bugün

chobani isimli yoğurt ve peynir firmasının sahibi 1 milyar dolar serveti olan milyarder.

üniversite eğitimi ve hiçbir ticari tecrübesi olmamasına rağmen kapatılan bir yoğurt fabrikasını satın alıp üretime geçmiş. 5 yılda yoğurdun pazar payı 60 kat artınca hamdi beyde paranın gözüne vurmuş.*
yoğurttan milyarder olunacağı kim akılına gelir?
erzincan iliç ilçesinin ufak bir dağ köyünde doğup büyümüş, kürt iş adamı. üniversite eğitimi tam olarak yok değildir, çünkü amerikaya gitmesinde ankara siyasaldayken çıkardığı dergi yüzünden polislerle yaşadığı diyalog etkili olmuştur. amerika'daki başarısının altında ticari tecrübeden çok asırlardır yayla çobanlığı yapan şavak aşiretine mensup olması ve sütten gerçekten anlaması yatmaktadır.
dersim pertekli işadamı. chobani markası ile abd'de yoğurt üretimi yapmaktadır ve girşimcilik alanında çeşitli ödüller sahibidir.

kendisi ayrıca göçmenler ve mülteciler konusunda hassastır.
ışid zülmüne karşı topraklarını savunan insanlara 2 milyon dolar bağış yapmıştır.

ayrıca bugün istanbul'da yeni girişimciler toplantısına konuşmacı olarak davetlidir. yeni türkiye'de salonda elektriklerin kesilmesi ile biraz şaşırmıştır herhalde.
son acıklamada kendısını doguanadoluda kurtlerın ıcınde buyuen bır cocuk olarak adlandırmıstır, bu durumda aslı nedır merak konusudur.
gocmenelere yaptıgı yardım ve yaptıgı konusma ıcınde gecen 1 saat uzaklıktakı ulkelerin yardım etmemesi vb konularda tarafasızca desteklenmesı gereken kısıdır.
ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olarak bilinen Chobani’nin sahibi Dersimli iş insanı Hamdi Ulukaya, şirketinin hisselerinin bir bölümünü işçilerine dağıttı.

The New York Times’ın haberine göre, bundan 11 yıl önce New York’un kuzeyindeki bir yoğurt fabrikasını satın almasıyla başlayan hikayesini 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan bir şirketle taçlandıran Ulukaya, Chobani’nin yüzde 10 hissesini 2 bin işçiye dağıttı.

Chobani hisselerini işçilere dağıtmaktaki amacının şirketi son 10 yıldır bugünlere getirenlere biraz refah sağlamak olduğunu belirten Ulukaya, “Bu kadar başarılı olacağını asla tahmin etmediğim bir şey yarattım, ama bu insanlar olmasaydı, Chobani de olmazdı” dedi.

Hisse dağıtımı, çalışanlar için de sürpriz oldu. Salı günü beyaz bir paket alan işçiler, paketin içinde kendilerine ne kadar Chobani hissesi verildiğini yazan bir belgeyle karşılaştı. Hisseler, şirket için ne kadar uzun süre çalıştıklarına göre dağıtıldı.

En az bir ev parası, kıdeme göre daha fazla hisse
Şirketin değerinin 3 milyar dolarla 5 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor. 3 milyar dolarlık bir değerle, işçilere ortalama 150 bin dolar civarında bir ödeme yapıldığı anlamına geliyor. Şirkette uzun yıllar çalışanların belki de 1 milyon dolarlık bir hisseye sahip olabileceği belirtiliyor. Chobani’nin halka açılması durumunda, işçiler şirket değeri üzerinden hisselerini satabilecek. Ulukaya, hisse dağıtımıyla çalışanların gelecekleri için daha çok çalışacağını söyledi.

1994’te ABD’ye yerleşen ve daha sonra Chobani adlı yoğurt firmasını kuran Ulukaya, Türkiye’yi neden terk ettiğini CNN’e “Türkiye’den ayrıldım çünkü Kürt’tüm ve Kürtlerin hak taleplerini oldukça önemsiyordum” diye anlatmıştı. Ulukaya, ABD’de göçmenlere sağladığı iş imkanlarıyla da adından söz ettirmişti.
Amerika’nın en büyük yiyecek firmalarından biri olan Chobani’nin sahibi.

şirketin satılması veya halka açılması durumu olursa şirket hisselerinin %10’una kadarını işçilere pay olarak vereceğini duyurmuştur.

http://onedio.com/haber/a...aya!&utm_medium=tweet
Dünyanın en etkili 100 ismi arasına girmiş amerikada yoğurt fabrikası sahibi iş adamı.
'Yaşayan en büyük 100 iş dehası' arasına giren 44 yaşındaki iş adamı.

http://www.posta.com.tr/h...sina-girdi-haberi-1334632
Yoğurdun kralı. Sıfırdan zirveye çikan bunu yaparken beraber çalıştığı insanları unutmayan insan.
Türk yoğurduğunu greek yoğurt diye satan şarlatan.

kökeni az buçuk tahmin edilebilir diye düşünüyorum.
evlenmiş.

görsel

http://www.hurriyet.com.t..._campaign=ekonomi_xmlfeed
Uludağ ekonomi zirvesinde yaptığı yaklaşık 50 dk lık konuşma ile aşırı motive olabilirsiniz.
bakış açısı ve şu an bulunduğu durum tesadüf değil derken insan gurur da duyuyor.
hamdi ulukaya girişimi diye bir oluşum var. girişimcilik ve start up projeler ile başvuru yapabiliyorsunuz. ben başvurup başarılı olamadım ama giden arkadaşlarında birer chobani yaratmasını dilerim.
Depremzedeler için 1 milyon dolarlık yardım yapmış.

https://finans.mynet.com/...iye-cagrisi-yapti/460605/