bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    izmir'de doğmuş ve/veya orada yaşan insan...
    5 -1 ... ferrole
  2. 2.
    gavur olma iftirasıyla karşı karşıya olan yurttaşımız.
    3 ... pedaliza
  3. 3.
    domatese domat , simite gevrek , çamaşur suyuna klorak demesi ile bilinen ve bu özelliklerine genel olarak güzel atfedilen kişiler topluluğu.
    3 -1 ... cakal2023
  4. 4.
    izmirli Olabilenler

ilginç bir soru belki de. herkes kendisine göre izah etmeye çalışmış bu konuyu. kimi simite gevrek dememizle açıklamış kimi her gördüğümüz gökdeleni hilton'un boyuyla kıyaslamaya çalışışımızla; ama hiç kuşkusuz en çok kişiyi ilgilendiren "tam 35 ve 35 buçuk" sıfatları olmuş; belki de daha popüler bir bakış olduğundan. peki ama kim bu izmirliler? kim kendine izmirliyim diyebilir?

aslında cevap basit. tarihiyle, kültürüyle, çehresiyle kendisini izmir'in bir parçası olarak görenler ben izmirliyim diyebilirler gönül rahatlığıyla. en büyük nokta ise bunu istemek. ne istenebilir mesela? konak meydanı'nın, henüz deniz doldurulup bir de tekrar aynı yer kazılarak, çıkan sulara karşın alt geçit yapılmasından evvelki haline ait siyah beyaz bir karesinde yer almak isteyebilmek pek mümkün örneğin. manevi açıdan gerçek bir izmirliyi doyuma ulaştırabilir bu. ama günümüzün renk bolluğunda kalmak istiyorum derse bir izmirli, belkahve'ye çıkıp, o güzelim manzarayı kağıda işleyebilir kendince ya da böyle bir yeteneği yoksa şehrin herhangi bir köşesinde güvercin yemlemekle de yetinebilir.

Bir türlü yetmiyor izmir'i anlatmak. birileri çıkıp bana bu soruyu sorsa ne yapardım diye düşünmedim değil. alsancak'ta hoş bir akşam yemeği yardımcı olabilir mesela ya da izmir'imizin yaşayan tarihi asansörde bir fasıl. biraz uzaklaşırsak pınarbaşı'nın her yanından su fışkıran kayalarında şöyle bir oturup dinlenmek de yetebilir. ama teleferik'e de gitmeden olmaz hani. o eşsiz manzara, biraz üşüsek de en büyük değerlerinden izmir'in. Tabi Güzelyalı'sını unutursak çok şey kaybederiz. oraya sadece adım atmak bile yetebilir bir izmirliye. biraz ileride inciraltı bekler bizi; bir zamanlar izmirlilerin yüzmek için geldikleri bu yer hep bana şunu hatırlatır: acaba ileride bir gün, bizim şu an tatil yaptığımız çeşme gibi yerlerde böyle mi olacak? yalnızca denizine uzaktan bakabileceğimiz... işte izmirli bu soruları da soruyor arada kendisine. izmirli asla kaygısız değildir; aksine kaygıların en büyüğünü yaşar. belki korkar kendisine özgü değerlerini kaybetmekten; ama hep içinde öylece büyütür, büyütür... birbirini her gece seyreden kıyılar vardır izmir'de. Yarışır adeta ışıkları geceleri; daha bir ihtişamlı görünebilmek için yarışırlar. Hepsi izmir'dir bu sahillerin. birileri çıkıp inkar etme lüksünü kendilerinde görseler de, ölesiye bakar birbirlerine izmirliler iki taraftan da. hepsi de sevdalıdır bu şehre. kesilip alınsalar yarım kalacak, yaşayamayacaklardır.

tabi bir de maneviyatı vardır izmirlinin, bunca gezilip görülecek yerin, koklanacak havanın doldurup taşırdığı bir iç dünya. nice şairler, nice besteciler çıkmış izmir'imizden, değil mi ya, tesadüf olamaz. ama en derin olanı ege türküleridir hiç kuşkusuz. Birçoğu inci sıfatına layık görülmüş izmir'e yazılan, o eşsiz tınıyla kulaklarımızı dolduran türküler. Bir tanesi der ki, "şu izmir'den çekirdeksiz nar gelir". düşünüyoruz, çok şanslı bu izmirliler, her şeyin en güzelini, en özelini tadıyorlar. demek böyle bir ortamda büyüyor ve gelişiyor izmirlilik, kuşaktan kuşağa miras kalıyor.

