önyargı ve gurur kitabının yazarı. kitabın aşk ve gurur adında bir filmi de çekilmiş. gerçekten akıcı ve sade bir şekilde yazılmış eser ve yapılmış film. ayrıca hayatından da esintiler var kitaplarında. kendi hayatının da anlatıldığı film becoming jane (aşkın kitabı) gerçekten sadık ve bencil olmayan bir aşık hem de ayakları üstünde duran , güzel ve zeki bir kadınmış. hele ki o devirde böyle olmayı başarmış. ama erken yaşta veda etmiş. çok daha güzel günleri hak ediyormuş.
yaşadığı talihsiz aşk deneyiminden aşkta vuslatın imkansızlığına inanan ve buna inat tüm romanlarında mutlu sonlar yaratan asi ingiliz edebiyat sanatçısıdır.
jane austen kitaplarının sonunu mutlu bitirmesinin bir nedeni vardı. Kendi hayatındaki aşkı mutlu sona ulaştıramadığı için romanlarını mutlu sona ulaştırdı. ancak acıyı yaşayan biri insanları mutlu etmenin ne demek olduğunu bilebilir
seven bir insanın onun romanlarında yaşamayı isteyeceği fakat onun gerçekte yaşadığı hayatı yaşamak istemeyeceği yazar. fedakar yazar...
kadın 200 sene evvel yazmış istediğimiz adamı ama etrafımızdakiler hala adam olamadı.
bir defa okuyup sevmediğim yazar. duygusallığı bile bir kasıntı.
kalemi çok kuvvetli bir ingiliz yazar.

sonunu bildiğim kitapları okumak hiç huyum değildir, sevmem. ama bu kadının kitaplarında beni çeken bir şeyler var. elimde en meşhur kitaplarından biri olan emma... biliyorum sonunu: mutlu bitecek. ama yine de cazibesinden ve gizeminden bir şey kaybetmiyor kitap benim gözümde. sonunun bilindiği kitaplarını bile merakla okutturabilecek bir yazar. başarı da bu değil midir zaten?
ingiliz kadın romancı. (1775-1817)
(bkz: pride and prejudice) gerçekten kalemi kuvvetli biriymiş.
ayrıca; erkek kardeşlerin gölgesinde büyüdü. yedi kardeşin en küçüğüydü.
babası yardımıyla fransızca ve italyanca öğrendi.
ingiliz ve dünya edebiyatının en tanınan yazarlarındandır.
görsel
(bkz: çok başarılı 1 yazar) okuması ayrı zevk veriyor izlemesi ayrı bir zevk...
En iyi ingiliz kadın yazarlardan biridir. Kitapları genelde aşk ve kadını ana konu edinmiştir. Kitaplarında taşralıların günlük hayatları üzerinde durur. Jane Austen yeteneklidir, inatçıdır, espritüeldir.
elinor dashwood karakterini kardeşi cassandra' dan esinlendiği rivayet edilen ünlü edebiyatçı.
Dünyayı daha iyi tanıdıkça, hoşnutsuzluğum artıyor ve her geçen gün, insan karakterinin kararsızlığına ve insanların görünüşlerine ne kadar az bel bağlanabileceğine olan inancımı doğruluyor.. -Jane Austen-
ingiltere Merkez Bankası bundan sonra 10 Pound’luk banknotlarda Charles Darwin yerine yazar Jane Austen’ın yer alacağını açıkladı. Böylece kadınların ingiliz banknotlarındaki uzun süreli yokluğu sona ermiş olacak.

Maliye Bakanı George Osborne Twitter’dan yaptığı açıklamada, kadınların uzun süredir banknotlarda yer almamalarına atıfta bulunarak kararın “sağduyu ve duyarlılık” gösterdiğini söyledi.

Aşk ve Gurur’un yazarı uzmanların tahminine göre 2017 civarında 10 Pound’luk banknotların yeni yüzü olacak.

2016’dan itibaren 5 Pound’luk banknotlarda sosyal reformcu Elizabeth Fry yerine II. Dünya Savaşı yıllarının başbakanı Sir Winston Churchill’in yer alacağını açıklayan ingiltere Merkez Bankası, banknotlarda Kraliçe II. Elizabeth dışında hiçbir kadının kalmaması konusunda eleştiri oklarının hedefi olmuştu. (BOT/YY)

bence jane austen çok iyi bir seçim olmuş.
birisinin geldiğini haber veren, gıcırdayan çift kanatlı kapının tamiratına asla izin vermedi. küçük kağıt parçalarına yazardı.
Kitaplarının tam tersi bekar ölen ingiliz yazardır.
Önyargi ve gurur'dan sonra en beğendiğim kitabı herkesin aksine emma değil ikna oldu.
Eserlerini cok sevdigim fakat her eserini birbirine benzettigim yazardir. Ingilizlerin iyiki bir jane austen i olmuş ayrica,her kitabi icin film yaptilar neredeyse. En son aşk ve dostlugu da film yapmislardi sanirin.
En sevdigim ask ve gurur yinede. Sonrasinda mansfield park geliyor..
"Nadiren çok nadiren gerçeğin tamamı bir insanın açıklamasına bağlıdır; bir şeyin biraz da olsa gizlenmemiş ya da yanlış anlaşılmış olmasına ender rastlanır."

1800'lerde yaşamış ve enfes bir kalemi olan kadın yazar, okur. Hayatı ve eserleri film yapılma konusunda tercih ediliyor ve muhteşem diyaloglarla dolu klasik ingiliz filmlerine dönüşürken damakta vanilyalı bir tat bırakıyor. iyi çevirilerini bulup kütüphanenizde yerini almalıdır eserleri.
19. Yüzyılda yaşamış ingiliz roman yazarı.
gurur ve önyargı adlı kitabındaki birçok nokta atışıyla okuru kendinden geçirebilen, oldukça yetenekli ve süper gözlemci bir yazar.
Bunca insan nasıl seviyor anlamadığım ingiliz yazar. Bana anca izdivaç programı gibi geliyor. bitsede gitsek diye okuyorum, emma yi okudukdan sonra bir sene kendime gelememiştim. Simdi maceraya kaldığım yerden pride and prejudice ile devam.

görsel
Abv :(
Kitaplari olsun icerigi olsun berbat ilkokul çocuğu okumuyor bunu.
"O güzelim gözlerin hakkını hangi ressam verebilir ki?"
Kitaplarını okumayı en sevdiğim yazar olabilir marquez den sonra tabi *
Kitaplarını okumayı sevme nedenimi yeni farkettim. Kadın hep kişisel ilişkiler hakkında olay örgüleri oluşturmuş. Tek bir toplumsal olaya denk gelemezsiniz. Taşranın ve Londra nın arasında gidip gelen kişiler, taşradaki belli başlı zenginler ve onların mülkleri...

Bu yüzden sanırım kitaplarını okurken kendimi güvende hissediyorum.