bugün

entry'ler (1687)

ukulele

Gezginlerin tercih ettiği bir çalgıdır. Tatlı bir ritm tutturarak hatuna doğaçlama şarkı söylemek için idealdir. doğu avrupa da ü üniversite okursun... yazın okul kapanır yurt kapanır... Türkiye de kalacak yer ararken sokakta mekanda tıngırdatarak yeni insanlar tanımanın tatlı bir yoludur.

yurt dışı bursu aramak

Yurt dışında üniversitede okuyan insanın aradığı burs. Eğer öğrenci kendi kendine yetmeyi aklına koyduysa bunu şu şekilde başarabilir.

Kendi uygulamak istediğim yöntem üstünden açıklarsam:

Turizm bölümü 1. sınıfı kazasız belasız bitirdim. Dil konusunda yeterli seviyeye ulaşınca da kendi kendine yetme fikri ortaya çıktı. Aileden bağımsız tam olarak kendi okul paramı ve yaşam masraflarımı karşılama fikri yani...
Okulun 2 sömestırını birden ödemek için sınavlarımı erken verip Türkiye'de özellikle Antalya'da turizm sektöründe (3 ay boyunca) çalışmak. (4 bin türk lirası) animatör çe
hayat giderleri için ise özel burs. aylık 550 TL doğu Avrupa'da yetiyor da artıyor bile.

Burs ararken en önemlisi hedefe kanalize olmak. Turizm sektöründeki büyük firmalar yani büyük oteller, Tur firmaları, Yat işletmecileri. Bütün olay müdür veyahut küçük şirket sahibi ile yapılacak konuşma sırasında kendimi nasıl sunduğum ile alakalı... neticede bursu veren turizm şirketine özel yetişen bir potansiyel elemanım olacağım. şirket güvenebilecekleri ve hakkında bilgi sahibi olduğu kişileri işe almak isterler.

kırım

rusların ''zaten bizimdi'' seklinde kesip attığı yeni rusya bölgesi.

kaçak internet

yurtta alt kattaki komşunuza misafirliğe gidip telefon için wifi şifresini öğrenmektir. torrente abandığınızda vicdan azabı hissedersiniz. gelin görün ki rusya interneti bir hayli hızlıdır, gam vurmaz.

vk

VK. vkontakte. rusların kendi facebook'u içerisindeki sayfaların oldukça hoş paylaşımlar yaptığı sosyal platform. kişiye özgü bir müzik arşivi olması ve diğer kullanıcıların müziklerini dinleyip kendi listenize eklemenize olanak sağlayan sosyal platform. facebook gibi zırt pırt değişmemesi ayrı bir artı. mobil uygulaması da oldukça kullanışlı sade ve güzel.
açıldığında insanın içine inceden mutluluk salan hoş bir sosyal platform.

fanus

küreye benzeyen üstü açık cam obje. pet shop da içerisindeki dekoru gösterirken kazara kırdığım obje. Bunun için 1150 ruble ödettirdikleri obje.

nexus

nexus efsanesinin en ünlü iki yıldızı, nexus 4 ve nexus 7 google ın ürettiği saf android romunu kullanan cihazlar. google topluluğunun çeşitli firmalarla yürüttüğü ortak proje (asus, samsung, Lg) saf rom sayesinde çok az hata ile çalışmakla birlikte hayli hızlı çalışır. lakin nexus 5, nexus 4 den sonra beklentiyi karşılayamamıştır.

üniversite bittikten sonra eve geri dönmek

4 senelik lisans sonunda dönecek bir evinin olmaması durumundan iyi olan durumdur.

sscb nin almanlara karşı başarısının sır

Savaş öncesi alman-rus işbirliği ve veri alışverişi, rusyanın ham madde bolluğu, savaş endüstrisine verdikleri önem, rus kışı ve yegane etmen olan milli seferberlik. işçi köylü asker hatta kadınlar bile... niceleri rusyanın dört bir yanından trenlerle cepheye ulaştırıldılar. luftwaffen(alman hava gücü) karşısında bile direnen bir ulusu bu.

Sovyet demir yumruğu olmasaydı savaş çok daha uzayabilir ve hatta alman V2 füzeleri, jet uçakları gibi kritik projeleri ilerletmelerine olanak sağlanabilir, dünyanın kaderi çok karanlık yollara sapabilirdi.

sözlük yazarlarının don markası

(bkz: arneo)

rus uzay tarihi konulu filmler

Uzaya ilk uyduyu, ilk adamı ve kadını yollayan ulusun filmleri. uzay hakkında öncülük yapan bir ulusun nasıl olur da uzay konulu filmleri olmaz ? mosfilme hollywood işbirliği salık veriyorum. Nasa konulu filmleri saymakla bitmez.

http://www.imdb.com/title/tt2856930/

roskosmos

Rusyanın ''nasa'' sı. nasanın insanlı uzay uçuşlarını sona erdirmesinden sonra uzaya insan yollayabilen tek kurum. uluslar arası uzay üssüne malzeme ve kozmonot/astronot temini sağlayan kurum. 60 lı yıllarla kızışan uzay yarışında nasanın yegane rakibi.

risus

Mitolojideki neşe tanrısı.

kedi

yurda gizlice soktuğum varlık. bana arkadaşlık edicek soğuk rus gecelerinde.

sevgilisi yüzünden sigaraya başlayan salak

film aralarında sık sık pa kurim(rusça tüttürelim demek) demesi üzerine pipoyu doldur temizle derdine yenik düşüp eeeh ile başlamıştır.

sevgilisi için sigaraya başlayan salak

(bkz: sevgilisi yüzünden sigaraya başlayan salak)

sevişirken ısrarla çalan telefon

telefonun diğer ucundaki zat eski/yeni sevgili adayı ise işler çok karışır anlık keyif düşüncelere gömülür.

evren

Çok istediğiniz bir şeyi istemekten vazgeçtiğinizde ansızın önünüze atar. evren tuhaftır... anlamaya çalışmak zordur. evren çaba görmek ister... yaşam enerjisi ile ödüllendirilmek ister... pozitif enerjiyi yanıtsız bırakmaz. tamam belki biraz uzun sürüyor olabilir... tamam belki farklı bir çalışma prensibi var. yanıt er ya da geç gelir...

gotye

http://www.youtube.com/watch?v=GnXFJOXvL_A parçası pek anlamlıdır. pek güzeldir.

kamasutra

laptop ile sınırlarına kadar zorlanan kültür. 25 dakikada bir pozisyon değiştirmek bir yana dursun, yaratıcılıkta çığır açar bu bünye.