Bir de ender bir özelliği vardır izmirlilerin, bir kısmı yetinmez izmirli olmakla gider başka şehrin takımlarını tutmaya çalışır. ama bir türlü beceremez. izmir'e mal olmuş, izmir'le eş değer sayılmış kulüpler vardır. adeta ülkemize sporu getirme konusunda nefer olmuş kulüpler... nedense bu ve benzeri yazıları gururla okur bu istanbul hayranları. yine de kendileri bile bilmez neden başka bir şehrin takımını tutarlar? işte onlar ben izmirliyim dediklerinde pek de önemsememenizi tavsiye ederim. çünkü izmir'in adıyla sınırlı kalırlar. fakat bir de bu şehir için yanıp tutuşanlar vardır ki, ister tam 35 deyin ister gerçek izmirliler deyin bu ne tek bir takımla sınırlıdır, ne tek bir ilçeyle, ne de tek bir kesimle.

çünkü hepsi birbiriyle iç içedir zaten. değerlerini çok iyi bilirler. birisi ben başkayım desin hele bir, anında öfkelenirler. bu koca şehir için besteler yaparlar, bu koca şehre aşık olurlar hayatları boyunca. boyozun tadını iyi bilirler sabahların serinliğinde. yavaş yavaş netleşmeye başlıyor zihnimde. izmirlilik... gerçekten ben izmirliyim diyebilmek! Bir televizyon programında ikamet ettiğiniz yer sorusunda güzel ülkemizin binlerce ilçesinden birini anmaksa genellikle gülünç bir ortam yaratıyor. Birçok nedenle gülünebilir ama en komiği kendini bu şehrin bağrına sokamayanların, "ben izmirliyim" diyemeyenlerin sığıntısı olması oluyor.

unutmamak gerekir her şeyin bir kötüsü olacaktır ki, iyisinin değeri bilinebilsin. izmir'imizde de böyle işte. bağrına her an herkesi basabilecek kadar mütevazı bir şehir burası. gezmek için, eğlenmek için gelecekseniz, bir süre hiç durmadan yorulmanız gerekeceği kesin. ama yaşamak için gelecekseniz, bir gün şu güzel izmir'in unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden biri olan Göztepe'nin maçına gidin derim. çünkü orada, ''ben izmirliyim!'' diyebilenler var. izmir'i size, hiç yorulmadan, saatlerce anlatırlar. tıpkı benim de şuan bu yazıyı hiç bitirmek istememem gibi.

göztepe taraftarlarının fanzini olan http://www.gencligiminkatilisin.com'dan alınmışır.
    5 ... gerko
  5. 5.
    izmir ticaret odası kamuoyu araştırma ofisi tarafından, izmir'in simgelerinin belirlenmesi için yapılan araştırmaya göre, izmirlilerin büyük çoğunluğunun kentin simgesi olarak saat kulesi'ni gördüğü ortaya çıktı. saat kulesi'ni sırasıyla, deniz-körfez, kordon ve karşıyaka takip etti. izmirlilerin listeye sokulabilecek nitelikteki tek ilçenin karşıyaka olduğunu bilmesi kendileri için sevindirici bir gelişme.

seri eksi oy veren ibneye özel not: biz varolduğumuz sürece birileri kıskanmaya devam edecek
    5 -9 ... phoibos apollon
  6. 6.
    kendi şehrinin takımları için birbirlerini hırpalayan, nesnelere kendince garip adlar vermiş, kendilerini herzaman üst sınıf olarak gören, şehrin ikliminden dolayı genişlemiş kişidir.
    -7 ... west
  7. 7.
    almak için can attığım lakap...
    2 -2 ... gonul diyorum akil diyorlar
  8. 8.
    devr-i zamanındaki önemli limanlığından ve karşı tarafla yakınlığından kelli acayip melezleşmiş -türk, yahudi, ermeni, rum, italyan, ingiliz, hollandalı vs- insanlar topluluğu. bugün bu çorbaya göçlerle gelen kürttü, lazdı, çerkesti ile nato yüzünden gelen batılılar da karışmaktadır. kızlarının güzelliğinin altında bu yatar. (bkz: melez güzeldir) yaşlı izmirliler genelde gümüş saçlıdır veya ben hep öylesine denk geliyorum. zenginlerinin zenginliği, sanayiden ziyade toprak ve ticaretten geldiğinden zengin zümresinde diğer kentlerde rastlanmayan türde avrupalı-aristokratik bir hava vardır.
    1 -1 ... cloudynow
  9. 9.
    kendileriyle ilgili bir atasözü de mevcuttur: izmirlinin geçimi tütünden kızdırırsan kan alır g.tünden. *
    6 -1 ... kaptan arka kapi
  10. 10.
    kar görmeden yaşayan varlıktır.
    2 -1 ... cirkince