1. 1.
  alamut fedailerin kalesi isimli kitabın yazarı. kitapta biraz gerçek, biraz efsane bilgileri harmanlamış ve gayet okunaklı, sürükleyici bir hale getirerek okuyuculara sunmuştur. başka kitapları var mıdır acaba? diye de merak etmekteyim ayrıca. şahsen ben ulaşamadım.
  2 ... brhmbl
 2. 2.
  1903 yılında Triesteküçük bir slovenşehrinde doğdu. Fransız kültürü alan anne ve babasının etkisiyle 1920 li yıllarda Sorbon da tahsil gördü.Öğrenim gördüğü dallar felsefe, (freud un o zamanlarda pek keşfedilmeyen eserini keşfedelnlerdendi)psikoloji, biyoloji(hayatı boyu kelebeklerin yaşamına hayranlık duymuştur),dinler tarihi. ilk eseri olan Alamut u 1938 yılında tamamladı . 2. dünya savaşı esnasında beklediği ilgiyi ne yazıkki göremedi.Yazar savaş yıllarında vatanını işgal eden Alman ve italyan faşist güçlerine karşı mücadele etti.
  Savaştan sonra yugoslavya *da istediği ortamı bulamadı . trieste ye yerleşti. 1956 yılında Alamut u bir kez daha yayınladı .1960 yılında Yugoslavya yazarlar birliği başkanlığına seçildi. Kitabı 1967 yılındaki ölümüne kadar bir daha hiç yayınlanamadı.Herkes tarafından baç ucu eseri olarak kabul edilsede sadece 1980 ve 1984 yılında iki baskı yapabildi.
  1 ... handushka
 3. 3.
  fedailerin kalesi alamut kitabının yazarı.( kisaca alamut da diyenler oluyor.)
  1 ... pentagram35
 4. 4.
  slovenya da bir yazar arkadaşı tarafından alamut için tebrik ederim çevirini demiştir. Yani sloven yazım kültürüne farklı bir soluk getiren, fikirleri şekillendiren bir yazardır.
  ... acikfikirlidoktor
 5. 5.
  sloven yazar. En meşhur eseri olan Alamut romanı ile tanınmıştır. Alamut romanı 1938 senesinde yayınlanmış sonradan birçok dile çevrilmiştir ve dünya çapında Slovenya edebiyatının en popüler edebi eserleri arasında sayılmaktadır.
  wladimir bartol
  1 ... ingilizcembitti