Son ve 3. okulunu ise Los Angeles China Town'da açtı. Burada Lee interacepting ve stop hite büyük önem verdi(saldırı gelmeden vurarak yarıda kesme ve vurarak durduma) artı Kick Box tarzı antrenman metodunu ilk kez kullanması ve bir kitaptan görüp Muay Taide kullanılan tai padlerin aynından yaptırıp bu ekipmanları antrenmanına dahil etti.(way of the dragon filminde de kuullanmıştı bu ekipmanları)Bu, o dönemde Amerikan dövüş sanatları çamiasında bir devrimdi. Light contact çalışan shotokancıların aksine Lee Baseball daki vucut korumaları ve kask vs gibi ekipmanlarla full contact sparring'i de eğitimine dahil etti. https://video.uludagsozluk.com/v/jeet-kune-do-74699/

  Bu dönemde Amerikada Kick Boxun öncüleri olan Joe Lewis ve Chuk Norris, Lee'den full contact dövüşe uyum sağlayabilmek için eğitim aldılar. Lee Çağının en az 10 yıl ,lerisinde idi. Ancak 90lı yıllaerla yayılan Muhai Thai, BJJ ve MMA furyasıyla Dövüş Sanatları Lee'nin de ötesine geçti.
  Tekniğe gelecek olursam Kavgada kullanması zor falan değildir kesinlikle.(he! burada bu sözü söyleyen kişi JKD diye katakulli do çalışıyorsa yanlışı var. katakullido ile dövüşmek zor değil imkansızdır. Sıradan insanlar gibi kaba kuvveti üstün ise belki. yani neticede hiç bir işe yaramaz)JKD nin anlamı felsefesi 'Durduran yumruğun yolu' gibi saçma bir Yüksel Yılmaz çevisi ile açıklanamaz. Jeet kune do'nun ingilizce anlamı 'Way of intercepting Fist'tir. intercepting JKD de saldırı çıkış anında iken vurarak durdurmak anlamına gelir. Yani JKD nin anlamı 'yumruğu çıkış anında iken vurarak durdurmanın yolu'şeklinde tanımlayabiliriz.
  Tekniklerin temeli boks eskrim ve wing chuna dayanır. Foot work eğitimi jkd de çok önemlidir. Tekmeler karateden alınmıştır ancak prensip gereği kullanımda önemli ivme farkları vardır. Boksun etkisi distance, foot work ve yumruklamada öne çıkar. Ama eskriminde foot workunden jkd de çok şey vardır. Bununla birlikle lead punch adlı çokça kullanılan bir yumruk çeşidinde eskrimdeki saplama haraketine belirgin bir benzerlik vardır. Bu anlatıığım Orijinal bölümü yani Bruce Lee'nin çalıştırdığı kısımla ilgili çok genel, çok kısa bilgilerdi. JKD Consept Dan inosanto ve Larry Hartsell adlı Bruce Lee öğrencilerinin başını çektiği hocaların kurduğu ekolde ise bunların yanı sıra Brucee zamanında Amerikada tanınmayan dolayısıyla Lee'nin asla tanıyıp çalışamadığı Muhay Thai, BJJ, Catch Wrestling(yanlış olmasın bu stil lee zamanında vardı) gibi stillerin antrenman metodlerından gerekeli gördükleri şeyleri eklediler. Ayrıca bununlada yetinmeyip salonlarında bjj, Muhai Thai Shoot Wrestling gibi disiplinlerin hocalarının ders vermesini sağladılar ve kendilerine bağlı olarak çalışan kişilerin sadece JKD ile yetinmeyip Dövüş sporlarının geldiği son noktada güncel olarak gelişmelerini sağladılar.
  1 -1 ... eduardo elric
 7. 7.
  kaynak:http://jkd-turkey.blogspot.com/

  Jeet Kune Do (JKD) (Türkçe durduran yumruğun yolu) bedeni savunma ve saldırarak müdafaa sanatı ya da sistemidir. 1967 yılında ilk Bruce Lee tarafından bu ifade kullanıldı ve aynı zamanda felsefi tasarımı kamuoyu bilgisine sunuldu. Bruce Lee bu ismin sistemi tam olarak ifade edemediğini düşünerek bundan hep sıkıntı duydu.

