bugün

almanya'da başlayan ve yavaştan tüm dünyaya yayılan almanca ve alman kültürünü yayalım,sevdirelim sloganlı enstitü.düzenlediği bir hikaye yarışmasında mansiyon almamla alman edebiyatına yaptığım * ve yapacağım * engin katkıların * önünü keserek bir başarıya daha imza atmışlardır fi tarihinde.
almanya'da gecerli dil yeterlik sinavlari ve sertifikalari veren kurulus. kaliteli ve kazik dil kurslariyla ünlüdür.
istanbul'da galatasaray lisesinin karsısında bulunan terasında yemek yemenin cok zevk verdigi yer
hızlandırılmıs kursların başaldıgı şu günlerde hafta içi hergün gidiyorum..ve artık çok sıkılıorum..4.kur biticek ben 20 gün sonra almanyaya gidicem ama hala ne konuscam ben ordakı insanlarla diye düşünmekteyim..her kur bı dahakı kur alman hoca gelıcek diye kandırıyolar bizi..daha iyisini bulsam anında koşarak uzaklasacağım yer ama mecbur gidiyorumm..iyisini bulan haber wersin..hocaları falan iyi ama türk çoğu haberiniz olsun..
moment mal gibi sıkıcı bir kitabı senelerdir ısrarla okutan piyasa şartlarına göre haddinden fazla ücretli olmasına karşın yinede çok tatmin etmesede en iyi almanca eğitim veren kurumdur. hocaları türk olmasına karşın hepsi anadili gibi almanca konuşabilen almanyada yaşamış insanlardır.
bugün A1.1 kurundan başladığım ve A1.1 kurunda çok şey öğrenemeyeceğimi anladığım "eh artık kısmet diğer kurlara" dediğim almanca eğitim veren bir merkez.*
eskiden alman lisesi bünyesinde yaz kursları verilirdi. kütüphanesi de odakuledeydi daha sonra şimdiki yerine taşındı. 10 sene önce gitmiştim de bir kaç arkadaş edinmek dışında bir boka yaradığını hatırlamıyorum.
almanca öğrenmek için bire bir mekan olduğu söylenmektedir..

izmir ve istanbul şubelerinde proğramların ücretlerinin ne olduğu, tarafımdan şiddetle merak edilmektedir ayrıca.
belli bir eğitim politikası ve tutarlılığı olmayan almanca kursudur. son birkaç ay içerisinde başıma gelenleri şöyle özetleyeyim :
yaz ortasında almanca için berlitz'de A1.1 kurunu tamamladım. sonra hem ücreti fazla olduğu, hem de kursu kolay bulduğum için goethe'ye geçtim. goethe'ye kaydolurken alman devletinin kabul ettiği 1. sınıf yetkili dil öğretim merkezi olduğundan içim rahattı. ancak orada başladğım A2.1 kuruna giren hocamız türk'tü. türk olması yetmezmiş gibi dersin de yaklışık %70'inde türkçe konuşuyor, en basit direktifleri bile türkçe veriyordu. ders karşılıklı konuşmaktan çok, gramer kurallarını ezberlemekle geçiyordu. oysa goethe'ye giden başka bir arkadaşımdan duyduğum ise onların derslerinde gramere pek ağırlık verilmediği, bunun yerine hep karşılıklı diyaloglarla dil öğretildiğiydi. kendi hocamıza bunu sorduğumda ise, "öyle bişey yok, tüm hocalar bu şekilde işliyor. ileriki kurlarda daha çok almanca konuşacağız." diye cevap verdi.
bunun üzerine A1.2 kurunun sonunda A2.1'e aynı hocayla devam etmek istemedim. sınıftan benimle aynı şekilde düşünen birkaç arkadaşımla birlikte A2.1 için başka bir gruba kaydımızı yaptırdık. Ancak bugün ilk kez derse gittiğim yeni sınıf hepimiz için tam bir fiyaskoydu! liseyi yeni bitirmiş 17-18 yaşında ergenlerden oluşan sınıfta zerre almanca öğrenme isteği yok, tek amaçları dersi kaynatmak ve gürültü yapmak olan çocuklarla dolu. üstelik almanca seviyeleri ilk kur olan A1.1'i bile karşılamayacak seviyede. ama goethe'de neredeyse kuru bitiren herkesi bir üst tura geçirdikleri için öğrenci seviyeleri arasında müthiş bir tutarsızlık oluşmuş. Kendi geliştirdikleri kur değerlendirme sistemlerine uymadıkları gibi, kursta olması gereken en basit şeylerden biri olan kitap tutarlılığı bile yok ! A1.2'yi aldığımız sınıfta işlenen kitabın devamı yeni sınıfta kullanılmıyor. Onların kitabını aldığımzda da bu sefer bizim daha önceki kurlarda gördüğümüz konuları birdaha görmüş oluyoruz.
Kısacası (gerçi pek kısa olmadı ama) goethe institut'ta sistem nereden tutarsanız oradan kopuyor. Sanırım piyasadaki diğer almanca öğreneceğiniz kurslara göre tek artı noktası, kurların başlangıç ve bitiş tarihlerinin önceden belirlenmiş olması ve "yeterli kontenjan olmadığı için x kurunu açamıyoruz." yanıtıyla karşılaşmıyor olmanız.
Yok eğer sizinle birlikte istikrarlı olarak devam edecek bir arkadaş grubunuz varsa, goethe'den uzak durup berlitz'e yazılın. alman bir hocayla hızla ilerler öğrenirsiniz. en son da goethe'de sınava girer sertifikanızı alır, mutlu mesut almanya'ya gidersiniz.
arada istanbul modernle ortak işler yapıp nasiplenmemizi sağlayan kurum. misyonları almancayı ve alman kültürünü sevdirmekse eğer, benim nezdimde başarılı olmuş kurumdur. kafka ile kant dahi başaramamıştı hani...
Çok güzel almanca eğitimi veren bir kurum ve derslerinde de Almanca konuşuluyor.

