bugün

ilk terör örgütü haşaşilerin lideri olan kişi.kendisi ismailidir.nizamül mülk ve ömer hayyam ile aynı medresede eğitim aldığına dair rivayetlerde vardır.çılgın adamdır vesselam.
mutlak kötü olarak bilinen kişidir ama ben tam olamıyorum çünkü kendisi selçuklu ile uğraşmış biridir ve tarih yazılarının alayı selcukluya bağlı selçuklu himayesindeki insanlar olduğundan ne kadarı doğru ne kadarı yanlış hiç bilemiyorum.
Gunumuzde (bkz: fetullah gülen) dir.
wladimir bartol'un en güzel eserlerinden birinin konuğudur.
Hasan sabbah, ömer hayyam ve nizamül-mülk ün aynı medresede eğitim gördükleri rivayet edilir.

Ve biri haşhasiler diye anilan suikastcı bir toplulugun lideri.
Biri filozof sair düşünür
Biri de döneminin önemli bir devlet adamı

Ilginc bir üclü, ilginc bir iliski.
Sirf su iliski icin bile daha detayli bir arastirmaya deger.

(bkz: hasan sabbah nizamülmülk ve ömer hayyam üçlüsü)
Bizle uğraşmış olmasa, belki ılımlı olabilirdik. Osmanlıya 17 ve 18. Yüzyılda politika değiştirip destek olmuşlardır. Ayrıca babürlülere de hindularla savaşta destek çıkmışlardır. Deli fakat zekidir, hatta alamuttaki odasından sadece bir kere çıkmıştır onda da balkona çıkarak mancınıkları nereye yerleştireceğine karar vermiştir. Şuanda da ağa han ın önderliğinde masonizme karşı örgütleniyorlar. Ayrıca inanılmaz zenginlerdir. islamiyete batıni görüşünü yayan örgüttür. Ama terör örgütüdür, yani antipati oluşturuyorlar.
(bkz: sinan el-ismaili)
Tarihteki ilk suikast tarikatı olan haşhaşileri kuran kişidir.

Amacı büyük selçuklu devleti nı yıkmaktı Moğollara nasip oldu*

Kendisi batman karakteri olan ras al ghul e ilham kaynağı olmuştur.
marco polo nun anlattıklarıyla islami kaynaklarda anlatılan hasan sabbah çok farklı.
adına binlerce roman yazılsa gene de gizemini yitirmeyecek olan kişidir.

buram, buram gizem akmaktadır.

tek bir kale ile koca bir devlete kafa tutmak.
Anlatıldığı kitapları her okuyuşumda zekasına hayran kaldığım kişi.
inanması güç olsa da etimolojik olarak ''assassination'' kelimesi burdan gelir.
alamut'a dönüş kitabında kendisine -sızma amaçlı- gönderilen bir tapınak şövalyesini fedai olarak eğittikten sonra eyleme göndermiş er kişidir. ayrıca tarihte iktidarların yanıp tutuşmasını sağlamış büyüklerdendir.
kendisine kürt diyenler bile vardır.
"bir insan, bir yalanla mutluyken ona doğruyu söylemenin ne gereği var" felsefesini benimsemiş, insanlık tarihinin en acımasız ve en zeki figürlerinden biri.
Hasan sabbath esprisini yapmadan duramamak.
içerik bulunamadı.
kürtmüdür. değildir.
Bu hasan sabbah baba çekermiş otu çıkarmış pencereye bağırırmış "beni siken yok mu".
Sözlükteki tüm yazarların zekasından fazla zekaya sahip olan tarihteki ilk terörist.
assasins creed suikastçileri denilince akla gelen ilk isim. tarihin ilk teröristidir. dünya kadar komple teorisi ile askerlerini elinde tutmuştur. büyük devlet adamlarına suikastler yaptırmıştır.
Aslen Fars'tır.
semerkant romanında epey öyküsü geçmiştir.
döneminde en büyük 3 şahsiyetinden biridir. diğerleri için
(bkz: nizamülmülk)
(bkz: ömer hayyam)

nizamülmülkle okul arkadaşı olduğu söylenir lakin yalan olma ihtimali vardır çünkü doğum tarihleri arasında 20 sene kadar fark vardır.
belki de insanlık tarihinin gördüğü en zeki adamlardan bir tanesidir.

hani normalde insanların dini duygularının sömürülmesine kızarsınız.

ama bu adam bu işe tam anlamıyla bir sanata dönüştürmüş.

rivayet odur ki ömer hayyam ın kendisine:

"hz. muhammed bu insanlara cenneti vaat etti, ama artık insanlar cennet vaadine kanmazlar, onlara cenneti vermen gerek",

demesi üzerine dahiyane bir plan yapmış ve insan eliyle yapılma bir cennet hazırlamıştır.

buradaki felsefe ayrıca muhteşemdir.

kimse cennetin ne olduğunu bilmediği için, oraya giden insanlar gerçeği bilmediklerinden gerçekten cennette sayılırlar.

yani onlar için orası gerçek cennettir.

kısacası "siz gerçeği bilmiyorsanız, yaşadığınız şey sizin için gerçektir" felsefesi.

bu şekilde insanlara cenneti vermiştir,

ve bu sayede de kendisine, "gözü kapalı ölüme gidebilecek" askerlerden kurulu bir ordu kurmuştur.

saygıyla önünde eğiliyorum...
Aynı Selahaddin Eyyubi, 2.philip,Aristo,hannibal barca gibi kürttür

Ama foşik türqlor saklar.
güncel Önemli Başlıklar