  Sistemin ana unsuru gereksiz tüm hareketlerinden vazgeçmek, sadelik, bedenin tümünü (komplike) kullanmak. Temel amacı en kısa zamanda dövüşü durdurmak, rakibini engellemek. Bu savunma sanatı Buce Lee tarafından bilinen tüm savaş sistemlerinin bir birleşimidir. Örnek olarak bazı önemli bacak ve adım hareketleri eskrim sisteminden Bruce Lee tarafından alındı. Tayland boksu, jiu jutsu, wing chun, wrestling vs. gerekli teknik, taktik ve egzersizleriyle JKD'nun içinde yer aldı. Sistemi kitabıyla (Tao of Jeet Kune Do) kısmen ve asistanları vasıtasıyla tamamen aktardı.

  Türkiye'de Üstat Fehim Basaran Amerika'da gördüğü seminer bilgilerini Türkiye'deki tek öğrencisi Yuksel Yilmaz kanalıyla ta 80'li yıllarda ülkemize taşımıştır. 1987'de üst düzey belgesini alan Sifu Yuksel Yilmaz halen asistanları vasıtasıyla tüm Türkiye'ye JKD'yu yaymaktadır.(Ayrıca kendisi Kulelkavido'nun (Chi Kung Tao / içyol) kurucusu olup sistemini JKD üzerine bina etmiş bir sijodur).

  Jeet Kune Do ile ilgili ünlü bir teknik One Inch Punch ( 2 cm mesafesinden rakibini 2-4 metre uzağa fırlatmak)'tır.
  JKD Bruce Lee tarafından az sayıda örencilere öğretildi. Danny Inosanto, Teddy Wong, Larry Hartsell, Taky Kimura vs. bunlardan bazılarıdır. Bazı sinema oyuncularına da dersler verdi.James Coburn, Steve McQueen ve Chuck Norris. Tüm savaş sanatlarına alternatif olan bu en üstün sistemi, asistanları bugün dünyanın dört bir yanına JKD'yu yaymaktadırlar. Başta Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu'da Jeet Kune Do 1 numaradır.
  1 -1 ... sadis filozof
 8. 8.
  yüksel yılmazla röportaj
  kaynak:http://www.mucadelesporla...z-dan-bir-ba%FEyap%FDt-22

  22 SORUYA 22 CEVAP
  1. Özerk olarak federasyonlaşmanız için neler gerekiyor?

  1. Yeni kurulacak federasyonlar ile mevcut federasyonlara bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren spor dallarının müstakil federasyon olarak teşkilatlanmaları için mali yönden kendi kaynağını oluşturabilecek durumda olması ve bunu belgeleyebilmesi gerekir. Biz bunu hallettik. Bundan başka sporcu, kulüp/dernek alt yapısını oluşturmuş olduğunu belgelemek de önemlidir. Bu nedenle süratle derneklerimizin sayısını artırıyor ve derneklerimizin kulüpleşmelerine çalışıyoruz. Elbette bunun çabukluğu Teşkilat Başkanımızın çabukluğuna bağlı. Bundan başka Olimpik sporlarda Uluslararası Olimpiyat Komitesince tanınan uluslar arası kuruluşların olduğunu, olimpik olmayan sporlarda ise uluslar arası kuruluşların bulunduğunu belgelemek gerekiyor. Fakat geleneksel spor dallarında bu kriter aranmıyor. Biz yine de yabancı ülkelerde JKD Kulelkavido kulüplerinin oluşumu için gayret göstermeliyiz. Federasyon yönetimimizin en fazla önemsemesi gereken noksanlarımızdan biri budur. Uluslar arası alanda faaliyetlerinin olduğunu belirlemek gerekiyor. Mesela Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Uluslararası yarışmalar gibi. Bunun için önce Türkiye çapında yarışmalar yapılmalıdır. Daha sonra birkaç ülke daha bu yarışmalara iştirak ederse ev sahipliğimizle bu noksan da halledilmiş olur. Bu da Teşkilat Başkanının önceli olan bir noksanımızdır. Bundan başka antrenör, hakem ve benzeri eğiticilerin olduğunu da belgelemek gerekiyor. Bu Eğitim Başkanının önceli ve hedefi olmalıdır ve aslında çok kolaydır. Bundan başka bina, araç, gereç, personel benzeri ihtiyaçları giderecek durumda olmak gerekmektedir. Önce şu soruları cevaplamalıyız: Yurt dışında yeterli temsil kabiliyetiniz var mı? Cevap: Yeterince yok. Ülke ekonomisine ve tanıtımına katkısı ne olacaktır? Cevap: Yarışmalar ve gösterilerle olacaktır ve de ülkemizden yayılacaktır. Teşkilata getirebileceği yükler nelerdir? Cevap: Masrafı fazla olmayacaktır. Branşının yapılmasının Türk gençliğine katkısı nedir? Cevap: Bedenen, zihnen ve ruhendir. Hangi yaş gruplarına hitap etmektedir? Cevap: Her yaşa. Branşın olimpik olma şansı var mıdır? Cevap: Kuralları belirlemeye bağlıdır. Kısacası başta Teşkilat ve Eğitim başkanlarına çok iş düşmektedir.

