bugün

Çocukken arkadaşın şekerine çökmüşüm.
Hatırlamıyorum.
Muhtemelen bayramda el öperek. Belki bu nedenle zengin olmak için çalışmaya değil birilerinin elini öpmeye alıştık.
Sosyolog yazar varsa bu konuya açıklık getirsin...
lisedeyken stayda bir şantiyede 2 gün çalışarak kazandım. sonra staj yerimi değiştirmiştim.
Bayramda harçlık alarak galiba.
zeytincilikle...

daha doğrusu zeytin başağıyla...

bizim çocukluğumuzda zeytin başağı kültürü vardı.
öyle ki, zeytin hasadı yapılır, hasat bittikten sonra köyün çocukları zeytinliklere girer ve hasat sonrası ağaç diplerinde kalan zeytinleri toplardı.

işte buna biz "başak" derdik, bu zeytin başağıdır.

işte ben de ilk paramı, sanırım sene 83 ya da 84'tü bir zeytin hasadı sonrası başak ile alnımın teri ile kazanmıştım.

hiç unutmuyorum, iki günlük zeytin başağı sonrası 60 kilo zeytin toplamış, topladığım zeytinleri de köy meydanında satmıştım...

şimdi bugünün parasıyla hesaplarsak, kilosu 8 liradan satmış olsam 480 lira para yapar. 7-8 yaşlarındaki bir çocuk için çok güzel bir para.

ama tabi sevgili arkadaşlar, o dönem ülkemizde bolluk, bereket vardı.

kimsenin kimsenin hakkında, kazandığında, malında, mülkünde, namusunda, ırzında gözü yoktu. o yüzden bu detayları anlayabileceğinizi sanmıyorum.

şimdi malesef günümüzde zeytin başağı kültürü yok artık. varsa da ben bilmiyorum.

şimdi insanlar silkeleme yöntemiyle zeytin topluyor. vibratörlerle ağaçları titretiyor, ağaçların altına komple toprağı kaplayacak şekilde örtüler seriliyor, bir tek zeytin tanesi bile toprağa düşmüyor, dolayısıyla başak için gelen çocuklara bir şey kalmıyor.

ne bileyim ya, bir göz hakkı, bir başak hakkı vardı eskiden.
şimdi toplum olarak yamyamlaştık...
lisede bir giyim mağazasının spor bölümünde çalışarak, o zaman şartlarına göre iyi paraydı.

zaten eskiden para paraydı.
Sanırsam üniversitede bilgisayar işçiliği yapıp harçlık çıkararak.
bizim mahallede simit satarak.
kazandigim parayi internet kafede yerdim
newhotline diye bir hazırlık kitabı vardı, anadolu lisesine gidenler bilir bu kitaplar çok pahalıdır neyse hazırlık bittiğinde hazırlık kitabını değiştirdi okul yönetimi, fakat kardeşim hazırlığa başladığında onun hazırlık kitabı da newhotline imiş benim kitapları ona verdim sonra kafamda bir ampul yandı bizim sınıfta herkesin elinde patlamıştı kitaplar, arkadaşlardan aldıklarının dörtte birine topladım kitapları iki katına da kardeşimin sınıfındakilere sattım paranın yarısını komisyon olarak kardeşime verdim.
butik bir giysi dükkanında çalışarak. sabun falan da satıyorduk, ilginç bir yerdi. entel danteller ve turistler çok uğruyordu. iyi para almıyordum ama helal paraydı, iş kıyak ötesiydi zaten o yüzden para umrumda değildi.
Çalarak.

Annemin cüzdanından.
Ablama masaj yaparak.
askerde kazandım.
Bir oyunda sanal para sattim. Evdekilere lahmacun ismalarmistim. Hahahaha.

(bkz: Popmundo)
Küçük bir Masa tenisi turnuvasından. 75 tl gibi bir şeydi.
Ev ev sayım yapılırdı eskiden. Lise son sınıfta sayım yaptım. O paraylada uzaktan kumandalı atari aldım.
15 yaşımda sekreterlik yaparak.
triko makinede iplik sökmüştüm bir ay. afedersin iflahım dikilmişti. 400 lira kazanmıştım.
Çocukken online oyundaki bir başarıyla.
ya 4 ya 5 yaşlarındaydım teyzeler sempatik buluyor diye sergiye beni dikmişti babam. birkaç seneyede fasulye satarak anneme 5-6 tane bilezik yapmıştım. cebimi kontrol eder diye ayakkabıya çorapların içine bile saklardım ne günlerdi be.
Sarhoş bir amcanın elini öptüm, on milyon verdi amq.. *
ortaokula giderken çivi metal vb toplayıp biriktirip hurdacıya satarak. ha birde annemin kuzeni ile ortaokulda aynı sınıftaydık. öğretmen bir ödev vermişti bana sen yap internet cafe paralarını ben ödeyim demişti. tamamlamaya az kala vazgeçtim diye diye bayağı bir kazanmıştım. acayip bir ticari zekam vardı ta çocukluktan.
Lisedeyken yaz tatilimde bir hukuk bürosunda veri giriş elemanı olarak çalışmıştım. Kazandığım parayı şu anda hatırlamıyorum ama çok komik bir meblağdı. Ona rağmen baya baya bereketli gelmişti, harcadıkça harcamıştım.
Bahçe ilaçlama için traktör sürmüştüm 5 lira almiştim 9 10 sene önce falan.