1. 1.
  Genellikle mersin balığının salamura edilmiş yumurtası.*
  1 -2 ... italiano
 2. 2.
  kimi havyar yerken kimi soğan cücüğüne üç beş arşın beze sarar öyle gidersin
  adlı dizelerle cem karaca tarafından anılmıştır. bende burdan (bkz: cem karacayı saygıyla an (mak))ıyor ve belki hatrına birazdan bir bira içiyorum. kimbilir?
  1 ... suvari
 3. 3.
  (bkz: Avrupa Yakası) dizisinde varolan, hayali pahalı restoran
  ... timsah48
 4. 4.
  havyar; dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtasından elde edilir. ve Rusya da birçok havyar çeşidini bulmanız mümkün. siyah ve kırmızı olmak üzere iki türü var, en iyisi siyah havyar ve tatlı sularda, ırmak ağızlarında yumurtlayan mersinbalığı yumurtasından yapılır. iyi havyar kışın elde edilir. hazırlanması ve taşınmasındaki zorluklar nedeniyle pahalı bir yiyecektir, dünyanın en iyi havyarları Rusya ve iran da yapılır. taze havyar yani malossol ve beluga gibi çok nadir bulunan havyar çeşitlerinin tadına Rusya da bakmalısınız. birinciki adı verilen krepin içine sarılarak yenen kırmızı havyar ise Rusya da tadına bakacağınız bir diğer lezzettir. havyarın ideal içkisi ise şampanyadır. bu muhteşem ikili kokteyllerde ve yemeklerde vazgeçilmez tutkulu ve pahalı bir zevktir. havyarla birlikte şampanyayı da servis etmek ayrı bir incelik. en lüks davetlerde misafirler şampanya ve havyar ile karşılanıyor.

  Rusya ve hazar denizi ülkeleri nde gayet ucuza edinilebilen bir ürün olmakla beraber, ülkeden 110 küsur gramdan fazlasının çıkarılması yasak. zaten havyarın satıldığı cam kaseler de bu limit gramaja uyacak şekilde hazırlanıyor. Rusya nın en önde gelen üreticisi olan europrom un eşdeğeri bir Atatürk Havalimanı şarap standında ciddi paralara satılıyor.

  havyar alındıktan sonra buzdolabının dip frize en yakın noktasında (dip frizin içinde değil dikkat, zira kesinlikle dondurulmamalıdır) saklanması (4 hafta içinde tüketilmek üzere) eğer açıldı ise de o anda tüketilmesi gerekir. iyi kalite havyarın limon kreması, yumurta vs muhatap edilmemesi (bunların daha düşük kalite havyarlar için uygulanması), havyarın ekmeğe hafifçe bastırılarak sürülmesi ya da özel kaşığı ile direk ağza atılması tavsiye edilir. orta kalitede bir havyarı değerlendirmek için rafadan bir yumurtanın sarısına 3 gram tereyağı karıştırarak üzerine bir kaşık havyarla servis yapmak pratik bir çözüm olabilir. havyarla birlikte genellikle şampanya ve buzlu votka servis edilir.
  3 ... piri reis
 5. 5.
  o kadar fakiriz ki havyari bile elle yiyoruz.*cmylmz
  1 -1 ... ozkrm
 6. 6.
  argoda; tembellik yapma manasına geLir..
  ... tucimania
 7. 7.
  yumurtalı olarak yenilmesi tavsiye edilir.
  1 -3 ... karin
 8. 8.
  mezgit baliginin havyari daha bi makbul olur , hem belestir , hem lezzetli.
  2 -1 ... denizgezmis
 9. 9.
  1800 avro/kg lık fiyatıyla en pahalı gıdalar listesinde ilk sırada yer alan gıda ürünü. * *
  1 ... nobrankisi
 10. 10.
  iki çeşidi vardır, siyah ve kırmızı havyar olmak üzere. siyah havyar daha makbul olanıdır. tadı da kırmızı havyara göre daha güzeldir. her türlü balığın havyarı olmakla birlikte havyarın kalitesi balık yumurtacıklarının çapıyla ölçülür. azerbaycan ve rusyada çok ucuz olandır ancak küçücük kavanozlarda satılmaktadır. balık seven bir insanın beğenmeyebileceği bir lezzettir.
  2 ... dibi dibi rek