  2. AJKD Federasyonu’nun binasına ne zaman geçilecektir?

  2. Belediye başkanımızın verdiği söze göre geçici olarak içinde bulunduğumuz bu ay. Fakat daimi olarak 1 dönüm yer aranmaktadır. 1 trilyonluk bir masraf söz konusudur. Maalesef daimi binamız zaman alabilir. Bu kadar beklememek için ve binayı çok beğenir de binaya çok alışırsak başka bir binaya gerek bile kalmayabilir.

  3. Dünyada her branş farklı farklı uygulamalarla çalışılmaktadır? Türkiye’deki tae kwon do ile Kore’deki farketmektedir. Judo Japonya’da farklıdır. JKD de böyle midir?

  3. Aynen öyledir. Bruce Lee’nin orijinal öğrencileri bile kendi aralarında “onun en yakını bendim”, “onun en son zamanlarında yanında olan bendim” ya da “onunla en çok çalışan bendim” gibi kendilerini ayıklayıcı ifadeler kullanmaktadırlar.

  4. Bruce Lee öğrencilerine nasıl ders veriyordu? Disiplinli miydi?

  4. Talebe öğretmen ilişkisinden ziyade arkadaş ilişkisi vardı ve mutad olarak hepsiyle görüşmüyordu. Hangisine ne zaman rastlar ve konu edilirse paylaşıyordu. Alışıldık dojo (kwoon) disiplininden söz etmek mümkün değildi.

  5. Bruce Lee’nin diploması yoktu. inosanto’dan hem ders aldı hem de ona ders verdi. Yani ona hem talebe hem de öğretmen olunca ve kendisi de diplomasız olunca ona sertifika vermesi etik midir?

  5. inosanto buna razı ise kimseyi ilgilendirmez elbette.

  6. Bruce Lee ile her çalışan aynı şeyleri mi biliyordu?

  6. Tamamen aynı değil. Tesadüf ettikçe zaman zaman paylaşıyordu. Yeni bir şey geliştirdi ise ve o sırada hangisine rastlarsa. Şimdiki gibi okul düzeninden söz edilemez.

  7. Türkiye’deki jun fan’cılar resmi miler?

  7 Değiller. Biz resmi bir AJKDF olarak onları tanımıyoruz.

  8. Bir internet sitesinde bazı asistanlarınızın jun fan’cılar uğruna sizi terk ettikleri yazılı. Doğru mudur?

  8. Bahsedilen isimlerden biri onları daha iyi bulmadıkları halde onlara haddini bildirmek için onlara gittiğini söyledi. Diğer isim önyargısız ve bizimle dini konularda hemfikir olamadığı için bizden uzaklaştı. Diğer isim zaten bizden değildi. Asistanımız Cemil Sezer isimli bir diğer isim ise kesinlikle bizden kopmadı ve her şart altında onlara gereken cevabı vermektedir. Buna rağmen “nick” taşıdıkları için kim hangi akılla bu ismi oraya atıp araştırmadan yazmıştır bilemeyeceğim. Geriye kalan büyük çoğunluk ise ekonomik nedenlerden hiç ilgilenemeyenler ve bizden kopmayanlardır. Söz konusu internet sitesinde tam olarak yanıltıyorlar. Bu siteye ben zaman ayırıp bakmıyorum bile ama bana öğrencilerim bazı yazıları kesip gönderiyorlar.

  9. Bruce Lee’nin öğrencisi sıfatıyla ders verenlerin yetiştirdikleri bile hem de ABD’deki salonlarında neden jkd’ye rağbet görmüyor ve kick boxing yaptırıyorlar?

  9. Bruce Lee gibi jkd’yi temsil ve ifade edemedikleri için olmalı.

  10. Sizin eğitim programınız jun fan’cılarınkini kapsıyor mu?

  10. Bizim eğitim programımız jun fan kung fu’yu elbette kapsıyor ama bu sonradan bitme jfjkd’yi tanımıyorum. Hele bizim Türko’larınki bana yabancılarınkinden daha ecnebi geliyor.

