bugün

(bkz: rebel without a cause)
hafiften thom yorke'a benzediğini düşündüğüm aktör.
asi gençlik ile kendisine ve sigara içişine hayran bıraktırmış aktör.
sürdüğü porsche spider ile aşırı hız (356km/h, yanılıyorsam düzeltin) sonucu yaptığı trafik kazası yüzünden genç yaşta hayatını kaybeden yönetmendir. Kısa süren hayatında çok az sayıda film çekmesine rağmen insanlar arasında çok seveni olmuştur. Yaklaşık 15 dakika önce cine 5te gösterimi sona ermiş olan ''uzaktaki kasaba'' adlı filmde kendisinin Salinas-Californiz yolu üzerindeyken geçirdiği kazada çarptığı Ford marka arabanın sürücüsü olan donald turnupseed'in kaza sonrası hayatı ve başından geçenler anlatılmıştır. Ayrıca bu filmde Donald Turnupseed'i ''Max'' karakteri adı altında John Mahoney oynamıştır.
24 yaşında, 1955'te yaşamını kaybetmiş olan aktör. amerikan kültürünün efsaneleşmiş ve evrenselleşmiş isimlerinden biri.

filmleri;

Fixed Bayonets (1951)
Sailor Beware (1952)
Has Anybody Seen My Gal? (1952)
Trouble Along the Way (1953)
East of Eden (1955)
Rebel Without a Cause (1955)
Giant (1956)
üç filmde ( cennetin doğusu, devlerin aşkı ve asi gençlik) başrol oynamıştır. 30 eylül 1955 günü kaliforniya'daki bir yarışa katılmak için porsche spider'ıyla( ki o arabasına little bastard (küçük piç) ismini vermekteydi) paso robles yolunda ford marka bir araçla kafa kafaya çarpıştı. boynunun kırılması sonucu ölen dean'ın gözleri ileri derecede bozuktu ve kaza anında gözlükleri takılı olmadığından karşıdan gelen otomobili geç fark ettiği söylenmektedir.
Amerikalı sinema oyuncusudur. 1950'lerin en ünlü kişilerindendir.

Porshe Spyder marka spor arabasıyla yaptığı trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. 3 tane akılda kalan filmde rol almıştır.
sanıldığının aksine, james dean elizabeth taylora hiç aşık olmamıştır. görgü tanıklarının söylediğine göre, devlerin aski setinde, elizabeth taylor james dean'den samimi bir söz öbeği duyabilmek için ne kadar çabalarsa çabalasın, alaka temalı bir yan cümlecik dahi duyamamıştır. gene de james dean'i sevdiği ve saydığı bilinir. kimileri buna anne şefkati yakıştırmasını yapmıştır. işin aslı james dean'in ünlü ve gözde olmasına karşın dönemin film yıldızlarının şaşalı hayatlarıyla yakından uzaktan ilgisi olmamasıdır. bu tür canım cicim ortamlarını hiç sevmediği ve uzak durduğu bilinir, bu yüzden de bir çok aktör kendisini pek sevmez. hatta dedikodu sütünlarında birçok kereler rezil edilir. hakkında "james dean t-shirt'ünü en son ne zaman değiştirdi" temalı yazılar çıkar.
(bkz: porsche 550 spyder)

kazada 185 km/h hızla gittiği bilinmektedir. 365 nereden çıktı yahu.
ölümünden sonra Oscar'a aday gösterilen ilk oyuncudur.
50'li yılların jönü. artık bir efsanedir tabii.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.