1. 1.
  1917 yılında kendi ve oğlunun tahttaki haklarından feragat eden rus çarıdır. etmese de zaten tahttan indirilmiştir.

  1918 ailesi ile birlikte kurşuna dizilmiştir.
  ... zaknafien
 2. 2.
  (bkz: romanoflar)
  (bkz: romanov)
  ... sıpa
 3. 3.
  volkan adında bir sanatçının parçalarına konu ettiği şahsına münasır kişilik.
  (bkz: ananı nikolay ye ye)*
  ... algulumvergulum
 4. 4.
  II.Nikolay olarak tobolsk sehrinde kremil sinirlari icersinde bir evde surgun olarak ailece yasamistir. Bir gun moskova mahkemesi icin yola cikarilacaklari haber verilmis fakat sverdslok * dolaylarinda trenden indirilerek ailece oldurulmustur. O sirada kendisi ve cocuklarindan bazilari hastadir.
  ... mayolu pogaca
 5. 5.
  gecen hafta evini ziyaret ettigim devrik lider ayrica.

  (bkz: sozlukte reklam yapmanin dayanilmaz hafifligi)
  1 ... mayolu pogaca
 6. 6.
  birinci dünya savaşı esnasında rusya nın başında bulunan tsar ikinci nikolai zamanının büyük bölümünü rusya nın batı cephesinde savaşı rasputin den dolaylı olarak aldığı direktiflere göre yönetmiş ve sonunda bir arpa boyu yol gidememiştir, bu esnada tavan yapan açlık ve merkezi otorite boşluğu esnasında devrim patlak vermiş ve ailesiyle birlikte bir köşke hapsedilmiştir. bu esnada başta ingiliz kraliyet ailesi olmak üzere birçok önemli yabancı yetkili kendilerini kurtarmak istese de yaşamalarını devrime tehdit olarak gören bolşevik yöneticiler tarafından sürgünde oldukları köşkte resimleri çekileceği bahanesiyle ailecek poz verdirilmiş ve hemen akabinde de kurşuna dizilmişlerdir.
  ... disco inferno
 7. 7.
  padişahı * ziyareti süresince, o dönemlerde ve cumhuriyet dönemi sonrasında da * devlet konuk evi olarak kullanıldığından ötürü * beylerbeyi sarayında ağırlanmış olan rus grandük.
  1 ... kunta kinte
 8. 8.
  rusya imparatorluğu'nun son çarı ve romanov hanedanın hüküm süren son üyesiydi.

  17 temmuz 1918'de bolşevikler tarafından tahttan indirilerek, karısı aleksandra ve çocuklarıyla beraber sarayının bodrum katında katledildi. son anlarına kadar idam edileceği ne kendisine, ne de ailesine söylendi. sarayın bodrumuna "korunma" amacıyla indirildiklerini düşündüler. üzerlerine kurşu yağdırılırken, ortaya çıkan kanlı görüntü yüzünden oradaki pek çok bolşevik manzaraya dayanamadı ve bölgeden kaçtı. cesetler yakılarak, yakınlardaki bir ormanlık araziye gömüldü. çarın ölüm şeklini tartışmak veya herhangi bir şekilde bu konuyu açmak rusya'da onlarca yıl boyunca bir tabu olarak görüldü.
  ... amorfolyus
 9. 9.
  bolşevik zorbalar tarafından ailesi hatta doktoru ve aşçısıyla birlikte alçakça katledilen son rus çarı. kapitalizmden ölümcül bir ayar alan sscb'nin çökmesinden sonra ortodoks kilisesi tarafından aziz ilan edilmiş + putin tarafından itibarı iade edilmiştir.
  ... gaspirali
 10. 10.
  bütün rusların imparatoru ve babası, polonya kralı, finlandiya dükü. ortodoks kilisesi'ne göre ise şehit aziz nikola. bazı yediği haltlar olsa da zavallı bir adamdır bence, öyle trajiktir ki hayatı. bütün aristokratların, kendisinden evvel gelen çarların yaptıklarını bu adam ödemiştir. ne zaman rusya'dan bahsedilse aklıma çar nikola gelir ve ne zaman aklıma çar nikola gelse, bir bodrumda, eşine ve çocuklarına doğrultulmuş namluları gördüğünde aklından neler geçirdiğini düşünmeyi denerim.
  ... kuchiki byakuya