  11. Sizin programınız ve felsefeniz nedir?

  11. Defalarca söyledim; programımız kulelkavido, temel felsefemiz jeet kune do ve özgün felsefemiz ise içyol’dur. Sonradan kurulma JFJKD ile en azından şimdilik ilgimiz yoktur. Bu yüzden özelikle bizim Türko’lara benzememekle bizi suçlamasınlar. Fakat hem Almanya’daki ve hem Avusturalya’daki gerek jkd ve gerekse wing chun çalışmış temsilcilerimiz bizim benzer hatta daha gelişmiş olduğumuzu iddia etmektedirler.

  12. Sizden ayrılan asistanlarınız bazı asistanlarınızı okullarda ziyaret ediyorlar. Kendileri köreliyorlar mı ve asistanlarınızın nasıl ilerlediklerini görüp pişman olmuş olabilirler mi?

  12. Zaten bu onların kaçınılmaz kaderidir ve bunu sesli ya da sessiz hissedeceklerdir. Asıl pişmanlık zamanın daha fazla kaybıyla yaşanacaktır. Haklı olan gelişecek ve ilerleyecektir.

  13. Madem yabancı ülkelerdeki JKD ile benzerlik söz konusudur JKD olarak onlara bağlanmayı ya da sürekli bir diyalog halinde olmayı düşünüyor musunuz?

  13. Bazı soruların cevabını ve bunu bir basın toplantısında ilan edeceğiz.

  14. internette bir forumda bir tanesi 1 ay trap yapmış, en eski öğrenciniz Sifu ibrahim Yılmaz bu kimsenin trap kısmında iyi çalışabileceğini söylemiş. Hâlbuki 1 ay WT çalışmış. Buna rağmen size bağlı bir sifu’nun dışarıda çalışan birini beğenmesini sorguluyorlar. Buna ne dersiniz?

  14. Yani tevazu edip beğenmişse bunu mu taşımış internete? Bunu söyleyen ne kadar da kusur arama heveslisiymiş. Benim yeğenim isviçre’de çok popüler isimlerle wing chun çalıştı ve memleketimizdeki Türko’ları beğenmiyor bile. Fakat gelgelelim bizi öve öve yere konduramıyor. Peki, buna ne diyeceksiniz o zaman? Ayrıca biz bahsettiği sisteme çok da yabancı değiliz. O önce iki aylık olsun da sonra konuşsun. Acemilikte erdemsizlik ve saçmalama çok olur. Madem beğenilmiş devam edip işine baksın.

  15. Bir tanesi size 8 ay gelmiş bir şey öğrenmemiş ve size “iskeletor” diyor. Buna yanıtınız nedir?Ayrıca pehliwani diye bir dövüş sporunun varlığından söz ettiğiniz için dalga geçiyor. Ne diyorsunuz?

  15. Ben size 8 ay gelen ama çok yol alan hâlihazır pek çok isim verebilirim. Hatta ad soyadlarını buradan ilan bile edebilirim. Fakat bu durumda hiç bakmadığım söz konusu internet forumunu gereğinden fazla önemsemiş olurum. Okullarımıza devam edenlere sormak daha uygun olur. Ayrıca kilolu olmadığım için beni zayıf bulup hakaret edenler kendilerine baksınlar ve bilsinler ki hayatımın daha uzun dönemi fiziğim kilosuz, sağlıklı, elastik ve hızlı olmuştur. Eski resimlerimi ve halimi bilen bilir. Bir şey öğrenmediği iddiasındaki bu kimse yeteneksiz ise 50 asistan ve 50 antrenörümüze baksın bakalım yetişmiyor mu? Yetmezse kendi çocuğumun 3-4 yaşındaki resimlerine de bakabilirler. Dalga geçerek pehlwani diye bir sporun olmadığını söylüyor üçün biri?

  16. Siz 2-2.5 saat tamamen güç ve kondisyon antrenmanı yaptırıyormuşsunuz doğru mu?Bunlar bir iki yerde kafa geçmek için “ehe ehe he he he haaa” diye gülücük patlatıyorlar. Ne dersiniz?

  16. Doğru değil. Tüm asistanlarım bilirler ki biz 2 saat ders yaparız ve bunun 45-60 dakikası % 75’i anaerobik ve % 25’i aerobik olan bir antrenman programıdır. Geriye kalan 30-45 dakikası ise teknik antrenman ya da sparring’tir. Bunu hangi ders programı olduğu belirler. 19 adet salon içi ders programımız vardır. Bu kişinin iddiası programlarımızın hiçbirine uymadığı için bizi tanıdığından bile emin olamam. Gülücük patlatmaya gelince… Bu kimseyi toplum içinde düşünemiyorum bile. Pehlwani sporu Hint güreşidir. iran güreşi de pahlavani’dir. Dalgası ve bilmemesi onun sorunudur. Keşke bahsetmeseydim ve daima bilmeseydi.

