bugün

ezel dizisi ile tanıştığımız kişi. *
(bkz: ramiz dayı)
Batınidir. Görüşleri keşke devletin kabul ettiği resmi görüş olsaydı.
En yakın arkadaşları ömer hayyam ve nizam-ı mülktür.
ana kartı yakmış bir şahıstır. emrindeki binlerce fedaisine haşhaş içirip cinayete yollarken; kendi öz iki oğlunu birini cinayet, birini içki içiyor diye idam ettirmiştir.
kalbinden imanı kafandan dumanı eksik etme felsefesini hayatına tatbik etmiş bir manyak.
alamut kalesinin etrafı selçuklu hükümdarı tarafından çevrilmiş, elçi içeriye girip tebliğde bulunmak için huzura girmiştir;
"etrafınız çevrildi! teslim olun!"
hasan sabbah çekmiş tabi. hiç istifini bozmadan kafasını çevirir müridine;
"süleyman! bağırsaklarını görmek istiyorum!"
süleyman bir an bile düşünmeden hançeri çıkartıp karnını yarmıştır.
hasan sabbah bir başka müridine döner;
"muhyiddin! uç bakalım uçabilecek misin?"
muhyiddin anında kendisini alamut kalesinden aşağıya bırakır.
ve hasan sabbah elçiye döner;
"böyle 5000 küsür adamım var. dağılın amk"
Devlet başkanlarına suikast düzenleten tarihi bir kisilik.
Ben demistim fetonun mursidi diye basbakan bile sozume geldi sonunda.
wladimir barthol'dan okunması gereken tarihin ilk terörist teşkilatının kurucusudur . kuruculuğunu ve öncülüğünü yaptığı batınîlik hareketi, uğruna ömrünü harcadığı ve nizamül mülke olan kininin bir sonucudur.
devrinde yaşamak istemezdim. çünkü cennet bahçesine* koyduğu üç gençten biri olsaydım itikadım sarsılabilirdi allah muhafaza.
ayrıca amin malouf'tan semerkat da okunabilir. tarihsel gerçeklik bakımından wladimir barthol'un "alamut"undan daha kabul edilebilirdir. her ikisi de çok güzel anlatmış hasan sabbahı .
bir tarihçi olarak unuttuğum için özür dileyerek edit : batınîlik hareketi melik şah ve nizamül mülk'ü ölmesine hizmet etmiş , büyük selçuklu devletinin zayıflayıp yıkılmasında terör faaliyetleri de oldukça etkili olmuştur.
edit: eksi verene kızmam ama bilgi içerikli hele ki böyle bir entryye nasıl bir ruh haliyle verdin eksiyi be adam / be karı !
gelmiş geçmiş en iyi suikast düzenleyen örgütüdür.
ingilizlerin lügatına ''assassin'' sözcüğünü ekleyen adam.
şimdi dünyada olsa kullanacağı şey esrar değil. din olurdu. öso el nusra gibi. haberini de trt yapardı. tırını mit taşırdı. bu böyle gider.
kendini peygamber olarak niteleyen ve fedailerine cenneti vaat eden bir lider olduğu halde, aklınca hükümete giydirmek adına dini kullanırdı dedirtecek kadar saçmalayan yazarımsıları gösteren teröristtir.
Hasan Sabbah (1034 – 1124), Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşamış olan, tarihin eski ezoterik ve Batıni örgütü Haşhaşileri kuran ve ölene kadar liderliğini yapan iranlıdır. Tarihteki en gizemli insanlardan biri olarak adı geçer.dönemin en azılı önemli kişiler ve devlet adamlarının öldürmesini mimarıdır
nizam'ı* öldürtmesi onu bu konuda son mertebeye çıkartmıştır.

Edit : imla
bunun bir de II numaralısı vardır ki, o da günümüzde yaşamaktadır. paralel paralel gezmektedir ortalıkta. ama onun da sonu yakındır. akp bu seçimlerden yüzde 70 oy alınca o da tıpkı haşhaşiler gibi tarihin tozlu sayfalarına karışacaktır.
Hurilerin vaadiyle yaşayan Müslümanları nasıl dize getireceğini çözmüş bir dahi, melikşah ve nizamul mülkün korkulu rüyası. Melikşah öldügünde tahta kim geçsin tartışmasına hancerle yolladığı direktifiyle noktayı koyduğu söylenir.
Serseri çok zeki!
uykulu halimle black sabbath diye okuduğum başlık.
haşaşidir, şimdiki ismaililerin köküdür.
Hasan Sabbah (1052 - 1124), Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşamış olan, tarihin eski ezoterik ve Bâtınî örgütü fedaayiin (Karşı düşüncedekilere göre de Haşhaşileri) kuran ve ölene kadar liderliğini yapan kişidir.
Uyusturucu maddelerle adamlarini kullanan kisidir. Suikast timleriyle tanınır.
müslüman değildir.
Batıl inançlı ruh hastası.

Başımdan geçen bir hadiseyi örneklendirmek isterim, geçen ortaokulda dershaneye giderken evlerinde kaldığım cemaat imamı Mehmet abi aradı. Hoşbeş sohbet, nasılsın, hava durumu falan derken kandilimi kutlayıp beni çok sevdiğini ve her zaman yanlarında yerimin olduğunu belirtti. Numaramı nereden buldun ki Mehmet abi dedim. Allah şüphesiz birbirini seven insanları kavuşturur güzel kardeşim dedi. Eyw abi deyip konuşmayı sonlandırdık.

ikili insan ilişkilerinde hal-hatır sorulmasına çok önem veririm ve kendimi değerli hissettiren her insana gönülden saygı duyarım. Ama ne hikmetse o gün böyle bir his oluşmadı bende. Ve ister istemez Haşhaşiler, Hasan Sabbah ve Alamut Kalesinden oluşan üçlü denklem geldi aklıma. Aradan geçen onca yıldan sonra bilgilerimi elde tutmalarının sebepsiz bir kardeşlik bağı olduğunu düşünmek aptalca bir eylem olarak geliyor bana.

