bugün

yahudilerin soyundan olan ve kurban bayramının dinimize kazandırılmasına vesile olmuş olan peygamber.
bakara suresinde hikayesi soyle anlatilan sozde peygamber, gercekten yasayip yasamadigi bile mechul kisi.

"hani ibrahim, rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster demişti. (Allah ona) inanmıyor musun? deyince, Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için demişti. Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bakara 260

yaw ibrahim guya peygamber, allah ile konusuyor bir de vahiy olayini da asmis, o bile allah'tan suphe duyuyor. bir de yuzune soyluyor, kalbinin tatmin olmasini istiyormus. allah da (konusan allah) ispatliyor kendisine. ya nasil efsaneler ile uyutuluyoruz belli degil ha. bu masali baska kitapta okusalar gulerler ama kuran'da olunca elbette mecazi anlamlari, derin anlamlari oluyor.

ben de istiyorum ibrahim gibi allah ile konusmak. bana da ispatlasin. peygambere inanmak kolay.
bütün sümer mitlerini çalıp bugünkü ibrani dinlerin kaynağını oluşturan kişi.

hayır hırsızlık yapılır da bu kadarı fazla... bak 2009 oldu senin gibiler hala senin sümer fantazilerini takip ediyorlar. günah değil mi?
Nemrut nefs demek ibrahim ruh.
Ruh nefsin ateşten arzularında yanmaz.
Nemrut zulüm demek ibrahim onun ateşinde yanmayan adalet.
ibrahim olmak;ateşin sende yakacak bir şey bulamaması...S.Karakaç
bir rivayete göre allah tan tek bir öğüt almıştır. zira rabbim fazlasına dahi gerek duymamıştır.

"toprağını ve aileni ayır."
herhangi bir ırka mensup olmayan peygamberdir. ama Yahudiler, ibrahim Peygamberin Yahudi olduğunu, Hıristiyanlar da onun Hıristiyan olduğunu iddia ederler. halbuki tevrat ve incil ondan sonra indirilmiştir. oğlu hz. ismail mekke'de yaşamış ve orada vefat etmiştir, Arapça'yı Cürmihilerden Öğrenmiştir. Bu bakımdan Hz. ismail ve evlatlarına Arab-ı Müsta'ribe (Sonradan Araplaşanlar) denmiştir ve hz. muhammed bir hadis-i şerif'inde ''Ben isa'nın incil'de geleceğimi müjdelediği ve atam ibrahim'in Allah'tan dua ederek soyumdan bir peygamber gönder dediği peygamberim'' demiştir. Hz. Muhammed ve onun cedleri de Arap toplumu içerisinde dünya gelmiş ve Arap terbiyesini alarak yetişmiş ve o kültürel zümreye dâhil olmuşlar, yani Araplaşmışlardır. diğer oğlu hz. ishak Kudüs'e gitmiştir. ishâk aleyhisselâmın diğer oğlu Yâkûb (a.s)'a da peygamberlik verildi. Oğul ve torunlarından peygamberler gelmiştir. Bir adı da isrâil olan Yâkûb aleyhisselâmın soyundan gelenlere sonradan ''isrâiloğulları'' denildi. bu bilgilere dayanarak şöyle diyebilirz: oğlu ishak (as)'ın soyundan gelen Hz. Musa (as)'nın dini üzere olan Yahudilerce, israil oğulları peygamberlerinden biri olan Hz. isa (as)'nın dini üzere olan Hristiyanlarca ve yine hz.muhammed (s.a.v) dini üzere olan müslümanlarca sahiplenilen bir peygamber olmakla bu üç dinin mensupları tarafından saygı duyulan, hatırası muhafaza edilen peygamberlerden biridir.
halilullah.
isminin anlamı; cemaat babası diye bilinir.. harran da doğduğu yani şanlıurfa da rivayet edilir.. babil halkına peygamber olarak gönderilmiştir..

ateş bahçesi gül bahçesine çevrilen peygamber..

