bugün

ileriki yıllarda ki devamı harp akademileri olan okul.
törenlerde atatürk ün numarasını da okuyan ve hep birlikte ayaga kalkılıp içimizde diye bagırılan törendir, tüyleri diken diken eder.

bu manzara aklıma gelince şöyle bir şey geldi aklıma, atatürk bugün ögrenci olsa o törene annesini almazlardı, degil mi? çarşaflı bir anneyi o törene almıyorlar bildigim kadarı ile. gerçi genel kurmay başkanına sorsanız, onu diyen halt etmiş, kesinlikle girer, oglunu izler ama bunun dogru olmadıgı ilk törende belli olur bir anne gelir ve kapıda kalır, genel kurmay başaknıda çıkıp bir şey söylemez bunun üzerine, hep öyledir bu işler kamera önünde canım delimisin sen olur mu öyle saçma şey, gerçek belgelenince o konu kapanmış hiç öyle bir konu konuşulmamış gibi yapılmıyor mu? aynen.
üzerinde konuşulması bu saaatten sonra gereksiz bir durum var; cemaatlerin bu okullarda bulunamaması. zira harp okullarına cemaatler çoktan yerleşmiş bir durumdadırlar. asıl gerçek olan ise bir şekilde ailesi şöyle ya da böyle solculuğa karışıpta solculukta ısrar edenlerin bu kurumlara girememesidir. tamam girmesin, büyük sorun değil ama bari şu harp okullarını toplumdan uzakta yetiştirmeyelim, oyakbank'a eleman yetişirirmiş gibi eğitim vermeyelim.
burda geçirilen sürenin 1/3 ü askerlikten sayılır. şöyleki; harp okulunda 18 ay eğitim aldıktan sonra ''eahh , ben gidiyorum hacı '' diye ayrılırsan ve açıköğretimle bunun üzerine 2 yıl daha eklersen askerlik yapmıyorsun. vatan borcunu harp okulunda geçirdiğin süreye sayıyorlar.
kendilerine, "öyle ya da böyle her biriniz geleceğin cumhurbaşkanısınız" denilen ve buna inanan kişilerle dolu okul...
ilk 8'e girenlerin diplomaları padişah tarafından takdim edilir ve birer altın kol saati ile ödüllendirilirlerdi...
türkiye'de
(bkz: kara harp okulu)
(bkz: hava harp okulu)
(bkz: deniz harp okulu)
olmak üzere 3 okul askeri eğitim vermektedir. eğitimleri son derece ağırdır.
çok az sayıda yüksek puanlı ve deyim yerindeyse çakı gibi gençleri okullarına oldukça fazla sayıda ön elemeden geçirerek okullarına kabul ederler. lise 4 yıl harp akademisi denen 4 yıllık üniversite eğitimi ile totalde 8 yıl boyunca 13 yaşındaki bir erkek çocuğuna 8 yıl eğitim verip tam bir asker olarak yetiştirirler.kadınların ise harp okuluna değil harp akademisine girme hakkı vardır.
türkiye harp okulları dünya harp okulları arasında yapılan derecelendirme sınavında 3 dalda da (deniz-kara-hava) birincilik kazanmıştır.
fedakar,cesur,sporcu,bilgili ve muharip genç subayları yetiştirip vatana millete armağan ederler.
ve gerçekten bu adamlar iyi derece 2 yabancı dil,diledikleri bir mühendislik eğitimi,spor eğitmenliği,iyi bir tarihçi ve iyi siyaset ve ekonomi bilgisine sahip olacak şekilde yetiştirilirler.
kho (bkz: kara harp okulu) : korkma hiçbir şey olmaz
hho (bkz: hava harp okulu) : her an her şey olabilir
dho (bkz: deniz harp okulu) : daha hiçbir şey olmadı
mehmet ali birand'ın şehir dışına çıkarılmasını istediği askeri okul.
polis akademileri ile birlikte ülkenin en disiplinli eğitiminin verildiği şanlı yuva.
düzeltme: eksileyen minnoşun zoruna giden neydi, merak ettim...
ileride ne disiplin ne başka bir şey kalacak olandır.
hep gitmek istediğim ama bir türlü cesaret edemediğim duyduğun en havalı okuldur.
türk silahlı kuvvetlerine muvazzaf subay yetiştiren 4 yıllık yüksek okuldur.
Akla vatanseverlerin yetiştiği mekan olarak yerleşen okuldur.
girdikten birkaç sene sonra binlerce liralık tazminatı ödeyip bırakan çok kişinin olduğu okuldur. askeri öğrenciler normal bir üniversite öğrencisinin aldığı derslerin yanında askeri dersler de alırlar. buradan yetişen insan oldukça donanımlı olarak mezun olur. hele bir de askeri lise mezunuysa 2 yabancı dili çok harika bir şekilde konuşur. en azından benim gördüklerim öyleydi.
çok isteyip de giremediğim okuldur kendileri. bakın haddimi bilerek hava ve deniz kuvvetlerinin sınavnı kazandığım halde gitmemişimdir mülakata.

