bugün

Bugündür. Beş mayısı altı mayısa bağlayan gece ateşler yakılarak kutlanır. Gül ağaçlarına dilekler asılır ve sabah gün doğmadan denize gidilip bu dilekler niyet edilerek denize bırakılır. Allah kabul etsin.
6 mayısta kutlanır.
Tayyip'in darbesi yüzünden bugün olduğunu unuttuğum kadim bayramımız.
Hikaye hızır ile ilyas'ın, Daha eskiye gidersek tammuz'un bayramıdır. Bahçeye ev çizelim. Araba çizelim. Ağaç çizelim.
görsel

Her sene 6 mayista gerceklesen hadise. Hıdırellez dilekleri hazir.

Bu gece gul agacinin dalina asildiktan sonra sabah ezaniyla alinip akan suya atilmak uzere.

Allah herkesin duasini kabul etsin.
Çok saçma ritüellerin islam adına yapıldığı gün. Noel babadan birşey istemek kadar mantıksız geliyor bu davranışlar bana. Madem Müslümansın, madem dileklerin var, islamın da dua diye bir parçası var. Bunu kullanmak daha mantıklı değil mi?
Yok bişeyler çizecekmişsin de, yok bi gece bi yerde bekleyip sonra suya atacakmışsın da... E kardeşim sen türbelerde çaput bağlayan, göbek atan insanları cahil yobaz diyerek yerden yere de vuruyorsun ama?
Dua abi. En güzeli. Bir de namaz var. Oruç falan da var. Hani hıdrellez veya başka günlerde yapılan değişik rituellerden önce asıl yapılması gereken ibadetler...

Edit-ekleme: Kuzu eti veya ciğeri yemek diye birşey de varmış. Yılın ilk kuzusunu yemenin sağlık ve şifa getireceği falan inancı varmış.
Abi ben etsever bir yaratık olarak, kuzu eti yenilmesine karşıyım bi kere. Bir yavrunun canının alınmasına karşıyım. islamın kurban olunabilme şartlarından en azından yaş maddesini yerine getirmemiş bir küçükbaşın kesilmesinin doğru olmadığını ve islama da uygun olmadığını düşünüyorum.
Ve şimdi islamda yeri var mı yok mu belli bile olmayan bir ritüele kuzu etini dahil etmek... Gerçekten çok saçma...

Not:bahar bayramı olarak adlandırmaya veya kutlamalar eğlenceler yapmaya,pikniklere gitmeye falan lafım yok. Aksine güzel şeyler bunlar. Benim kafamın basmadığı bunların islama aitmiş gibi görülmesi.
Trakya'nın nevruzu.

(Bak mesele trakya dedim, düzgün konuş lan ne demek trakya, türkiye orası türkiye, böldürme şimdi ağzını yüZünü demiyor kimse, neden demiyor, coğrafyamı dilediğimce adlandırmama kimse hiçbir şey demiyor, bilakis onlar da aynı adlandırmayı kullanıyor, ne ilginç değil mi... Neden sence?.., hiç düşündün mü?)

Sokaklara dökülecek akşama kadar eğlenecek piknik yapacaktık, şenliklere gidecektik, slogan atmayacak, hiçbir ideolojik rererö yapmayacaktık, endişeli gözlerimiz sadece rakıyı fazla kaçıran dayıların ceketi beline takıp davul zurna eşliğinde göbek atarken ayarlarını fazla kaçırmasına karşı olacaktı, göklere Yükselen tek duman mangal dumanı olacaktı,

ama hava kapalı ve yağmurlu.

Çok mutsuzum.

Olsun, bayram günüdür.

Ederlezi piroz be ya... Asdfghhjjj...
6 mayis. Baharin gelisi. Doganin uyanisi.
Kibris'ta olmasaydim ailemle piknige gidecektik.
Girit'ten gelenlerin yerlestigi sahil ve turizm beldelerinden birinde yasiyorum normalde ve oraliyim. Artik oylesine bir sey ki 6 mayista okullar tatil olur. Esnaflar dukkanlarini kapatir hic bir acik yer kalmaz eger aksamdan hazirligini yapmazsan, sabaha alacak ekmek, icecek su bulamazsin.
6 mayis' imiz kutlu olsun!
Kadim bir türk geleneğidir.
Dinle dincilerle ilgisi yoktur.
karadeniz'de bilinmeyen ve kutlanmayan gelenek.
Borçlarim bitsin sağlıklı mutlu huzurlu olayim he bi de canim ulkem kotu insanlardan kurtulsun sen buyuksun Allah im.
Bahar çok net bir şekilde gelmistir artık.gule gule montlar.
en hakiki bahar bayramı bence.
iç bir dini, siyasi, etnik kaygısı yok. hoplayıp zıplama, güzel dilekler dileme, yiyip içme var. bir bayram daha nasıl olsun ki!
karadenizde de bilinir. hatta benim burda, hangi parti olursan olsun, belediyeler bile etkinlik yapar sabahın 5'inde başlayan.

aha bu da belediye bandosu;

görsel
Yağmurlu ise de tabi durduramaz,

Alem bahara nasıl hoş geldin denilir görsün,
nasıl bahar bayramı kutlanır görsün,

Şuraya nasıl olur da "olaysız dağıldılar." "Gergin bekleyiş sürüyor."Lar leke sürmemiş öğrensinler.

Davul zurna okulu asmış çoluk çocuk, neşeli kalabalıklar çingeneler mangal ateşi, özellikle hıdırellez çiçeği ile demlenmiş su ile duj.

Sonra lookin neden bu kadar güzel, güllü çiçekli papatyalı sularla yıkadılar olum beni.
görsel
antalyanın kumluca,finike, demre gibi ilçelerinde okulların bile gayri resmi tatil edilmesini sağlayan alelade birgün. evet yanlış duymadınız okullar tatil, öğretmenler okulun bahçesinde mangal yaparken yerli halk deniz kenarları dağ etekleri olmak üzere herkes pikniktedir. bugün için çoluk çocuk yaşlı demeden herkes mangal edinmiş tavuğunu etini almış hatta bazıları hızını alamayıp keçi yada koyun kesip bugünü dini bir siesta havasında geçirmektedirler.
hızır ve ilyas peygamberlerin buluştuğu, sonbaharı müjdeleyen gündür.
Rivayete göre kim tuzlu yiyip yatarsa rüyasında evleneceği kisiyi kendisine elma uzatırken görüyormuş. Tabii ben böyle şeylere inanmadığım için yapmadım.
Güvenlik sebebiyle bu sene iptal olmuş senlik. Nasıl da bekliyordum o günü. Çok istersin olmaz ya hani.
kutlayalım, rengârenk kuşlu bir gün olsun.

Ama şu kağıtları toprağa gömmeyin denize atmayın. Baharın gelişini kutlayıp doğayı kirlatiyorsunz nasıl değişik şeylersiniz siz anlamadım ki?
gerçek bahar bayramıdır. gerçekten havaların ısındığı, güzel günlerin geldiği bayramdır.
Gecesinde dileğimle birlikte gül ağacının dibinde biteceğim.
görsel
Dileğimi yazdım, gül ağacı arıyorum.
islamdan ve anadoludan bagimsiz bir turk bayramidir. tipki nevruz gibi.
ciddi ciddi inanıp dilek tutanlar var. yazık bağnazlık. evet.
güzel bir gün.
tadını çıkarın.
Türklerin bayramıyken şimdi aq hdplilerinin onlarınmış gibi davrandığı bayram .
güncel Önemli Başlıklar