  17. Ayrıca aynı kişi bol bol koşup deli danalar gibi zıplamalar yapıldığını yazmış. Ağır idman yaptırdığımız için “vay be, bugün ne antrenman yaptık” hissine kapılıyorlarmış. Bunu yazan aidatlar verdiği için kendi kendine küfür ettiğini yazıyor.

  17. Bunu iddia eden kaba kimse bir kısım antrenmanlarımızdan övgüyle söz eden bazı öğrencilerimizin dört yıllık spor akademisi mezunu olduklarını hiç aklından geçirmiş midir dersiniz? Kapasiteye bakılırsa hayır. Oldukça hacimli bir egzersiz kitabı yazdım. Yayınlanınca takdir sizindir. Küfür çıktığı ağza yakışır ve o iğrenç ağza aittir. Bu kimse kocasının arkasına sığınan kadınlar gibi nick’inin arkasına sığınmasın ve bedava eğitim verdiğimiz halde fi zaman aidat alındıysa gelsin kendi elimden alsın. Gelemeyecekse de parasal konuda asıl gittiği kapıya dikkat etsin. Biz resmi bir Federasyon ve resmi bir kimliğiz. Biz bir markayız. Bizden eğitim alanı önemseyecek merciler nasıl varsa, onlardan eğitim alanı da önemsemeyecek merciler mutlaka vardır. Saklımız yoktur ve programımız müfredat olarak ortadadır. Beğenmeyen varsa gelmesin ve hiç bir şey vermesin.

  18. Bu forumu ciddiye almıyor musunuz?Mesela bu üçünden biri “Elit olmayan Türkiye 8. Bir adam bile sokaktaki kaşınan adamı yer” diyor. Ne dersiniz?

  18. Bana taşınan yazılarda bizim bile bizle ilgili duymadığımız haberler var. Bir düşünsenize. Asla iddia etmediğimiz bu konulardaki seviyesizliğe en dedikoducu kadınlar bile düşmemiştir. Ben bu forumu değil, bu fitneden dolayı kafası karışan tek bir kişi bile varsa ancak onu umursarım. Cevap yazmamın tek nedeni budur. iddiaya gelince… Dövüş sporcusunu sokaktaki sıradan adamla değil, sokak kavgalarında tecrübeli olanla kıyaslasın. Yoksa sokaktaki herkesi sıradan mı sanıyor? Öyleyse tekrar tekrar yanıldığı gibi bir kez daha yanılıyor. Bari biraz gazete haberleri okusun.

  19. Yine aynı kimseler Fehim Başaran’ın Lo Man Kam’la alakasını sorguluyorlar. Lo Man Kam’ın JKD konusunda fikir sahibi bile olmadığını söylüyorlar. Lo Man’ın oğlu Başaran’ı tanımadıklarını söylüyormuş. Ne dersiniz?

  19. Öncelikle üçüncü ağızlardan gelme bilgileri önemsemiyorum. Fakat ben ustamın dövüş teknikleri ve felsefesi konusunun dışında kimlerle ne sıklıkta ve nasıl bir temas içinde olduğunu daima zanla ifade ettim. Çünkü çocukluk ve çok gençlik çağımda beni dövüş kadar ilgilendirmiyordu ve bunun dışına da pek çıkılmıyordu. O yaşta her şeyi sormak da aklıma gelmiyordu ve zaten beni teknikler büyülüyordu. Dolaysıyla en çok etkilendiği ustalardan biri olarak bu isimden, Bruce Lee’nin asistanlarından ve hatırımda olmayan daha birkaç isimden söz ederdi. Fakat zamanla gördüm ki benim zanni ifadelerim bile ard niyetli kişilerce bir iddia imiş gibi yine bana geri döndü. Yazılı olarak kayda geçmesi için yine zanni olarak söyleyeyim ki bunu saptırırsalar bu yazımız kanıt olsun: Başaran Usta seminerden seminere gezen biriydi. Hangisinin yanında ne kadar kaldı bilmiyorum. Lo Man ve diğerleri seminerlerine gelenleri kayda alıyorlarsa ismi mutlaka ve mutlaka çıkacaktır. Böyle değilse bizim müfredatımızın genişliğini ve tekniklerimizin günışığı görmemişliğini nasıl açıklayacaklar? Açılayamazlar. Ben Fehim Başaran’ı çocukluk arkadaşlarımla bile paylaştım. O yıllar yaşça daha olgun olsaydım daha teferruatlı ve zansız ifade edebilirdim. En iyisi onlar dar kalıplardan ibaret kodeslerinde tıkılı kalıp bizi anmasınlar bile. Nasıl olsa bir gün bir şekilde anlayacakları için onlarla zaman kaybetmeye gerek yok.