Bilindiği üzere son aylarda Hasan Sabbah ve fedaileri sıklıkla anılır oldu. Özellikle AKP'nin Cemaati, Haşhaşilere benzetmesi sürekli mahşetlere taşındı vesaire vesaire.

Hasan Sabbah, 1090 yıllarının düzenine, sultanlarına karşı tavır içinde olan bir molla. Egemen inanç ve ibadet biçimlerine karşı bir şahıs. Kendisini inançlı ve kanaatkar bir sofu olarak gösterdiğinden, din ve ibadet hakkındaki farklı sözleri sıradan halka çekici gelen kendi tabiriyle şeyh. Kuran'dan çok sık söz etmekle birlikte onu kendisine göre yorumlamakta usta bir yalancı. Sözleri ateşli ve vurucu. Dönemin sosyal hoşnutsuzluklarını ele alıyor; bunu Selçuklu yöneticileri aleyhine ustaca kullanıyor. Melikşah'ın Hasan Sabbah'ı kılıçla yola getirmek için Alamut kalesine at sürmesini tarih kitaplarından okursunuz. O kadar derine inmeyeceğim.

Hasan Sabbah yani Batiniler, kendilerine bağlı insanların beynini uyuşturup kontrolü ele geçirdikten sonra her devletin içinde birimler elde edip zamanı gelince büyük roller oynuyorlardı. Ne hikmetse bu durum günümüz cemaat yapılanması açısından benzerlik payı yüksek bir yapılanma. Haşhaşilerinde dini ortaya sürerek siyasi ve askeri alana sızmaları Gülen cemaatinin çalışma koşullarıyla iki resim arasındaki 7 farktan çok daha az bir fark.

Yeri gelmişken bu konuya da değinmek isterim. Milli Eğitim'in kitaplarında Moğol istilası diye geçip, milletimizin müslümanlığı öne sürerek Hülagü Han'a beddua okumaları, barbarlıkla suçlamaları, katliamcı bir lider olarak anmaları ne yazık ki edepsizliğin ve çirkinliğin en büyüğü. Hasan Sabbah, Haçlılar Kudüs'ü işgal ettiğinde her türlü yardım ve olanağı sağlayıp Doğu'da etkin bir Haçlı hakimiyetine olumlu bakan islam düşmanı biriydi ki Haçlıların, Anadolu'daki kıyımlarını da farklı kaynaklardan uzun uzun okuyabilirsiniz. Böyle bir insanı öldüren Hülagü Han'a saldıranların ne derece sığır olduğunu bir kez daha yineleyelim.

Burada AKP iktidarını savunup Erdoğan bunların kökünü kazıyor yaşasın Tayyip diye nutuk atmadım. Cemaat ne kadar haysiyetsizse, Başbakanın ondan gram eksiği yok. Aralarındaki çatışma tamamen çıkar meselesinin körüklendiği rand safası. Mutlaka ikili güçlerde istek ve emeller bir noktadan sonra tekelleşmek ister. O sebeple bu gün yapılan konuşmalar tamamen çıkarcı politika. Allah ikisininde bin türlü belasını versin. Cemaat'in Haşhaşilerden bir farkı yoktur arkadaşlar. Hepsi Hasan Sabbah torunu. Fethullah Gülen'in kendi deyimle; umarız ki Türkiye Cumhuriyetinde global islamcı Atatürk düşmanları hiç bir zaman kazanamaz ve Başbakan umduğunu bulamaz; tüm hırsı içinde patlar, sinirinden saçları dökülür, evini barkına ateşler düşer, birlikleri bozulur, duyguları sinelerinde kalır, önleri kesilir inşallah…
şehinşah ın bir mahlasıdır.
insanın idolü olacak kadar zeki bir yaşama sahip kişidir.
onu bunu bilmem ama koskoca selçuklu devletini perişan etmiş adam. ee haliyle cennete gitmek isteyen mallar günümüzde bile aşırı miktarda hele birde o dönemi düşünün iletişim kaynakları sıfıra yakın.
Fetonun idolu olan kişidir. Ulan benim bu adamdan me eksiğim var bi onun muritlerine bakın bir de benim döneklere satılmışlara bakın bea diye isyan ettiğini düşündüm biran. Adam haklı sorguya alınan paralel polislerden bazıları ötmüş diyorlar şakirt. Nerede Hasan Sabbah'ın adamları nerede sizin gibi tırsak mandalar. Maklube var desek koşa koşa gelirsiniz amma iş posta gelince pahalı tabi.
zeki bir insandır.

ama zekasını doğru işlerde kullanmamıştır.

devlete baş kaldırısının altında yatan sebepler kendince haklı olabilir.
bağlı olduğu mezhebini yaşatma gayreti de hoş görülebilir. ancak bugünün beyinsiz teröristlerine ilham olmak da ne demek?

ömer hayyam ile nizam-ül mülk bağlantısında eksiklikler olsa da sanat, siyaset ve terörizmin aynı kefede toplanmış olması da takdire şayandır.

gerçeklerin ne olduğu hala muallaktır. ama efsaneler ve kitaplar da ancak bu şekilde satabilir.