bugün

eskiden izmir'e verilen ad..
cafe-bar olanı için;
(bkz: cafe smyrna)
forumlara ve ircye takilan izmirlilerin cokca tercih ettikleri nicktir. smyrnian, smynia, smyrnan gibi cesitlemeleri mevcuttur.
kelimeyi telaffuz edemeyen kisiler, siyirma olarak okumaktadirlar..
üçüncü nesil yazar.*
basimin tatli belasi yazar. reklam atolyesi'ndeki ajanstasim, okula gittigim zaman ilk aradigim kisi. bugun ansizin beraber izmir'e kacirilmaya karar verdigim daha sonra gidip kös kös emirgan'da cay ictigim, en az benim kadar acaip, birazcik megaloman, bol bol asik * guzel insan. hep benimle olmaya soz verdi burdan tekrar hatirlatiyorum. * * *
ayrica da hosgelmis.. *
bazen çok konuşan buradan anlayacağımız üzere babasına çekmiş olan ama hep güzel konuşan bir şahıs olmakla birlikte onu sevmiyor değil herkes. ben dahil. her fırsatta izmir i anmasa olmayan sevilesi insandır, gözlüklüdür, lenslidir.
bi çoğunuzun arkadaşı olan bu çok konuşan ; doğrudur lens takan; ama bazen gerçekten çok konuşan; sevimli yaramaz biri......

ayrıca inanın bütün bebekliğini, altına yatağa işemesin diye serilen naylonları bile bildiğim birisi

aslında onun hakkında bilmediğiniz çok şey var... oo izmir delisi; sene bilmem kaçta balıkesirden ayrılırken bize demediğini bırakmamıştı.. ii hatırlıyorumm.. şimdi kim len bu ne saçmalıyoo falan diyosunuzzzzzzz......

siz onu anladınız ::))) çok sevdiğim canımdan kanımdan talımı talı yaramaz mı yaramaz geleceğin iletişimcisi herşeyim........... yawww yeter bu kadar yalakalık..........

işte ii biri falan filan.. * s.s.
Bazen gerçekten çok fazla şımaran ama aslında bunun altında çok ciddi bir kişilik barındıran ve bunu sadece seçtiği insanlara gösteren, çok fazla konuşmaktan öte konuşurken insanın icine sıcak bir duygu bırakan, tüm yaşattıklarıyla kendine hayran bırakan, çok fazla kişinin değer verdiği ve bu değere de sonuna kadar layık olan, bazen nefes alamyıp panik olan ama bunun geçici bir durumdan ibaret olduğunu farketmeyen, ailesi tarafından sevilen ve ailesine sonsuz değer veren ve onlara hiç düşünemeyeceğiniz kadar bağlı olan, bu dünyanın haketmediği kadar güzelliklerle dolu olan,karşınıza bir daha çıkamayacak kadar kusursuz olan ve bana göre bu dünyada soluyan en üstün canlı olan biri işte.
en eski yerleşimin i.ö. 5000 tarihlerine kadar takip edilebildiği, i.ö. 1200'lü yıllarda Bayraklı höyüğünde kurulan, Hellenistik dönemde, büyük iskender (aleksandros III.)'ün emri ile birlikte Pagos (Kadifekale) eteklerine taşınan ion kent. bayraklı höyüğünde ilk kurulduğunda bi aiol kentiydi ancak ionlar bi hile ile, tüm smyrnalılar şehir surları dışındayken, kenti ele geçirip yerleşmişlerdir.
bugün şehiriçinde izlenebilen kalıntılar, Bayraklı höyüğü (athena tapınağı), Agora, tiyatro ve Roma Yolu'dur. Stadion ve Zeus Akragas tapınağı'nın lokalizasyonları yapılabilmesine rağmen kalıntıları görülememektedir.
Smyrna sözcüğü bilinenin aksine Yunanca değildir, Ege Bölgesindeki birçok yerleşim adı gibi Anadolu kökenlidir. M.Ö. 2. binin başlarına ait Kayseri Kültece yerleşiminde ele geçen bazı tablet metinlerinde Tismurna adına rastlanmaktadır. Tismurna'daki ti' bir ön ek olup büyük olasılıkla bir kişi ya da bir yer adını belirtmektedir. Bundan da Hellenler ya da Bayraklı höyüğünü mesken tutanların bu ön eki atıp kente 'Smyrna' demişlerdir. Kentin adı olasılıkla M.Ö. 300 ile M.Ö. 1800 yılları arasında Smurnu olarak anılıyordu.
kaynak: vikipedi
kelime anlamıyla güzel izmir demektir.

yunanca kökenli bir kelime olup izmir' e verilen bir isimdir. aynı zamanda şehir sınırları içerisinde antik bir kentin adıdır.

mitolojide ise adonis in annesi amazon tanrıçadır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.