1. 1.
  internet relay chat tamlamasının kısaltılmış halidir.kısaca chat diye bilinir.en popüler irc programı mIRCtir.
  (bkz: Khaled Mardam-Bey)
  3 ... alen markaryan
 2. 2.
  akli ba$inda, sagligi yerinde her turk gencinin internet mazisinde belirli bir yeri olan, genelde irc olarak degilde mirc olarak bilinen sanal ortam.
  ... master
 3. 3.
  pek çok kişi aynı anda internet'e bağlı. yani pek çok kişinin bilgisayarıyla bağlantıya geçebiliriz. tabii bu iş farklı yöntemlerle, farklı programlar kullanılarak gerçekleştiriliyor. şunu düşünün: madem diğer bir bilgisayar ile bağlantı kurabiliyoruz, bilgisayarımızdaki veriler telefon hattı aracılığıyla anında iletilebiliyor, o zaman başka kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak, karşılıklı yazışabiliriz. yazdıklarımız anında karşı bilgisayara gönderilir, karşı tarafın yazdıkları da bizim bilgisayarımızda görünür. işte internet'te sohbet (chat) olarak özetleyebileceğimiz irc'nin (internet relay chat) özü budur. yine internet'e sürekli bağlı sunucu bilgisayarlara kurulan irc sunucu yazılımları aradaki bağlantıyı sağlar. internet'te farklı sohbet türleri vardır ama irc'nin esası şudur: bir irc programı edindikten ve internet'e bağlandıktan sonra bu programa irc sunucularının adresini tanımlar ve bu sunuculara bağlanırız. irc programımız bize bu sunucudaki "sohbet odalarını" gösterir. bu odalardan birine girip, o odadaki diğer kullanıcılarla anında yazışabiliriz. irc programımızda özel seçenekleri kullanmadıkça yazdıklarımız o odaya bağlanan herkes tarafından görülür; tabii onların yazdıklarını da biz görürüz. kullanıcılar irc yazılımlarından belirli komutlar vererek sadece bir veya daha çok kişiye açık şekilde sohbet edebilirler. sohbet yazışarak gerçekleştirilir, yani metin tabanlıdır. ancak microsoft chat gibi programlar metin tabanlı olmalarının yanı sıra, kullanıcılar birer çizgi karakter seçerek sohbetleri çizgi roman karelerinde olduğu gibi izleyebilirler. hatta bu karakterlere yazdığınız soru ve ünlem işaretlerine, sözcüklere göre veya bir şablon üzerinden mimikler ve jestler verilebilir. sadece metin tabanlı olan ancak çok yaygın kullanılan bir diğer sohbet programı, shareware sitelerinde bulabileceğiniz mirc'dir. bu tür programlar, sohbet ederken istenirse karşı tarafa dosya gönderilmesini de sağlarlar. bir de web tabanlı sohbet odaları olduğunu belirtmeden geçmeyelim. yani özel bir irc yazılımıyla bir irc sunucusuna bağlanmak yerine, web tarayıcı programınızla bu görevi üstlenen bir web sayfasına bağlanıp bu sayfadaki metin satırlarına yazarak, o sayfaya aynı anda bağlanan başka kişilerle sohbet edebilirsiniz.

  günümüzde irc daha çok abazan insanların bulunduğu, herkesin kendi egolarını tatmin etmeyi amaçladığı yetersiz bir platformdan öteye geçememektedir. gerek güvenlik olsun, gerekse ortam açısından mükemmele yakın çok az sunucu bulunmaktadır. gün geçtikçe trojan, botnet saldırıları, ddos, flood vs. saldirilar sayesinde guzelligini yitirmektedir. ayrica msn messenger vb. türdeki programların türemesiyle ve bu programların içerisinde bulunan fonksiyonları sayesinde gün geçtikçe darbe almaktadır.(kamera, ses, resim gibi fonksiyonlar...)

  fakat unutulmamalıdır ki irc bir gerçektir, bitmeyen ve bitmeyecek olan bir gerçek. uygun platformları tercih ettiginizde ömürlük dostluklar kurabilme şansınız halen bitmiş değildir.
  3 ... hitman
 4. 4.
  dalnetin türk kullanıcılara kapanmasının ardından superonlineın tavan yaparak bunu izleyen diğer serverların açılmasıyla yayılan kanallarda op olma muhabbetlerinin çok yaşandığı artık eskisi gibi rağbet görmeyen server.
  1 ... casualper
 5. 5.
  (bkz: international red cross) - uluslararası kızıl haç (teşkilatı)
  ... illumination
 6. 6.
  56k modem zamanlarinda takilmanin cok eğlenceli olduğu. ama adsl ile birlikte bokunun ciktiği bilinen bir gercektir. nerede o eski irc ortamlari. arkadaslar edinir, bulusur icmeye giderdik. ha ne zaman nicklerin sonuna _uYuOoO eklendi. o zaman hersey bitti.
  4 ... grunge
 7. 7.
  (bkz: ayersi)
  -1 ... grunge
 8. 8.
  ilk göz ağrımız. mirc ve pirch kardeşliği.
  ... love2deth
 9. 9.
  internet relay chat'in kısaltmasıdır. mirc isimli program veya ondan üretilmiş scriptlerle giriş yapılır. kişinin izlemesi gereken bazı adımlar vardır. önce kendisine bir adet nick seçer. ardından gireceği server'ı belirler. bunu "/server irc.hebelehübele.net" şeklinde girer. akabinde eğer server yetkilileri otomatik girişe kanal bağlamışlarsa otomatik olarak oraya yönlendirilir. istenilen bir kanala girmek için "/j kanaladı" şeklinde bir komut yazılır. istenilen yere girilmiş olur. sürekli girdiği bir server bulunan kişinin hep aynı nickle anılmak istemesi ve kendi nickini başkasının kullanmamasını istemesi halinde "/ns register şifre e-mail" şeklinde kayıt yapması gerekir. bu kayıt işleminden sonra her gelişinde kendi nickini aldıktan sonra "/ns identify şifre" şeklinde sisteme tanıtması gerekmektedir. sisteme tanıtılmayan nickler genellikle 1 dakika içerisinde sistem tarafından otomatik olarak değiştirilir. bu kullanıcının güvenliği için elzemdir.
  ... cemsbg
 10. 10.
  bir zamanların populer sohbet ortamı; şu an yerini msn'e bırakmış yerinde yeller esen çoğunlukla dosya paylaşımının yapıldığı internet ortamı.
  ... alp er tanga