1. 1.
  bu balık, temizlenmeden tuzlanarak fırında yapılır. temizlenmiş bulursanız tavsiye edebilirim.
  ... mr ben
 2. 2.
  Van Gölü'nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı sularında yaşayabilen endemik bir balık türü.
  1 ... vend avesta
 3. 3.
  dünyada sadece van gölünde yaşayan, dansı yöresel hazzı evrensel balık türüdür. kefal denmesine rağmen sazangiller familyasındandır. üreme zamanı nisan başıyla temmuz sonudur. üreyebilmeleri için tatlı sulara göç etmeleri gerekmektedir. resmi avlanma yasağı 15 nisan-1 temmuz tarihleri arasındadır; balığın 15.000 ton /yıl kapasiteli avcılığı yapılmaktadır. bu da iç su balıkları üretiminin 1/3'ünü karşılamaktadır. balığın yıllık cirosu 10 milyon ytl'dir. inci kefalı balıkçılığında yılda 14 bin kişi ekmek yemektedir.

  ayrıntılı bilgi için: http://www.incikefali.net
  inci kefalı'nın üreme macerası için: http://www.ercis.net
  inci kefalının harika dansı için : http://www.ercis.net/modu...mp;include=view_photo.php
  1 ... nuhungemisi
 4. 4.
  (bkz: chalcalburnus tarichi)
  ... siklopentanoperhidrofenantren
 5. 5.
  (bkz: inci kefalı göçü)
  1 ... nuhungemisi
 6. 6.
  av yasağı olduğu dönemlerde van ve bitliste satılmayacağı bilindiği için kamyonlarla çevre illere d* * * * götürülüp oralarda pazarlanan balık türü. ayrıca van gölü efsanelerinde çeşitli espirilere konu olmuştur:

  http://www.youtube.com/wa...b3AmA&feature=related+
  ... dusunenadam
 7. 7.
  Van Gölü'nün reklmını yapmak için canavar icadeden zihniyetin haberdar olmadığı ya da önemini farkedemediği dünyada sadece Van Gölünde yaşayan ve yumurtlama mevsiminde akıntıya ters yönde yüzerek muhteşem manzaralar oluşturan bir balık türüdür. Maalesef ülke nüfusumuzun %90'ının bu zenginlikten haberi yoktur ve Discovery' de hala somonların göçü vay anasını diyerek seyredilmektedir. Kınanılası bir durumdur yani....
  ... udnapistim
 8. 8.
  tuzlanarak saklanır, fırında pişirilir ve tuzsuz bulgur pilavıyla beraber yenir. bir de yanında ayran içilir. tecrübeyle sabittir, zehirlenmezsiniz, mutlu mesut hayatınıza devam edersiniz.
  ... sound of silence
 9. 9.
  (bkz: tuzluyarak yiyin) *
  ... wecihii
 10. 10.
  latince adının chalcalburnus tarichi olmasının sebebini, bu balığı ilk kez bilimsel sınıflandırmasını yapan bilim adamının* türkiyedeki yardımcısının isminin tarık olmasıymış diye duymuştum.
  2 ... black knight