bugün

Hayatınızda izleyebileceğiniz en kaliteli filmlerden birisidir. Ayrıca bilim kurgu filmlerinde bana göre zirvededir.
Bir halt anlamayanların kafasını çok da yormaması gereken film. Zaten filmde neyin nasıl olduğu anlatılıyor. Buna rağmen anlaşılmıyorsa bu konuda eksiksiniz demektir.
iTÜ sözlük adıyla kurulan paralel evren sözlüğü...
neredeyse hayatımın filmi, diyebilirim..

başyapıt denilen filmler bile bundan daha az büyüleyiciydi...
gösterime gireli tam 10 yıl olmuş efsanevi film.
Ciks filmdir. Keşke Türkler yapsaydı dediğim iki filmden biridir. ilki Matrix. Tabiki 1.si... Zira benim için ilk filmde Matrix bitmiştir.
Bilim kurgu dalında bence en çok merak uyandırıcı, insanı düşünmeye sevk edecek tek film denilebilir.
Oscarlık filmdir.

Besteleri müziği çok hoşuma gitmekte.

Reklamlarda benzeri çaldığında kulağım hemen aşina olur.

Keman piyano ne ise işte.

Ya da YouTube shortsda ama ismini yazmıyorlar amk bulamıyorum.
Muhteşem müziklere ve inanılmaz görsellere sahip Christopher Nolan imzalı süper film. Hatta film demek biraz hafif kalır. Tam bir şaheser. inanılmaz bir görsel şölen. Son sahnesinin filmin ihtişamını gölgede bıraktığını düşünsem de rahatlıkla izlediğim en etkileyici film olduğunu söyleyebilirim.
Doları bu yaptığı muhteşem şakadan dolayı açık eksilememi sağlayan film.
bunu sevenler mutlaka yildizlararasi filmini de izlesin.
Daha az önce yeni bir kez daha izleyip bitirdiğim baş yapıt ve hislerimi anlatamam. Şimdiye kadar yapılmış duygusal yönden bu kadar etkileyici bir film daha olmayabilir. Evet birçok iyi film var ama bu filmin yeri ayrı. Bu film bilim kurgu olsa da aslında gelmiş geçmiş en duygusal film.
şimdi nolan reyiz hollywoodtan bir koyuyor, sözlükteki düz dünyacı ipneler buradan hopluyor. öyle bir film. evet.

büdüt: sözlükteki düz dünyacı ipne bir de yetkili. komediye bak.
(bkz: yetkilisi dünyanın düz olduğuna inanan sözlük)

büdüt 2: miller'ın gezegeninde geçen 1 yıl dünyada geçen 23 yıla eşit değil. bunu bile doğru anlamamış düz dünyacı hibine. aman evlerden ırak.
uzay masallarını kek insanoğluna müthiş şekilde anlatan film.
şu filme de laf atılmış ama kategorisindeki en muhteşem filmdir.
veya filmlerden birkaçıdır. contact'ın da hakkını yememek gerek.

ancak arrival vb buna denk bir film olarak düşünen varsa gerçekten yazık.

şu filmi sinemada izleyememiş olmak gerçekten büyük kayıp adıma.
filmin soundtracklerine dek güzel.

kara delik, yer çekimi, yaşlanma, 5. boyut, görelilik teoremi, uzay-zaman düzlemi kısmı daha güzel verilebilir miydi? evet ama sıkmadan, sürükleyici bir şekilde bu kadar olurdu diye düşünüyorum. yoksa illa ki eksiklikler, hatta şahsi yoruma dayanacak şekilde hatalar mevcut diyebiliriz.
ama bu haliyle bu konuları en iyi anlatan filmlerden biri, belki en iyisi.
bilim kurgu deyince düz biçimde ''dünyaya saldıran uzaylılar veya marsa gittik geldik canavarlar'' tadında filmlerle kıyas edilemeyecek kadar güzel bir yapım.

bir tek murph'ün babasının mesajını çözdükten "denklemi çözdüm, iş üstünde çalışıyorum, eureka!" temalı sahneleri zorlama olmuş gibi.

kendi kanaatimce bilim kurgu alanının en olağanüstü filmidir.
bu filme ait benim de bir yazım bulunsun istedim, ne derece önemliyse.

edit: herbokolog bilim insanlarıyla ilgili düşüncem önceki entrylerimde sabittir.
onları bir kıstas almadığımı o zaman belirttiğim gibi, şimdi de yinelemekteyim. ha bu alan benim alanım değil, lakin şengör'ün de alanı değil.
Adam her detayı inci gibi işlemiş. Filmin her bileşenine kafa patlatmış. Muhteşem film.
uzay hikayeleri anlatmaya bayılan celal şengör'ün bile bok gibi dediği film.

uzay masalını öyle bir işlemiş ki kahkaha attırmıştır.
demek dünyada geçen 1 yıl o gittiğiniz gezegende 23 yıla denk.

görsel
docking sahnesindeki müzik şahane.

izlemek istiyorum ama gözüm yemiyor izleyecek vakit yok 2 saatlik filmleri 3 günde bitirebiliyorum.
Filmde hans zimmer'in insanın derinine işleyen müziği olmasa film asla ama asla bu kadar etkileyici olamazdı.

T: müthiş film.
hans zimmer ve christopher nolan ikilisinin ne kadar tehlikeli olduğunu bir kere daha gözler önüne seren şaheser.
Bilim kurgu alaninda en iyi filmlerden bir tanesi müziği ile güzeldi.
Duygusal topların ağlayarak izlemesi muhtemel uzay filmi.
Ben ağlayarak izledim.

Ama harika bir film mi? Degil. Hikaye tamamlansın diye bazı detaylar uydurulup geçilmiş gibi. Izafiyetin ne olduğunu ve sonuçlarını tam anlamıyla anlatsa da, toz hüzmeleri için sadece yerçekimi demesi can sıkıcıydı, insan izlerken bir açıklama bekliyor. Tamamı sudan oluşan bir gezegen olması da, bunun gercekten olabileceği konusunda ufkumuzu açtı. Teşekkürler.
uzay hikayeleri anlatmaya bayılan celal şengör'ün bile bok gibi dediği film.
Müzikleriyle birlikte bolca ağlatacak, düşündürtecek ve hayal kurduracaktır. Film demeye dilim varmıyor. Sizi yıldızlar arasında gezdirecek...

görsel

(bkz: stay)
izlediğim en saglam bilim kurgu filmlerinden birisidir. Bir yerde o tarladaki mısırları kendilerinin yetistirdigini daha sonra satıp parasını çalışanların paylaştığını okumuştum. Eğer bu tarz filmleri seviyorsunuz arrival ve coherence filmlerini de tavsiye ederim.