bugün

Bu arada isdemir de Payas sınırlarında kalmıştır.
Ama burada haksızlık yapıldığını düşünmüyorum.

Çünkü iskenderun Demir Çelik tesisleri payas şehir merkezine bitişik (sadece 3 km) iken iskenderun'a uzaklığı 17 km'dir.
Şehir merkezindeki Dış mahallelerinin birçoğu Arsuz ve belen gibi komşu ilçe sınırları içinde kalmış şehir merkezi.

Mesela karaağac iskenderun ile bitişik bir yer.
Karaağaç - iskenderun kaymakamlığı arası : 4 km.
Karaağaç - Arsuz arası : 30 km.

Pek çok cadde ve sokağın kuzeyindeki evler iskenderun, güneyindeki evler karaağaç olmasına rağmen karaağaç 30 km ötedeki Arsuz'a bağlı.
542. Sokağın yarısı iskenderun, yarısı karaağaç.

Karaağaç nüfusu ise yaklaşık 40-45 bin arası.
Şarkonak, konarlı, nardüzü, cumhuriyet, övündük..

Gelelim iskenderun'un belen tarafına.
Şekere mahallesi, issume mahallesi ve fatih mahallesi..
Şekere - iskenderun arası : 5 km,
Şekere - belen arası : 14 km.

Belen sınırı değilse de, Arsuz sınırında iskenderun'a gerçekten haksızlık edildiğini düşünüyorum.
hatay il merkezi kadar olmasa da yıkım çok büyük ve hala toparlanamadı.
Çok merak ettiğim bir yerdi. Deprem olmasaydı muhtemelen sürekli gezmeye gelecektim burayı, öyle hayal etmiştim Osmaniye ye taşınırken. Ama maalesef.
Anlık olarak sele teslim olmuş bir ilçemiz .
Şu anda içerisinde yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki ... Şehir resmen yıkılmış. Hala sağlam binalar olsa da daha önce tatile gelmiş biri olarak resmen gözlerim doluyor. insan kalmamış durumda. Olanların da kafaları sağlam değil.valla şehrin içi kıyamet sonrası zamanlar gibi . Yaşayanlar hala yaşıyorum diye kendini avutuyor.
Haberlerde Antakya taşınacak deniyor, Nurdağı-islahiye ha keza.
Kahramanmaraş ve Adıyaman'ın bir kısmı yine öyle.

Ancak depremde hasar alan iskenderun ile ilgili öyle bir habere en azından denk gelmedim.

iskenderun'da durum nedir acaba?
Böyle bir durum var mı?
alexander flour.
beklentimin oldukça altında kalmış bir çok şehirden büyük ilçe. o kadar fazla olumlu şey duydum ki görünce adeta cennete düşeceğimi düşündüm ama bu kadar olanağa rağmen ufak çarşısı ve bomboş sahiliyle beni üzdü. potansiyelinin çok az bir kısmını kullanıyo bu güzide ilçe. insanları oldukça hoşgörülü çünkü yerlisi diye bir kavram yok herkes bi yerlerden göçmüş.
Güneyin incisidir sanayi kenti olması nedeniyle nüfüsü kalabalıktır döneri harikadır.
Petek'te künefe,

Küçük kervan, deniz kebap, limon altı... daha bir çok yerde kebap çeşitleri... sanırım özleyeceğim...
Lazcada sahiplik belirten bir kelime olabilir.

-ha bu iskenderundur.
Hatay’a göre çok daha güzel bir yerdir.

insanı da sıcak kanlıdır.
hayatımda bir defa bulunduğum ve hoşuma giden yer. az yürümedim o uzun kordonlarında. şimdi çoook uzaklarda kaldı.
Hatay'ın en güzel kenti.
Antakya dahil.

Ama Hatay'da benim mıntıka dörtyol.
Sabahı, akşamı, sahili, dağı tepesi, tatlısı yemekleri ayrı güzel sevimli yer, özledim
Boktan biyer 3 senedir gitmiyorum.

Zaten hatun yüzünden zoraki giderdim..
iş icabı bulunduğun mıntıka. Yakında sözlükçü dost varsa kendini belli etsin kahve künefe benden.
Rezil edilmiş bir tabiat..
Cehennem simülasyonu amk! insanı bir tuhaf amk, çay istiyorum adamdan napcan çayı diyor. Neyse ki pazar dönüyorum.
sinekleri ile meşhur büyük ilçedir. ben o yüzden oraya sinekderun derim.
büyük iskender’in pers kralını hezeyana uğrattığı bölgedir. mısırda kurduğu iskenderiye şehri ile aynı isimde olmaması için alexandretta (küçük iskenderiye) adını vermiştir. bu isim türk dil uyumuyla iskenderun olarak düzenlenmiştir.
görsel
görsel

iskenderun'da sıradan bir kilise.
Bu sene bir ortaokulunda görev yapmaya başlayacağım güzel ilçe. il olmayı fazlasıyla hak ediyor.
"yusuf amca" adında efsane yerel bir dondurmacıya sahip, hatay a bağlı ilçe. yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim. not: kışın sadece kabak tatlısı bulunuyor, dondurma çıkarmıyorlarmış.