1. 1.
  ülkemize ilk matbaayı getiren kişi
  3 ... dr rocco amca
 2. 2.
  soyadını nereden aldıgını merak ettiğim muhterem zat.
  2 -2 ... martyns
 3. 3.
  rönesans ile avrupa'da yaygınlaşan matbaa ve kağıt yapımı furyasını geç de olsa osmanlı'ya getiren zattır..
  ... killing joke
 4. 4.
  ülkemize matbaayı ilk getirmemiştir, getirdiği tarihten çok önceleri matbaa zaten ülkemizde vardır ama gayrimüslimler tarafından işletilmektedir.
  ibrahim müteferrika türkler tarafından işletilen ilk matbaayı yirmisekiz celebizade sait celebi ile birlikte kurmuştur
  3 ... hizir
 5. 5.
  avrupa'da, baskı makinesinin bulunması ile kitap 1444 yılında basıldı. bu yeni aygıtı kullanmak için izin isteyenlere papa, sadece incil basmaları koşulu ile müsaade ediyor. bize ise, baskı makinesi, 284 yıl sonra, 1728'de gelir. ilgililer, şeyhülislam'a başvurarak izin isterler. şeyhülislam, -papa'nın tersine- kur'an basılmaması koşulu ile müsaade eder bu yeni girişime. ibrahim müteferrika'nın bastığı 16 kitaptan sonra, basımevi durdurur işini, ta 1796'ya dek. yeni türk abece'sinin çıktığı 1928 yılına kadar basılmış kitap sayısı 40 bin dolaylarındadır.
  1 ... vernon sullivan
 6. 6.
  kendisiyle alakadar diyalog:

  + yalova'da bi de kağıt fabrikası kurmuştur... öte yandan türklere sığınmak isteyen macar kralı rakoçin'in tercümanlığını yapmıştır.
  - açıklamanız yeterlidir 20 puan aldınız.
  + daha fazla bilgi edinmek isteyenler, tarihi osmanlı mecmuasının üçüncü cüzünün, bindokuzyüzonikinci sayfasına bakabilirler efenim.

  (bkz: hababam sınıfı)
  (bkz: film repliklerini ezberleyen psikopatlar)
  4 -1 ... martin edilen
 7. 7.
  Mehmed said efendi ile beraber istanbul'da ilk turk matbaasini kuran kisidir. 1674 yilinda macaristan'in klovjar sehrinde dogmus kalvenist bir macar ailesinin oglu olan ibrahim muteferrika'Nin musluman olmadan onceki adi bilinmemektedir. 1719 ve 1735 yillari arasinda matbaa kurma calismalarina basladi ve padisahtan olumlu yanit aldi. ilk olarak 17 eser ve haritalar bastiran muteferrika, 1745 yilinda vefat etti.
  3 ... radament
 8. 8.
  müslümanlığı kabul ettikten sonra islamı ve türkçeyi büyük bir hızla öğrenmiş, 1711- 1714 yılları arasında müslümanlığı savunmak için risale i islamiye adında bir kitap yazmıştır. hacegan rütbesine kadar yükselmiştir.
  3 ... silte
 9. 9.
  adamda öyle bir isim var ki, ne zaman duysam elinde matbaayla gezen bir tip aklıma gelir. o derece bütünleşmiş matbaayla. kendisi, bu ülkeye en büyük faydası dokunanlardandır.
  2 ... yozishanko
 10. 10.
  nekadar dua etsem az kisidir. ülkede nekadar aydınlık insan varsa bu aydınlıgı ona borcludur. ve kendimi kara cahillikten kurtaran insanlardan birisidir. matbaa makinasini ilk kez anadoluya getiren insandır.
  1 -1 ... denizgezmis