1. 1.
  ingilizce ye assassin sözcüğünü kendi müritleri haşhaşi lerle sokmayı basaran iranlıdır.tarihin en büyük devlet adamı kabul edilen nizamül-mülk ün suikasti de haşhaşi lere aittir.
  müritlerini cenneti gosterme vaadiyle, haşhaşla uyusturup afrika dan getirttiği köle kızlarla alem yaptırtmıstır.tarihin en büyük teröristi kabul edilmektedir.
  ömer hayyam ve nizamül-mülk le aynı medreseden yetişmiş bir dahidir.
  33 -3 ... john milton
 2. 2.
  alamut kalesinde ikamet etmistir.
  13 ... jusenas
 3. 3.
  (bkz: batınilik) dininin kurucusudur.
  9 -2 ... olric
 4. 4.
  11. yüzyilda iranda insanlarin yüreğine korku salan, organize terör örgütü kavramini yaratan insandir.Özellikle suikast alaninda uzmanlaşmıştır, teke tek savaştığı pek görülmemiştir.Nice genç delikanliyi haşhaşla kendine bağlayip sadık müritler edinmiştir.adeta 11. yüzyil intihar bombacilari yetiştirmiştir.ayrica sert ve taviz vermez kişiliği de uzun yillar müritlerini düzende tutmuştur.Kendi öz oğullarini bile düzeni bozduklari gerekçesiyle idam ettirmekten çekinmemiştir.Alamut kalesini de savaşarak değil, içten çökerterek almıştır.Kalenin selçuklu sahibi sonunda o kadar bezmiştir ki, kaleyi sembolik bir fiyatla Sabbah'a satmak durumunda kalmıştır.öte yandan hasan sabbah hakkindaki bir çok söylenti ve efsane Marco Polo tarafindan aktarılmıştır.13 yüzyilda moğollarin irani ele geçirdiği dönemde asya turunda olan Marco Polo, Alamut kalesini de ziyaret etmiş ve Hasan Sabbah'ın izlerini günümüze taşımıştır.
  12 -1 ... heyyavrumhey
 5. 5.
  tarihin ilk teröristi. lanet olsun ki o da bizi bulmuştur.
  15 -6 ... kekistanlihobbit
 6. 6.
  (bkz: black sabbath) *
  19 -5 ... baybars
 7. 7.
  amin maalouf un semerkand adlı kitabında ömer hayyam ın hayatını anlatırken,hikayenin içine dalan insan..kendi kurdugu tarikatında değişik işler çevirerek tehlikeli bir adam haline gelmiş ve intihar bombacıları yetiştirmiştir...
  pek iyi biri değildir yani...
  13 ... aby
 8. 8.
  tarihin en iyi suikast planlayıcısıdır. insan psikolojisinden çok iyi anladığı, müritlerinin düzenlediği saldırılardan da anlaşılabilir. haşhaş ya da afyon işin diğer bir boyutu ve değinildiği üzere de pek kabul edilmemesi gereken bir gerçektir aslında. bir rivayete göre hasan sabbah misafirlerine ne kadar güçlü olduğunu göstermek için iki müridini yanına çağırıyor ve sadece kalenin uçuruma bakan tarafını eliyle işaret ediyor. hepsi bu!!! müridler kendilerini uçuruma salıveriyorlar.

  ömer hayyamı semerkand kitabına göre yol aldığı sıradaki bir han'dan, alamut kalesi kitabına göre ise medreseden tanıyordu. *. aynı şekilde nizamül mülk ile takışmasının esas sebebi ise melikşahın kendisini bugünün deyimiyle ekonominin başına getirmesidir. nizamül mülk bundan hazetmez lakin melikşaha da birşey diyememektedir. hasan sabbah nizamın yolsuzluklarını ortaya çıkarmıştır ve bunu açıklayacağını duyurmuştur. lakin nizamın gücü(!) o gece, odadaki yolsuzluğu kanıtlayan sayfaların yok olmasını sağlamıştır.

  hasan sabbahın da intikam yemini bu noktada başlıyor kitaba göre * *.

  haşhaş konusuna gelindiğinde ise, hasan sabbah hindistanda bir yakınının daveti üzerine bir eğlenceye katılır. burada arkadaşı misafirlere haşhaş ikram ederek onları tabiri caizse pembe bulutlar üzerinde uçurur ve hasan sabbahın da buradan esinlendiği söylenir.

  cennet müjdesi ise alamut kalesi kitabına göre gündüz haşhaş içen müridlerin gece arka bahçeyi gezmesiyle oluşan yapay bir derya. müridlerden bier tanesi bu cennet faslına inanmaz ve haşhaşı içiyormuş gibi yapar. ardından da yaşadıklarının gerçekten bir masal olduğunu anlayınca da isyan eder. sonu ise malum. ölüm...

  tüm bunlara ise farklı açıdan bakan bir kitap ve yazarı var şimdi de. faik bulut ve kitabı "hasan sabbah gerçeği/eşitlikçi dervişan cumhuriyetleri"

  kitabın tanıtımını okudum ve çok şaşırdım. buyrun :

  http://www.kitapyurdu.com...4161193&LogID=2283419
  16 ... brhmbl
 9. 9.
  semerkant isimli amin maalouf kitabında ömar hayyamla bolca zikredilen kisi.
  4 -1 ... cutcut
 10. 10.
  (bkz: asasin)
  3 -1 ... bor madenleri