putların tümünü kırıp en büyük olana dokunmayıp baltayı onun koluna asmıştır.. gelip 'burda ne oldu' diye soranlara en büyük putu işaret edip işte o bütün putları kırdı demiştir... cünkü o büyük put diğer küçük putlara tapınmanızı istemiyormuş yalnızca kendisine tapınmanızı istiyor... putperestler ama onlar konuşamaz ki dediler, o zaman yazıklar olsun size konuşamayan ve kendilerini kırılmaktan koruyamayanlara mı tapıyorsunuz dediğinde onlar; biz atalarımızı onlara tapar bulduk dediler... onlarda çok iyi biliyorlardı ki o putların ne onlara ne de kendilerine yardım etmekten acizlerdi.. hz ibrahim putperestlerle gerçeği güzel bir şekilde göstermiştir..

(ibrahim suresi 35-41)
"hani ibrahim şöyle demişti; " ey rabbim, bu ülkeyi emin kıl, beni ve çocuklarımı bu putlara kulluk yapmaktan uzaklaştır."

- rabbimiz, gerçekten ben, çocuklarımdan bir kısmını beyt i haram ın yanında ekin olmayan bir vadiye yerleştirdim; rabbimiz, dosdoğru namaz kılsınlar diye (öyle yaptım), böylelikle sen insanların bir kısmının kalblerini onlara ilgi duyar kıl ve onları birtakım rızıklarla rızıklandır. umulur ki şükrederler."

- rabbimiz, şüphesiz sen, bizim saklı tuttuklarımızı da, açığa vurduklarımız da bilmektesin. yerde ve gökte hiç bir şey Allah a gizli kalmaz.

- hamd, Allah a aittir ki, o bana ihtiyarlığa rağmen islmail i ve ishak ı armağan etti. şüphesiz benim rabbim, gerçekten duayı işitendir.

- rabbim, beni namazımda sürekli kıl, soyumdan olanları da. rabbimiz, duamı kabul buyur.

- rabbimiz, hesabın yapılacağı gün, beni, anne-babamı ve mü minleri bağışla."
(bkz: ibrahim/#9698480)
ibrahim ateşe atılırken melek cebrail gelip "bir dileğin var mı?" dediği, onun da "var ama senden değil" diye cevap verdiği, yine cebrail'in "peki, öyleyse tanrı'dan istesene" demesi üzerine ibrahim peygamber'in "zaten halimi biliyor, ne diye isteyeyim" dediği meşhurdur.

Aman Allah'ım! Bu nasıl kulluktur, bu nasıl cool'luktur...
peygamber olması kafi olan kutsal bir beşerdir.
tahmini 3500 yıl önce mezopotamya'da ortaya çımış ' beyler tek tanrı var biz onun kullarıyız, onun adı da şudur' demiş olan yahudi. böylece bir ekol başlatmıştır.
hiç bir şey blmeden okumadan yazmadan sadece düşünerek ve arayarak Allah ´ı bulması Allah ´ın bir lütfumu yoksa insanoğlunun başardığı mucuizelreden birimi onun yaptığı...?
iki kızından da çocuk peydahlamış ensestçi peygamber.

bununla da yetinmeyip "çok sarhoştum ne yaptığımı bilmiyordum" geyiğini/martavalını başlatan ilk kişidir.

günümüzde ibrahimi dinler olarak anılan islam, hristiyanlık ve yahudilik inançlarının tümünün başlangıcını atan kişidir.

kendisini örnek alanlar arasında bir piç, bir pedofil ve bir de şarlatan vardır.

"yasal yönden zor durumda kaldık" diye silinme üzerine düzeltme: bu kişilerin torunları dava açmışlar da!

"yasal yönden zor durumda kaldık" diye silinme üzerine ikinci düzeltme: yaa arkadaş! takma adının görünmediği karanlıklardan sileceğine çık "tck'nın şu şu maddelerine göre şu şu sözcükler başımıza iş açar." de. silmeyen adam değil!
fanatiktir.