  20. Bu konulara üzülmemelisiniz çünkü bunu yazan hep aynı nick’e sahip iki üç kişi. Sahi bu sizi üzüyor mu?

  20. Siz konu etmedikçe aklıma bile gelmedikleri için üzülmeye fırsatım olmuyor. Fakat siz hep aynı nick dedikten sonra aynı kişiler farklı nick’lerle foruma dadanabilirler. Bundan sonra bunu da dikkate almalı. Aklıselim ve terbiyeli camiamızın dışındakiler idraksizlik ve terbiyesizlikten dolayı kendi camialarını rezil ederler. Biz sövmeyi ve fitneyi değil, dostluğu ve kardeşliği öğütlüyoruz.

  21. Bu iki üç kişiden birine göre baştan chi kung tao’dan bahsederken kulelkavido’dan hiç bahsetmiyormuşsunuz doğru mu?

  21. Beni bilen bilir ki biz ilk olarak Süpersistem (Supersystem) diyorduk. Sonraki vaziyetine Kulelkavido dedik. Daha sonra Chi Kung Tao ve nihayet daha yeni olarak ve felsefem olarak içyol dedik. “Yeni yetme hemen gitme”ler bunu bilemezler. Şu zafiyete bakınız ki kendi sistemimi ifade edişime bile karışıyorlar.

  22. Sizce bu konuların gereksizliği söz konusu forumun seviyesini belirliyor mu?

  22. Bu soru cevabını da taşıyor. Ard niyetli kimseler kendileri bir halt ediyorlarmış gibi göbek büyütüp dedikodu yapacaklarına birahane ve kahvehane köşelerine el atsınlar da birkaç gencin geleceğini olumlu etkilesinler. Yabancıların bile bir çoğu bunlardan daha kişilikliler. Birkaç kişinin bütün fitnesine bütün zamanımı hep ayıramam. Herkes sonuçlara baksın yeter.

  Kasım 2011/YÜKSEL YILMAZ
  -1 ... sadis filozof
 9. 9.
  kullandığı temel teknik, felsefe ve stratejiler:

  EET KUNE DO BiR SAVUNMA TEKNiĞiDiR!
  Bruce lee sokak dövüşünü bilimselleştirdi. Çünkü sistem tamamı ile geçerli kendini savunma tekniklerine dayanır.

  Niçin jeet kune do diğer sistemler içinde daha etkilidir.?
  Çünkü teknikler basit, öğrenmesi kolay, sıkıntı veren ve işe yaramayan devinimler yok, boşa enerji sarf etmek de yok ve klasik değil. JKD dışındaki şu anda yürürlükte olan tüm tekniklerin temeli 100 yıl öncesinin teknikleri .

  JEET KUNE DO’NUN TEMELi OLAN WiNG CHUN 5 KISIMDAN MÜTEŞEKKiLDiR

  1. Ayaklarla:
  Direk tekme atarak mesafeyi kapla yada
  Hasmın saldırmasını bekle, ön ayakla müdahale et.

  2. Ellerle :
  Ayaklarla beraber elleri kullan “ Yol boşsa ilerle” prensibi ile hareket et. Güçlü karşı koymalarda pasif savun yol boşsa tekrar ileri atak ve seri adımlarla zincir yumruk tekniğini uygula.

  3. Diz ve Dirsek :
  Diz ve dirsek rakip çok yakınsa, saldırırken aktif; savunurken pasif uyguladığımız uzuvlardır. “Yol açıksa ilerle metodu ” geçerlidir. Yada “Rakip güçlüyse karşı koyma” metodu.....

  4. Yakalama – Tutma – Kaldırma – Atma – Boğma – Kontrol( Aiki-do’sal )vs ile:
  Bunlar hasmı yaralamaktan ziyade etkisiz hale getirmek için kullanılır.

  5 . Yerde :
  Güreşi andıran çeşitli kilitlemelerin yapılması. (zira hasmın yere düşmesi onu mağlup etmeye yetmeyebilir.)

  JEET KUNE DO’NUN TEMELi OLAN WiNG CHUN’DA MÜCADELE PRENSiPLERi

  YOL BOŞSA iLERLEMEK :
  Direkt ilerlemeli; önce ayak, sonra el kullanılarak doğru bir çizgide ilerlenecek. Ağırlık çok hafif arkaya verilebilir.; fakat ağırlık boşlukta yani ortada tutuldukça denge garantilidir.

