Ali bin Ebu Talib ve Fatıma Zehra'nın büyük oğulları ve Muhammed';in(s.a.v.) ilk torunudur. Şia çoğunlukla onu imamlarının ikincisi kabul eder.
(bkz: hasan sabbah)
gönüllerin peygamberi olan hasan mezarcı. kendisi mesihtir. çalkantılar içindeki dünya için tek kurtarıcının hz. hasan olduğunu düşünüyorum. mucizelerini çok yakında hep birlikte göreceğiz inşallah.
peygamber efendimizin güzide torunu, hazreti ali ve hazreti fatıma'nın ilk oğlu, asrı saadetin son halifesidir. üzerine söylenen bedduaları hak eden yezid, hz. hasan'ın hanımlarından birini kandırarak zehirletmiştir. maalesef peygamber efendimizin ciğerparesinin ciğerleri bu zehrin etkisiyle parçalanmış ve 47 yaşında vefat etmiştir.
söylendiğine göre insanlar içinde yüzü peygamber efendimize en çok benzeyen kişiymiş.
allah onlardan razı olsun.
pek bilinmemesine rağmen islam devletinin hz. aliden sonraki 5. halifesidir.
madem bu kadar boşuyor kadınlarda suç.

o yüzden çok kızarım kendisine.
son karısı tarafından zehirlenerek öldü diye biliyorum.
mübarek mezarının, 93 yıl önce bugün vahabiler tarafından yıkılışının yıldönümüdür. Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun.
hz hasan muaviye olayı sonucunda halifeliği devrederken şöyledemiş:

Ey Irak halkı! Benim gönlüm sizden soğudu. Babam Ali'nin sağlığında bunca muhalefetler ettiniz, bir gün onu gamsız bırakmadınız. Nihayet babamı öldürdünüz. Bana da bunca zahmet verdiniz; üzerime hücum eylediniz; Malımı yağmaladınız. Beni yaraladınız. Henüz yaram iyileşmedi. Ey Irak halkı! Eğer siz Ehli beyt'i peygambere eza kıldınızsa da Allah kıyamette bizimle sizin aranızda hâkim ve kafidir. Şu halde ben Muaviye'ye biat ettim. Sizin biatınızdan bizar oldum.
Muaviye ye asla biat etmemiştir. Daha fazla kan akmaması için halifeliği bazı şartlarla devretti. Bu şartlardan biri de muaviye öldükten sonra yerine Hz hüseyin in geçmesidir. Sonrasında olanlar herkesin malumudur.
(bkz: Kerbela olayı)
saygı duyulacak bir büyüktür.
bugün şehadet yıldönümü olan, imamet zincirinin ikinci halkası, katlinde emeği geçenlere allah lanet etsin.
abazanın teki. sırf peygamberin kızi doğurdu diye kutsallaştırılan birisi.
islam kaynaklarına göre ismi bilinen 13 eşi ve 22 çocuğu vardır ki bu rakamlar oldukça yumuşatılmıştır. O değil de Mübarek Kürt aşiret ağaları gibiymiş.
hasan mezarcı oluyor galiba. mesihimiz.
tarihte bugün 7 nisan 669 yılında şehit olmuş kişi.
Zehirlenerek öldürülmüş bir kimse.