bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    16 aralık 1775 - 18 haziran 1817, ingiltere.
    sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek, romana ilk kez belirgin bir çağdaş özellik kazandıran ingiliz romancı.
    bazı eserleri:
    *Persuasion
    *aşk ve gurur
    *emma
    *umut parkı
    *inanç
    3 ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    hayatı olduğu gibi yansıtan, eserlerinde olağanüstülüklere yer vermekten sakınan, günlük hayatı yalın bir dille anlattığı için "gerçekçi yazar" olma vasfını hakeden yazar.
    2 -1 ... asiti kaçmış kola
  3. 3.
    mansfield park adlı bir romanı daha vardır jane austen'nin. geçen gün moviesmart2 de rastladım başından sonuna hiç bıkmadan, eğlenerek biraz da duygusallaşarak izledim. aslnda çok akıcı olmamasına rağmen sizi bağlayan ve içine alan bir filmdi. bana göre aşk ve gururdan daha iyi anlatıyordu aşkı. ve 1800'lü yılları daha ii yansıtabiliyordu.
    mutlu sona hasret bırakmayan yazardır kendisi..
    1 ... via dolorasa
  4. 4.
    aşk ve gurur isimli akıcı ve eğlenceli kitabını büyük bir hevesle okuduğum, içindeki çocuğu ve espri anlayışını tatlı karakter elizabeth ile bize gösteren, aşk için dengeli olarak değişmek gerektiği mesajını tatlı bir aşk hikayesi ile anlatan, klasik ingiliz edebiyatının temsilcisidir.

(bkz: aşk ve gurur)
    2 ... olursem beni sana gomsunler
  5. 5.
    Jane Austen'in asıl başarısı, kafayı taammüden seksle bozmuş çağımıza ironik bir mesaj gibi gelebilecek olan romanlarındaki anafikirdir; âşıkdaşlık, flört vb. öyle bir 'gönülden gönüle akış' değil, bir alan kazanma- alan kaybetme mücadelesidir. Özellikle de kadınlar için. Akıllı kadınlar bunun daima farkındadır. Gönülleri her ne kadar şu ya da bu sersem yakışıklıya meylederek kabarma eğiliminde olursa olsun.*
    5 ... meister writer
  6. 6.
    (bkz: becoming jane)
    2 ... everyman
  7. 7.
    Steventon, Hampshire'da 1775'de doğan Jane Austen; 1783'de Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur.

ingiliz edebiyatının ilk büyük romancısıdır.1775-1817 yılları arasında , sanayi devrimini, Fransız Devrimini ve Napoleon Savaşları gibi Avrupa tarihinin en dramatik en çarpıcı bölümlerine tanıklık etmiştir.

18 Haziran 1817'de göğüs kanserinden ölen Jane Austin; öldüğünde henüz 41 yaşındadır ve Winchester Katedrali'ne gömülmüştür.
    ... soniamania
  8. 8.
    uslubunun türkçe çevirilerinden okuduğum kadarıyla kolay olduğu önyargısıyla ingilizce orjinal kitabını * alıp okuduğum, ve en büyük çeviri kurbanlarından biri olduğuna kanaat getirdiğim yazar.
    2 ... fehimsiz ekmek
  9. 9.
    zamanın asi kızı.
    sevdiğine kavuşamamış belki ama sevmediği bir insanla evlenmeyi de kabul etmeyecek kadar da sadık. o zamanlar böyle bir tercih yapmak hiç kolay değilken üstelik..
    3 ... desiree
  10. 10.
    kitabını okumadan önce, önyargıyla aşağıladığım yazarlardan. HAlbuki sade telaşsız öykülerini, bir o kadar sade ama anlaşılması güç bir üsluba oturtmayı başarmıştır.
    2 ... fehimsiz ekmek