  YAPIŞIK KALMAK :
  Hasmın kollarına temas halinde ise, orta çizgi boyunca bastırmalısınız; kolu geriye hiç çekmemelisiniz.( fakat vurup tepmesi istisna )

  KARŞI KOYMAMAK :
  Düşünerek değil, refleks ile hareket etmeli. Hasım çok güçlü olabilir, bu durumda refleks ile savuşturarak hasmın gücü boşa kullandırılır. Bruce lee “Benim tekniğim, hasmın tekniğidir.” Derken , dövüşürken düşünüleni değil, hasma uyumu kasteder. Yani tekniği hasmın belirler.

  GERi ÇEKiLEN HASMI TAKiP ETMEK :
  Hasım geri geri giderken bir su gibi boşlukları doldurmalısınız.

  JEET KUNE DO’NUN METODLARI
  JKD. Bir interception ( durdurma, engelleme, yolundan çevirme.) sanatıdır. jkd’ da tercih edilen savunma metodu “durdurma”dır. Zaten “durdurma vuruşu( yumruğu )” anlamına gelir. Buna rağmen durdurma yumrukla yapılmak zorunda değildir. Durdurmanın ortak aletleri; side kick, singer jap, dikey yumruk.

  Düşmanı durdurmak .. Tam sana saldırmak üzereyken .. Bu Bruce lee’nin tercih ettiği ve yaptığıdır. işte jkd’ nun saldırgan doğası bu kadar etkili savunma sanatı olmasının sebebidir.
  Bir sonraki savunma metodu; aynı anda atak ve savunmadır. En yaygın bilinen metodu, bir elle blok halinde iken diğer elle vurulur.
  Diğer metot : Kayan kaldıraç. Bu metodu kullandığında senin saldırın savunmadır. Size saldırıldığında sizin aynı hat üzerinde saldırmanızdır. Bu uzun bir çaba isteyen metot dur.Kaynakwh webhatti.com:
  Bunda en fazla bilinen yollar parmak ucu ve dikey doğru vuruşlardır. Bazen de aletin içini kesme diye tabir edilir.

  JKD’DA SALDIRININ 5 ÇEŞiT YOLU
  Basit direkt atak
  Kombinasyonlu atak
  ilerleyen direk olmayan atak
  Elle hareketsizleştiren atak
  Çizerek atak.
  Bu beş saldırı metodunu kullanarak sokak savunmalarında hasmı çaresiz hale sokabilirsin. Zira genelde hasmınız sokakta ya metotsuzdur, ya bilinen metotlarla bilindiği şekilde yaklaşacaktır. Yahut bilinmeyen bu kadar metotla yaklaşmayacaktır. Oysa çok sayıda bilinmeyen metot bilen biri şanslıdır. işte bu beş metot böyledir.

  JEET KUNE DO’NUN BEŞ TEMEL STRATEJiSi
  Bu taktikler usta dövüşçüleri bile zor duruma sokacak kadar tehlike arz eder. Bu taktikleri başarabilmek için ustalığı gerektirmeyecek kadar basittirler. Bu taktiklerde zihinsel yoğunlaşma bedensel yeterlilikten daha ön plandadır. Zira zihin yoğunlaşabildiği nispette beden yeterliliği söz konusudur.

  işte beş temel strateji:

  1. Single direkt attact: Tek hareketlik direkt atak yapıldığında sizden istenen hızdır. Hareketi belli etmeksizin çıkabilmek için olabildiğinizce ani olmalısınız. Bu stratejide hız kadar önemli olan başka bir koşul ,hamlenizin mutlaka hasmın hassas bir noktasına isabet etmesidir. Hem de ikinci bir hamleyi gerektirmemek üzere...Mesela gözlerin hedeflenmesi gibi. Hızınızın dolaysız olarak yani direkt kullanılması durumunda hasmın bunu savuşturması imkansın olmalıdır. Direkt saldırının zamandan kazandırmasının yanısıra bir faydası da hasma savunma imkanı vermemesidir. Dolaylandırılan hamlelerin izlenmesi mümkün olup ,direkt hamleye tedbir alınmakta hasım gecikebilir. Direkt hamlenin başka bir faydası ise (örneğin yumruk) hamlesinin gücünün yolda harcanmayışıdır. Dolaylandırılan bir yumruk gücünün çoğunu yolda harcayacaktır. Oysa direkt olduğunda belki biraz daha kısa bir mesafe söz konusudur ama daha sıkı ve serttir. Hedefe varışın kestirme olması beraberinde zincirleme faydalar getirir. Bu taktikle hedef hasmın başlar başlamaz mağlup edilmesi ,ne olduğunu bile anlayamamasıdır.Kaynakwh webhatti.com:

