1. 1.
  (bkz: yorgun demokrat)
  4 -3 ... yesimimbenim
 2. 2.
  toplumcu halk yönetiminden yana, toplumcu düşünceyi savunan, gelir dağılımındaki adaletsizliği, kapitalizmin çarpık bölüşüm tarzını kabul etmeyen, sosyalizm yanlısı.
  4 -3 ... vend avesta
 3. 3.
  en güzel bir şey.
  9 ... eskisevgili
 4. 4.
  gazi kamu'nun hocası kemal görmez'in "sosyal demokrasi" (#1014697 )tanımına göre "yavşak"
  2 -2 ... eski liberal
 5. 5.
  (bkz: pabucumun sosyal demokratı)
  1 -9 ... chilavert
 6. 6.
  (bkz: yanar döner)
  1 -4 ... selcuksk
 7. 7.
  Tarihsel diyalektik ve materyalizmin gösterdiği üzere sermaye sınıfı ile işçi sınıfı arasında kalan tampon bölgenin parlamenter demokrasi kliklerini uygulayan masabaşı politikacılarıdır. Zaman zaman işçi ve emekçi kitlesinin sendikal faaliyetleri içerisinde ilerici rol alıp kazanılan hakların sermaye sınıfı karşısında korunmasında etkin olmuşlarsa da mevcut kapitalist sömürü düzenine karşı sistem içerisinden yükselttikleri ses çoğu zaman işçi hakları ve özgürlükleri konusunda sermaye sınıfının buyruklarına dönük bir revizyonizmden ve oppurtunizmden öteye geçmemiştir. Hele ki sscb'nin dağılmasından sonra özgürlük ve demokrasi adı altında halklara dayatılan neo-liberal politikaların 21 yüzyılda kapitalizmin gizli faşizminin ekonomi-politiği göz önüne alınırsa ne halk için bir şey yaptıkları ne de demokrasi için bir söz ettikleri duyulmaktadır. Avrupa sosyal demokrasisi de aynı şekilde stalinizm fobisinden kaynaklı sol adına sekter revizyonist kamplara bölündüğü için bilimsel sosyalizme dayanan özgürlükler , demokrasi adına hiçbir anlam ifade etmeyen bir konumda olmayı ifade eden siyasi kimlik.
  3 -1 ... nekrofili
 8. 8.
  Sosyal demokrasi taraflarını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Marksist eğilimli parti mensupları için kullanılan bu kavram daha sonraları ılımlı sosyalistler için kullanılmıştır.

  Bugün ise sosyal demokrasi, kavramın taşıdığı belirsizlik paralelinde sosyal görüşlü liberaller için kullanıldığı gibi ılımlı sosyalistler için de kullanılmaktadır.
  4 ... lilith
 9. 9.
  liberallerin biraz daha insaflıca olan kardeşi! sosyalistlere, sıkı solculara göre haliyle iki yüzlü bir yapı! sosyal demokrat kişilik yapısına sahip olanlarsa zamanın yapısına uyum sağlamış, paylaşımcı, özellikle yakınındakilere karşı cömert, özgürlüğüne düşkün denebilecek tiplerdir. genelleme
  3 -1 ... hippi
 10. 10.
  Emperyalizm bekçiliği, solun yüz karası.
  3 -5 ... disconnectus erectus