bugün

bazısı muhafaza için balmumuna daldırılıyor imiş. sonrasında balmumu donunca etrafında bir tabaka oluşturuyormuş.
Dünyanın En Pahalı Yiyeceği Havyar, 25 Bin Liradan Satılıyor

Kilosu 25 bin liradan satılan havyar, Hazar Denizi'nde yaşayan Mersin balığından ve çirozdan elde ediliyor.

Dünyanın en pahalı yiyeceği olarak bilinen havyarın kilosu 2 bin ile 5 bin euro (25 bin TL) arasında değişiyor. Uluslararası piyasada "Rus" ticari ürün olarak biliniyor. Fakat son zamanlarda israil kurduğu tesislerle bu pazarın önemli aktörlerinden biri olmaya başladı.

BALIKTAN 3-4 KEZ HAVYAR ELDE EDiLiYOR

Her çeşit balık yumurtasına havyar denilir ancak bazı balıkların yumurtaları özel bir yiyecek olarak ayrıca değerli. Bunlar özellikle Hazar denizinde yaşayan mersin balığından ve bir mersin balığı olan çirozdan elde edilen yumurtalar.

Bunlar içinde siyah havyar en değerlisi olarak kabul ediliyor. Mersin ve çiroz balıkları canlı olarak yakalanır içlerinden yumurtaları çıkarılır. Bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebiliniyor.

EN PAHALISI BELUGA

Tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün dünyaya satılıyor. Siyah havyarın en pahalı cinsi ise beluga havyarı.

https://www.haberler.com/...r-25-bin-10668508-haberi/

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Mersini somonu hikaye, karadeniz mezgitinki dünyaya bedel.

görsel
Geçen gün merak edip 4 çeşit aldım, yiyemedim. Kediye verdim, o da yemedi. Olduğu gibi attım çöpe.

Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama sırf adı var diye yenecek bir şey değil.
Mezgit ten çıkanı hep ben yutarım.
Son yıllarda nesli tükenme tehlikesinden çıkmış olan mersin balığından elde edilen yumurtalardır.
Oldukça pahalı olması ve çabuk bozulmasından dolayı iyi ve hijyenik bir ortamda bulunması gerekir.
Kimi balıkların tadı şekerlimsi ve çok da güzel olmayan yumurtalarının genel adı; bir tür zengin besini.
Bu kalori deposuna bu kadar para verileceğine karides alınır, haşlanır salataya konur yenir.
iranın havyarı dünyada bir numaradır. net..
Bu devirde yemeyen yoktur.
yüksek sesle söylenince küfür etkisi yaratan kelime.
Dünya havyar ihtiyacının yüzde 70'lik kısmını kardeş ülke Azerbaycan karşılamaktadır. dünyanın en kaliteli havyar üretimi de yine Azerbaycan tarafından yapılıyor.
Biz de o kadar fakirdik ki ekmeğimize wasabi sürüp yerdik.

Dipnot:Evet kusabilirsin.
balık yumurtasından yapılan yiyecektir. fakirler bilmezler.
fatih sultan mehmet çok severmiş bunu.
biz çok fakirdik, havyarı elle yiyorduk

cem yılmaz
Bir çeşit zengin besini.
Yemin ediyorum ki başlığı açarken bile "hayvar" yazmışım Çıkmayınca şaşırdım sonra farkettim.
eskiden mahalle maçı yaptığımızda aralarda anneme bundan ekmek arası yaptırırdım.
balık boku.
siz hiç mezgit havyarı yediniz mi? çok lezzetli lan..
Pahalı balık boku.
Lan hatırladım da çocukken bende yerdim harbiden de ucuzdu lan o zamanlar.
(bkz: balığında bokunu yemeyelim artık)
balık canlıyken karnı yarılarak çıkartılır, daha sonra balığın karnı dikilir ve suya bırakılır.. canlı canlı kaynar suya atılan istakoza yapılan işkence kadar korkunçtur.. insanoğlundan nefret etme sebepleri arasında gösterilebilir..