bugün

Tuzlu hamur sonrası rüyada evleneceğin kişi görülürmüş.. eee ben kimseyi görmedim.

Bir su verenim bile olmadı.

Neyse, evde kaldım güzel güzel.
Gül ağacı şart mı ya? Neyse zaten benim dilekler kabul olmuyor
Tuzlu hamuru yedim bakalım rüyamda gelecekteki eşimi görecek miyim.

Umarım kel değilsindir.
Yalan onlar inanmayın biz de eskiden yapardık ateş işini sonra bıraktım ben.
Dilek dilemeyi unutup yatağa yattım. Neyse zaten kabul olmuyor. Yıllar evvel bir hıdrellezde "felsefe öğretmeni" olmayı dilemiştim ve çok alakasız bir bölüm kazandım. Dilek dilemesem daha hayırlı gibi.
Ya şaka mı bu?
islamiyet diye bir din yokken bile türkler zaten çoğu şeyi yapıyordu.
Hatta islamiyette olmayan şeyleri bile günümüzde hala yapıyorlar.

Mezar yapıları, ölünün ardından dağıtılan yemekler, ölünün belirli günlerde anılması ve gömülmeyle ilgili adetler. Hatta mezar taşı bile islamiyetle alakalı değil.

Gerçi islamiyet sizleri araplaştırdığı için, türk adetlerini bile araplara özgü sanıyorsunuz.

Nevruz, Hıdrellez ve yılbaşı kutlamalarda islamiyetten çok öncesine dayanır.

Boş boş yorum yapmak yerine, gidip birazcık araştırıp okusanız neyin ne olduğunu anlayacaksınız.
Gerçi kime ne anlatıyoruz mk. Sizler iman ettiği kitabı bile ömründe 1 kere bile okumayan insanlarsınız ve buna rağmen utanmadan 5000 yıllık inanca sahip türklere bok atıyorsunuz!
hıdırellez bayramı kutlu olsun. bahar çok güzel.
Hızır ve ilyas gül ağacının altında buluşurmuş... Biz dileğimizi asacak bir gül ağacı bulamadık *

Şaka maka, gül ağacı falan hikaye. iyi niyetle Allah tan isteyelim * yüce Allah hayırlı bir eş nasip etsin dileyen herkese, inşallah.
hayırlı hıdrellezler...

efsaneye göre isa peygamber çarmıha gerilirken vücuduna 4 çivi çakılır. isa'nın acı çektiğini gören çingeneler buna dayanamaz ve çivilerden birini çıkarırlar, diğer çivileri de çıkaracaklarken roma askerleri bunları fark eder, çingeneler yakalanmamak için kaçarlar. sonrasında judea'da isa'nın çivisini söken bu çingeneler aranır bulunamaz ve judea valisi çingeneleri kovar. isa'nın çivilerinden birini çaldıkları için de romalılar tarafından hırsızlıkla lanetlenirler.

lanetlenen çingeneler dünyanın dörtbir yanına dağılır.
derken günlerden bir gün çeribaşı babafingo gelir. tüm çingeneleri bir bayrak altında toplayıp yurt kurmaya karar verirler.

efsaneye göre babafingo liderliğindeki çingeneler yurt ararlarken edirne yakınlarında roma lejyonu tarafından pusuya düşürülürler, çeribaşı babafingo tunca ırmağına düşerek kaybolur. babafingo'nun etrafında toplanan çingene ulusu da dağılır gider, bir daha da topralanamazlar.

çingeneler çeribaşı babafingo'nun bir gün düştüğü suda dirilerek geri geleceğine ve tüm çingeneleri yeniden bir bayrak altında toparlayacağına inanırlar. işte çeribaşı babafingo'nun suda dirileceği gün hıdrellezdir.

bugün tüm çingeneler güzel ve renkli kıyafetler giyip ateşler yakacak ve cümbüşler eşliğinde çeribaşı babafingo'yu bekleyecekler.

bu gece sabaha karşı kalkın ve su kenarında ateş yakın.

belki çeribaşı babafingo'yu görürsünüz.

kakava ateşiniz ulu olsun...
görsel
Bugüne özel, evleneceğin kişiyi rüyada görmek için yapılan bir ritüel vardı. Onu yapıp yatınca insan gece rüyasında evleneceği kişiyi görüyormuş.

Bilen varsa yazsın. Bakalım nasibimizde kim varmış...
BENim için de dilek yazıp bir yerlere bağlayabilir mi bir yazar.
"çocuklarınızı ateşten geçirmeyeceksiniz"
Eski ahit

(bkz: Tammuz) tapımı eski pagan bir gelenek.
(bkz: Bik Bik le hıdırellez ateşinin üstünden atlamak)
görsel
herkes ev çizdi heralde. kredi faizleri düştü ev fiyatları arttı.
Kağıda hep sözlükle ilgili dilekler yazdım.

Mesela Sözlüğün iq’su yükselsin, sözlük erkekleri şamarlansın, sözlük kadınları kendine gelsin bir an önce lütfen gibi şeyler.

şimdi gül altına dikmeye gidiyorum.

Her şey sizin için.

Aynen öyle. Hadi bakalım…
Kutlu olsundur.

görsel
Pandemi yüzünden bu sene ateş üzerinden atlayamadim.umarim seneye güzelce kutlanabilir.
ilk dilek lütfen covid bitsin yazın. gül ağacı bulamadım, deniz ise yürüme mesafesinden çok uzak. Bu sene dilek dilemek bile sıkıntıda. Yetiş ya Hızır.
En iyi çingeneler kutlarlar yarın at arabalarını taze ağaç dalları ile süsleyip pikniğe gidecekler yine.

Ama ben yıllardır ateş üzerinden bile atlamıyorum öldüm galiba gömenim yok.

Nerede eski hıdrellezler
En sevdiğim bayramdır.
Bu sene hevesim yok diye coşamadım, bir şeyler çizmedim.
Bahçemde gül ağacı yok, denize de uzağım.
Belki gece hazırlarım.
Ateşin üstünden atlarken göt tutuştuğu akımdır.
Gül ağacının altına bir kağıt koymuş ve adını yazmıştım.ama olmadı.tek dileğim de oydu .
Yeni bir ritüel uyguluyorum bu yıl.

Etraftan topladığım çiçekleri suya niyet ederek koydum. Çiçekli Su akşam dışarıda kalacak, Yarın sabah da çiçekleri çıkarıp su ile yüzümü yıkayacağım. Kalan suyu ise bir ağacın dibine dökeceğim, Bütün sıkıntılarımla birlikte akıp gidecek.
Herkese önce sağlık, sonra huzur dilerim.
görsel
Nevruzun rumeli ve batı anadoludaki versiyonu.
Dedem rahmetli çingene bayramı diyerek ateşten atlamamıza izin vermezdi. Hey gidi günler hey.
güncel Önemli Başlıklar