1. 1.
  Peygamber Efendimiz'in eşidir.
  11 -2 ... italiano
 2. 2.
  Ashabın içinde Annesi ve babası müslüman olarak doğan ilk çocuktur.
  Peygamber efendimiz kendilerine Hümeyra diye seslenirlermiş.
  11 -1 ... farabi
 3. 3.
  islamiyet karşitlarının küçülme sebebidir, ellerinde bir şey kalmayınca, hz. ayşe * 'nin küçük yaşta evlenmesine takarlar, allah ıslah etsin diyoruz.
  16 -17 ... successor
 4. 4.
  Peygamberimizden sonra 40 yıl yaşayarak en son ölen sevgili eşi...
  7 ... aresturk
 5. 5.
  1987 yapımı sinema filmi. filmde hazreti ayşe'yi semra poyraz canlandırdı.
  1 ... uieat
 6. 6.
  hz. ebubekir' in kızı, resulullah' ın ' hümeyra' lakabını taktığı, müminlerin annesi.
  9 -1 ... dekadans
 7. 7.
  çeşitli islam kaynaklarında ayşe'nin muhammed peygamberle zifafa girdiği dönemde daha oyun çağında bir çocuk olduğunu vurgulayan bilgiler var;

  Babanın Küçük Bakire Kızı Evlendirmesi Babı

  Aişe şöyle dedi: Ben altı yaşımda iken Resulullah beni (nişan) akdi yaptı. (Üç yıl sonra) ben dokuz yaşında bir kız iken de benimle evlendi. Aişe dedi ki: Biz Medine ye geldik. Akabinde ben bir ay sıtmaya tutuldum, hummanın şiddetinden saçım döküldü. (Hastalıktan kurtulunca) saçım gürleşti ve omuzlarıma kadar uzadı. Bir kere ben arkadaşlarımla beraber bir salıncak üzerinde oynarken annem Ummu Ruman bana doğru geldi ve beni çağırdı. Ben de annemin yanına geldim. Benden ne isteyeceğini bilmiyordum. Annem elimden tuttu sonunda beni evin kapısı önünde durdurdu. Bende yorgunluktan dolayı heh, heh diyerek kaba kaba soluyordum. Nihayet derin derin soluyuşum geçti. Sonra beni eve soktu. Evde Ensar dan birtakım kadınlarla karşılaştım. Bu kadınlar: Hayır ve bereket üzere, en hayırlı kısmete dediler. Annem beni bu kadınlara teslim etti. Onlar da başımı yıkadılar ve üstümü başımı düzelttiler. Duha vaktinde Resulullah ı habersizce görmekten başka beni hiçbir şey heyecanlandırmadı. Akabinde Ensar kadınları beni Resulullah a teslim ettiler.
  Aişe: Peygamber beni altı yaşında bir kız iken akid yaptı, dokuz yaşında bir kız iken de benimle evlendi demiştir.

  Ma mer, Zuhri den, o da Urve den, o da Aişe den haber verdi ki: Peygamber Aişe yi yedi yaşında bir kız iken akid yaptı, dokuz yaşında ve oyuncakları beraber iken de evlendi ve nihayet Aişe on sekiz yaşında bulunduğu sırada Resulullah vefat etti.

  M. Sofuoğlu (Cilt 4, Syf - 318,319)
  Sahih-i Müslim ve Tercümesi
  10 -8 ... shalamar
 8. 8.
  peygamberimizle 18 yaşındayken evlenen mübarek insan.
  8 -16 ... gmail notifier
 9. 9.
  hz.peygamber(sav)evlenen,mübarek insan.
  5 -1 ... rire jaune
 10. 10.
  islamiyetin hürrem sultani.
  2 -13 ... jeam