1. 1.
  cebirin kurucusu,sıfırı bulup matematıgı alt ust eden medar-ı iftiharımız.*
  6 -1 ... jakuzi
 2. 2.
  asıl adı Ebu Abdullah bin Musa el Harezmi olan,Horasan'da doğup Bağdat'ta yaşamış ünlü matematik, astronomi ve coğrafya bilgini.
  2 ... kodes
 3. 3.
  2. dereceden(axkare+bx+c=0) denklemin köklerini mükemmel bir geometrik hareketle bulmus insandır..

  Algoritma - El harezmi ilişkisinden bulunmus bir kelimedir..

  1997 man of the world secilmiş ünlü prof. Zekai Şen hocamın bir dersinde anlattıgı kadarıyla kendisinin gelmiş geçmiş en zeki matematikcilerden biri oldugu,kökeninin tamamen Osmanlı oldugu yani bizim bir degerimiz oldugu ama hiçbir zaman sahiplenmedigimiz bir deger oldugu bilgilerini verebilirim..
  7 -1 ... clasura
 4. 4.
  büyük matematikçi. algoritma nın babasıdır, dolayısıyla programcılığın bile duayenidir şu an.
  1 ... paradigma
 5. 5.
  sıfır bulan müslüman matemetikçi. madde aleminin algıyla orantılı bir rüya olduğu fikrini ortaya atan ve ispatlayan fikir adamı. harezmi sıfır var diyene kadar bütün dünya roma rakamlarıyla hesap yapıyor ve doğru sanıyorlardı. harezmi sıfır vardır dedi ve ispatladı. bütün hesaplar alt üst oldu.
  iki iki daha dört bir safsatadır yani.
  ya bilmediğimiz başka rakamlarda varsa diye inasanın aklına kılçık sokan bilge.
  4 -2 ... mendakkadukka
 6. 6.
  Harezmî, IX. yüzyılda yaşayan ve cebir alanında ilk defa eser yazan Müslüman Türk bilginidir. Harezmî 780 yılında Harezm de doğdu. Daha sonra ilim öğrenmek amacıyla, kendi döneminin ilim merkezi olan Bağdat a gitti. Abbasi Halifesi Me mun, Bağdat ta kurduğu kütüphanenin (Darülhikme) idaresini kendisine verince, matematik ve astronomi kaynaklarını uzun süre inceleme imkanı bulmuştur. Bağdat taki bilimler akademisi Darülhikme de görev alan Harezmî, matematik, astronomi ve coğrafya alanında değerli çalışmalar yaptı.
  Harezmî, ilk defa, birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla; bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metotlarla çözmenin kural ve yöntemlerini tespit etti. Matematikte ilk kez sıfır rakamını kullanan Harezmî, cebir bilimini metodik ve sistematik olarak ortaya koydu. Kendisinden önceki cebire ait konuları, yine ilk kez cebir adı altında sistemleştirdi. Harezmî, matematik, astronomi ve coğrafya alanında çok sayıda eser yazdı. Yeryüzünün çapına ait hesaplarını Kitâbu Sûreti l-Arz adlı kitabında topladı. Bu eserde, Nil Nehri nin kaynağını açıklayan Harezmî, Batlamyus un astronomik cetvellerini de düzeltti. Güneş ve ay tutulmasına dair incelemelerini topladığı Zîcü l-Harezmî adlı eserinde ise, astronomi için gerekli trigonometri bilgi ve cetvellerini de verdi. Harezmî, 850 yılında Bağdat ta vefat etti.
  * *
  2 ... cheapdeath
 7. 7.
  sekiz diğer sekizden çıkınca geriye bir şey kalmaz. boş kalmaması için bir dairecik koy! sözüyle geleceği şekillendirmiştir.
  2 ... ycan
 8. 8.
  ilim verilmiş bir insan. türk ve dünya literatürüne kazandırdığı kelimeler/kavramlar;
  algorithm (algoritma), logarithm (logaritma), algebra (cebir)
  matematiğin babası desek yanlış olmaz. (bkz: 0)
  1 -1 ... pisi noza
 9. 9.
  üslü sayılar fikrini ilk ortaya atan büyük matematikçimiz.
  1 ... anto
 10. 10.
  özbekistan'ın karizmi (horasan) şehrinde dünyaya gelmiş büyük bilim adamı. hint hesabı ve cebir üzerine uzmandır.
  el-kitab 'ul muhtasar fi 'l hesab 'il cebri ve 'l mukabele isimli eseri latinceye çevrilmiştir. ve burada ikinci dereceden 1 ve 2 bilinmeyenli denklemleri incelemiştir. bu eser yaklaşık olarak 300 yıl sonra latinceye çevrilmiştir ki, bu da bize avrupa'nın cebir'i* aslında ne kadar geriden takip ettiğini gösterir.

  not: bugün özbekistan sınırları içerisindedir tabi.
  3 ... gece lampulu