  2. Attact by combination : Saldırıda kombinasyon hasmın sizi takip edememesine neden olacaktır. Bu kombine hasım zarar veremeyecek hale getirilinceye kadar sürer. Fakat bu saldırıda kastedilen bayağı bir kombinasyon değildir.Bruce Lee’nin tavsiyesini yaptığı kombinede söz konusu olan iki ilke vardır:
  => Hile ile başlaması
  => Kombinenin farklı noktalara yapılması

  Ani bir aldatma kesin sonuçtur! Fakat buna teşebbüs edildiğinde aniliğin ya da aldatmanın tek başına olması değil ,bir arada olması koşuldur. işte altını çiziyorum:
  => Anilik
  => Aldatma

  Kombinasyonun farklı hassas noktalara uygulanması hasmın size uyumunu ve konsantrasyonunu engeller. Hep aynı noktaya darbe alan bir hasmın darbeye adaptasyonun söz konusu olabilir. Fakat noktaların değişmesi halinde bir makinalı silaha uğramış gibi olacaktır. Ne hissedebilecektir,ne düşünebilecektir...kendini hatta hiçbir uzvunu kontrol edemeyecek kadar kaybedecektir. Bu hareketsiz bir kaybetme şeklidir.

  3. Attact by Immobilization: Bu stratejide gaye hasmı hareketsiz bırakmaktır. Genelde de olduğu gibi direkt dövüş hattında uygulanan bir taktiktir. Hasmı hareketsiz kılmak için hasmın ellerinin hareketsiz kılınması icap eder. Hasmın elleri birer silah hükmündedir. Bu silahların imhası çeşitli şekillerde olabilir. Ellerin kilitlenmesi yahut ellere hatta kollara darbe uygulanması buna örnek verilebilir. Burada elleri misal vermemizle hasmı başka türlü hareketsiz kılamayacağınızı düşünmeyiniz. Hasmın bacaklarını hatta saçlarını kullanarak ta hasım hareketsiz hale gelir. Hasmı kilitleyici yahut saldırı için kullandığı uzuvlarını kullanamaz hale getirici bir teknik bu stratejiye dahildir. Kasıklarına darbe yiyen bir hasım hareketsiz kalmaz mı? Elbette kalır. O halde bu atak bu stratejiye dahildir. Güreş pozisyonundaki kilitlemeler dahi buna dahildir. Önemli olan hasmın eylemsiz bırakılması ,silahlarını kullanamamasıdır.

  4. Progresive Indirect attact : Sürekli bir şekilde dolaylı atak yapmanız hasmın sizi takip edememesi için uygundur. Özellikle hasmınızın çok güçlü olması durumunda ona hedef olmamasının bir yolu da budur. Sizin hedef olmamanız elbette kafi değildir. Bir de hedefinizi imhanız gerekecektir. işte bu nedenle bu stratejinin şartlarından biri hileyle başlamasıdır. Hile ile en güçlü hasımlar gücünü kullanamaz hale gelir, yahut kullansa bile boşa harcar duruma gelir. Hileyi kullandığınızda bu hilenin işe yaraması için gerçekleşmesi, gerçekleşmesi için ise fark edilmemesi , fark edilmemesi için ise;

  => Çok hızlı bir şekilde,
  => ileriye yönelik olarak
  => Tek hareketle uygulanması icap eder.

  5. Attack by drawing: Bu strateji her özellikteki hasım için geçerlidir. Çünkü şaşırtma (dikkati dağıtma) söz konusudur. Bu taktiği bir önce ki hileli taktikle karıştırmayınız. Hileli taktikte beklenmeyen bir şeyi sürpriz olarak yapmak söz konusudur ve bu stratejide ise şaşırtma zamanın hızla değerlendirilmesi söz konusudur. Yani hileli dövüşte beklenmeyen teknik ve taktik söz konusu iken şaşırtmalı atakta hasmın saldırması beklenir; böylece saldırısında boşluk oluşur ve hızla saldırarak o boşluğu doldurursunuz. Aniden hızlanmanız karşısında hasım tedbirsiz kalır . Açığını tekrar kapatabilmeye fırsat bulamaz. Çünkü boşluğu dolduracak kadar hızlı bir atak yapmışsınızdır
  ... sadis filozof
 10. 10.
  temelini wing chun dan alan dövüş sanatıdır.
  -1 ... sadis filozof