bugün

sokaklarında rahat rahat gezebileceğiniz tek şehir. ayrıyetten büyük şehirler arasında en ucuzu ve en rahatıdır. hatta türkiye'nin en rahat şehridir. bir izmir'li asla başka bir şehir'de yapamaz. deniz olmayan yerde hiç yapamaz. gururla söylüyorum ki bende izmir'liyim. ben de gavurum.
içinde karşıyaka gibi bir kutsal toprağı barındırdığı için büyük şehir denilen yer...
(bkz: karşıyaka)
türkiye ye dahil olup olmadığından 20 senedir emin olamadığım şehir. insanlar kibar, saygılı, sevecen ve sosyo-kültürel açıdan ülke ortalamısının çok çok üstündedir. hatta sokaktan geçen birinin izmirli olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz*.
an itibariyle hayvanlar gibi yağmur yağmaktadır. gökgürültüsü ve şimşek de yağmura eşlik etmektedir. şayet bu aralar izmir'de dışarı çıkılacaksa bot yerine çizme veya palet tercih edilmesini öneririm.
son günler de arka arkaya küçük çaplı da olsa sallanarak sakinlerini korkutan şehir. oluşan depremlerin merkezi ege denizidir. biz izmir'lileri acaba büyük bir depremin habercisi mi ? diye endişeye sürüklemiştir.
3.795.978 nüfusuyla türkiye'Nin üçüncü büyük ili.
iki, uc gundur tisortle dolastigimiz sehir. parmak arasi terlik, sort ikilisine gecmemiz an meselesi.
havasına suyuna kurban olduğum memleketim.. hayat var vallahi hayat..
hayvan gibi sıcak havasına rağmen, hâlâ evde klima açık oturuyorum. yok sorun izmirde değil, bende.
pas alamayanlarin, kompleks sahibi bunyelerin, kizlarina hafif mesrep dedigi sehirdir.
evet yakisikli, kulturlu, bilgili, ideal erkek sinirindaki tum akdeniz erkekleriyle flort eden kizlarin sehridir.* *
trafik sorunu olan şehir(otopark sorunu). denizden uzaklaştıktan hemen sonra gecekondu tarlaları başlıyor. insanları umursamaz. hizmet sektörü berbat.

iklimi mükemmel. kızları şeklen taş. deniz güzel. rakı güzel. balık güzel.

maaşlar çok düşük ama ev kiraları da düşük. çok para kazanmak imkansız ama az parayla yaşamak mümkün..

kararsız kaldım..
feto fan club hayranlarının pek sevmediği güzel şehir.
Gitmek için adeta yırtındığım şehir..
yazın gölgede 42-45 güneşte 50-55 derece sıcaklara kavuşan serin(!) şehir.
fethullah gülen'in yükselişinin kentteki kemeraltı camisinde verdiği vaazlarla başladığı şehir.

(bkz: ironik)
kurtarılmış bölgedir. son kaledir.
dünyanın neresinde olursa olsun hemşehrisini görüdüğünde anında kaynaşıp arkadaş olabilen insanların memleketi.
izmir, bir prensestir çok güzel küçük şapkasıyla.
Mutlu ilkbaharlar durmaksızın onun çağrısına yanıt verir.
Nasıl vazo içindeki çiçekler gülümserse, O da denizler arasından ışıldar.
Hatta Arşipel'in yaratılışından çok daha tutkulu..

Victor Hugo .
efenim bakıyorum, eskişehir, ankara, istanbul hatta ve hatta bursada bile çılgınlar gibi zirveler dönerken, bu güzel şehirde bir tane zirve yok. yazıklar olsun diyorum. üşengeçler sizi be.

edit, akabinde not: bu entry inanılmaz aşırı derecede teşvik içermektedir.
her üç insandan birinin mardin orjinli olduğu, egeye kıyısı olan, kış kültürünün hiç olmadığı, 5 üniversiteye sahip, diğer şehirlere oranla caddelerinde daha çok kız gezen güzide bir ilimizdir.
(bkz: Smyrna)
son 3 gündür sivitin* ince geldiği montun kalın kaçtığı mis gibi havanın hüküm sürdüğü güzel şehir.
Aşk; başka birşey değil....
insana huzur veren bir şehir. hani derler ya, ''anlatılmaz yaşanır'' işte bu gerçekten öyle bir şey. kelimeler her zaman kifayetsiz kalır onu anlatmakta. yaşasan bile her zaman tadı damagında kalır. doyamazsın çünkü. yaşamadan anlatsam anlayamazsın. yaşasan, doyamazsın.
bazen gitmek zorunda kalırsın bir yerlere. izmir'den uzak bir yerlere. daha yoldayken özlersin delicesine. bir an önce geri dönmek istersin. belki yaşarken çok kıymet bilmezsin, ondan uzaklaştıgın andan itibaren anlarsın değerini, hem de fazlasıyla. hani birini çok seversin ama çok yakın davranmazsın. o biri artık yoktur, pişman olursun. sevgimi gösterebilseydim keşke dersin. işte böyle bir şey...
alsancagı, konagı, denizi, güneşi, insanları...
insanları, iyi niyetli, güleryüzlü, bir o kadar da yardım sever...
yolda yanlışlıkla çarpıştıgınız bir kişi, size dönüp tip tip bakmaz. hata kimde olursa olsun, iki tarafta dönüp birbirine gülümser ve elini kaldırıp özür dilerim işareti yapar...
asosyal insan bile bu şehirde keşfeder her şeyi. bu şehir onu asosyallikten çıkarır. bu şehirde asosyal olamazsın. bu şehirde hep insanlarla iç içe olmak istersin. çünkü insanlarıdır izmir'i güzel yapan..
insanlarıdır izmir'i yaşatan.
insanlarıdır izmir'i sevdiren, saydıran.
insanlarıdır izmir'i özleten.
insanlarıdır izmir'i anlatan.
insanlarıdır izmir'i benimseten.
ve insanlarıdır izmir'i coşku dolu yapan...
güncel Önemli Başlıklar