dedim ki karaya odaklanıp bir şekilde gireyim şu okula. derken cefakar babamla ankarada bulduk kendimizi temmuzun sıcağında. kendimce rakiplerimi kesiyordum sevgili sözlük. içimden hepsini ayıklarım gibi geliyor.

lakin kaldığımız otelin işletmecisinin sözü ve internetten araştırmalarım sayesinde acı bir gerçekle yüzleştim. kara harp okulunun seçeceği 600 kişi için tam 50000 başvuru yapılmış. ve ben bunlardan sadece biriyim. yani anlayacağınız hiç benim sandığım gibi çantada keklik bir durum yokmuş.

nitekim şu gariban yazar arkadaşınız ön muayenede elenmiştir. benle birlikte giren 40 kişinin kaderi de aynıdır. elenme sebebim de "omuz simetriği"dir.

not: hayır 50 bin kişiden 49400ü elemek için bahane ararsın da "omuz simetriği" nedir be kardeşim.
basvuran yada bu okullarda okuyan yazarlar ulasirsa sevinirim.
Askeri eğitim alınan okuldur. Bilgi sahibi olan ulaşabilirse süper olur.
Bünyede kalıcı hasar bırakır. Kendimden biliyorum.
Sayısal ile arası iyi olmayanların ciddi zorlanacağı okullardır.
Deniz ve hava harp okulları teknik sınıf yetiştirir ama standart üstü zeka ister
Kara harp okulu ise muharip sınıf yetiştirdiğinden bedensel yükü ağırdır.
Girmesi de bitirmesi de ayrı bir Zordur vesselam.
Aqalar harp okulları konusunda bilgisi olan bir yardımsever özelden mesaj atabilir mi ?
Çocukluğumda tek kanal vardı. O günlerde bile harbiyelilerin mezuniyet törenleri tvde yayınlanırdı.
Ailemde mustafa kemal atatürk'ten başka asker yok ama yıllarca o törenleri aileden biri mezun olurmuşçasına gururla takip ettik.
Lanet olsun bu milleti askerine askerini milletine düşman eden, güzel türk geleneklerini yok etmeye uğraşan alçak, vatan haini, takiyeci yobazlara.

Unutturulmayacak bir kurumdur.
Bugun arrap dölü el ayak öpen vahabilerin bitirdiği değerimiz.

anlatsan anlatılmaz yoksa içinde o ruh. Zaten ülkenin yarısı Türk değil aq.

1834 yılından beri..

http://www.youtube.com/watch?v=Iu_FTRz-JQY

bunu dinle ve kaybettiğin değerin için otur ağla..
yeni adı milli savunma üniversitesi olan yerde ygs-1 den 212 puan ve üzeri alanları subay alımı olarak alacakmış.

ulan benim kazanıp gitmediğim sene (2015) ygs-1den 250 puan altı alanı astsubay myo a bile çağırmamışlardı.

yazık vallahi yazık.
6. nerede?

ince bir şey var da anlamadım.
güncel Önemli Başlıklar