(bkz: çocuğumu keserim)
(bkz: halilullah)
mazlumun yanında olurdu.
Eski Ahit'te yazılana göre karısı çok güzel olduğu için öldürülmekten korkar ve onu gittiği yerlerde kızkardeşim olarak tanıtır. Ancak Sara'yı koynuna alacaklara önce bir melek gönderilir ve gerçeği öğrenenler benden ve halkımdan ne istiyorsun da beni öyle bir günaha sürükledin diyerek karısını ona geri verirler. Üstelik bu olay birkaç kez tekrarlanır. Aynı zamanda Hacer adlı bir cariyeden olan ishak adında bir oğlu daha vardır ancak onları Sara^'nın isteği ile gönderir. Özellikle Bizans sanatında meleklerin Sara ve ibrahim'i ziyaret etmeleri, Sara'ya bebek müjdesi vermeleri, Sara'nın onlara pide yapması ve hemen ardından ibrahim'in kardeşi Lut'un da yaşadığı Sodom'a doğru yola çıkmaları sıkça resmedilmiştir.

Edit; iki kızından da çocuk sahibi olan yanlış anımsamıyorsam kardeşi Lut idi. Lut'un da kızları Sodom'dan kaçtıktan sonra etrafta erkek olmadığını ve babalarını sarhoş edip koynuna girmleleri konusunda anlaşırlar. Önce büyük kızı ertesi gün de küçük kızı onunla olur.
ibrahim ve nemrud hakkında ateş gül balık pınar benzeri hikayeleri taberi ve diğer müslüman yazarlar anlatırlar. bu hikayeler daha önce yahudi efsanelerinde bulunur.
bir " hasbünallahi ve ni'mel vekil" timsalidir ve ülül azim peygamberdir. halilullah tır. ya ne demek , düşünebiliyo musunuz? 900 küsür sene yaşıyor ve kendisini seven ve inanan seyrek bir ümmete sahip. tüm yurttaşları tarafından dışlanmış olmasına rağmen "o" hiçbir zaman allah'ın dostluğundan başka bir teselli aramamıştır.
bereket timsalidir. (bkz: halil ibrahim bereketi) halilullah hz.nin bereketi ile ilgili bir kıssa anlatayım:
birgün hz ibrahim , malının çokluğundan ve hesabının zorluğundan korktuğu için allahütealaya iltica ediyor " ya rabbi! hesabını vermekten aciz olduğum bu nimetlerini azaltıver" diye. allahü teâlâdan nida gelir haliline: " halilim ibrahim! ayağa kalk ve yemeğini ye o halde" şeklinde. hz. ibrahim bir somun ekmeği ayağa kalkarak yer ancak, yakasına , ekmek kırıntılarının yere düşmemesi için bir örtü sıkıştırır ve yemek sonunda örtüye dökülen ve yere düşmeyen o kırıntıları da yer. kısa bir zaman diliminde, malı , bereketi iki katına çıkmıştır. buna bir anlam veremeyen hz. ibrahim, tekrar münacaat ederek , " ya rabbi! ben malımın azalmasını isterken sen çoğalttın. bunun hikmeti nedir" der. hz. allah ise " halilim. sen ekmeğe hürmet ettiğin için malını artırdık. halbuki sana ayağa kalkıp yemek yemeni söylerken , kırıntıları yere dökmeni kastettim" der.
bazı cahillerin 900 yıl yaşadığını iddia ettiği zat.
oğlunu kesme hareketini günümüzde yapsa "şizofreni-paranoyak" tanısıyla bakırköydeki önünde düşünen adam heykeli olan binada yatacağı muhhtemel kişi.
korkusuzca putları devirerek adeta günümüz müslümanına bir metod bırakmış peygamberdir . 'yıkın müslümanlar kahrolası şer putları '
tanrının dünyada olmadığını ve kimseden tanrı olmayacağını savunarak zamanın en büyük devrimini yapmıştır.
eyy mübarek. urfada bulunduğumda o yaz sıcağını bertaraf edip, bizi serinliğine çeken mağarası yok mu? "urfa neden peygamberler şehridir" yakınmalarımı hiçe saymıştı.