A1 seviyesinde Almanca öğrenmeye bu kurumda başladım istanbul'da. Açıkçası harika bir hocam vardı evet Türk'tü. Öğrenmem gereken her şeyi çok iyi bir şekilde öğretti bana A1 seviyesi için. 35 senelik Almanca öğretmeniydi kendisi.

Dersler nasıl geçti bu kurumda. Hocamla olan sohbetlerden duyduklarımdan aktarabileceklerim. Bu kurumda her iki senede bir öğretmenler almanya'da seminerlere katılıyorlar yeni öğretme teknikleri ile ilgili. Hocanın anlattığı şekilde söylersem. O bu mesleğe başladığında öğretme tarzı ile bugün uygulanan metotlar çok farklı. Artık sürekli kural kural ve yeni kurallar öğretmiyorlar. Grammer tabloları çizilmiyor.

Kullandığımız kitapların eğitim metodu da bu yönde. daha çok konuşmaya yönelik ama aynı zamanda konuşma konuları değiştikçe her bir konuda yeni bir gramer kuralı da geliyor. Böylece birikerek ilerliyorsun.

Bir keresinde hocamızın bir sağlık sorunu vardı yerine başka bir hoca geldi ve o gün gelen hocada, bizim kendi hocamız gibi harika anlatıyordu. Onunla perfekt öğrenmiştik. Bir gün içinde olsa kurumdaki başka bir hocayı görme şansım da bu şekilde oldu ve o günden de memnun kalmıştım.

Harika bir kütüphanesi var ayrıca istanbul'daki bu kurumun.
almanca öğrenmek için 1'e 1'dir.
b2 düzeyde almanca bilgisine sahip biri olarak söyleyebilirim ki eğer aceleniz yoksa gitmenizi öneririm. çünkü goethe'de kurlar çok yavaş ilerler ve genelde sezon içinde 2 aylık kurslar açılır. bu yüzden 1 yıl gibi bir süre içierinide b2 düzeyine gelirseniz şanslısınız diyebilirim ki o da çok zor.
allah belanızı versin dediğim alman devletine bağlı dil kursu ve aynı zamanda almanca dil sertifikalarını veren kurum.

c1 sertifika sınavına girmek istiyorum. neymiş kontejanları kendi kursiyerleriyle doluymuş. üstelik ben dışardan sınava girdiğim için onlardan bir hayli fazla para ödemek zorundayım. hadi onu geçtim kontejanımız yok ne lan? zaten yaşınız genç sonra girersiniz ne lan size mi soracam ne zaman dil diploması alacağımı? 500 lira ne lan bi sertifika için? hay sizin yapacağınız işi. fick dich du hurensohn goethe institut!!!!!
nazi yetistirme beyin yikama ocaklari.