1. 1.
  gelin için dikilmiş bir tür kıyafet.
  genelde; beyaz olanları tercih edilir.
  2 -1 ... mintiminti
 2. 2.
  genç kız rüyası. evimin kadını çocuklarımın annesi olma yolunda ilerlemek adına atılan ilk adımın yan nesnesi.
  3 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  evde kalan bir kız için, "cennet hurisi kıyafeti" ulaşılmazlığında olan kostüm.
  -1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  Beyazlığı ile saflığı, el değmemişliği simgelerken fahişe elbiseleri gibi şatafatlı olanlarının uyumsuz olduğu düşünülesi giysi.
  5 -2 ... baybars
 5. 5.
  annenizin topuklu ayakkabılarını giyip dolaşma, makyaj malzemerini aşırma, köfte ellerinizle kendinizi palyaçoya dönüştürme dönemlerinizde dergiler karıştırılır gelinlik modelleri seçilir. o zamanlar favori renkleriniz pembe, kırmızı ya da turuncudur. yaşınız ilerledikçe vitrinlerin önünden geçersiniz ve en yakın kız arkadaşınızla gelinlikler ve gelecek hakkında yorumlar yaparsınız
  _ seni istemeye gelince kahveyi ben yapacağım, içine tuz da koyalım, evlenince de görüşecek miyiz acaba bu kadar
  _ deli misin görüşeceğiz tabii ki senin kızın benim oğlumla evlenicek daha
  yaşınız ilerledikçe evliliğe bakışınız da, favori renginiz değişse beyaza dönse de her genç kızın hayallerinin bir köşesinde varolan giysidir.
  7 ... eticicibebe
 6. 6.
  evlenmeye karar verene kadar hiç ilgimi çekmeyen,beyaz bi elbise dediğim ama iş kendime almaya gelince bütün istanbul'u gezip orjinal bişey bulamadığım içim ağzımda yaralar çıkmasına sebep olan , istediğim gibi bir tane bulunca çölde su bulmuş gibi olduğum , sadece bir gece giymenin yetmediği elbisedir kendisi...
  hiç önemsemeyen kadın bile kendi giyeceği zaman önemser diye düşünüyorum. *
  3 ... csaz
 7. 7.
  Gelinlikler Neden Beyazdır:Çocuk annesine sormuş: 'Anne gelinlerin giysisi niçin beyaz renkte?' Annesi cevaplamış: 'Beyaz renk masumiyetin ve mutluluğun sembolüdür.' Çocuk tekrar sormuş: Teki o zaman damatlar niçin siyah giyiyorlar?'

  Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadı. Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu, renk de herkesin kendi tercihine göreydi.

  Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

  Bundan sonra ingiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.

  Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.

  Söz evlenmeden açılınca evlilik yüzüğünden de bahsetmek gerekiyor. insanların evlenince yüzük takmaları eski Mısırlıların inançlarına dayanıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Sonra bu inanç ve adet Romalılar vasıtası ile iyice yaygınlaştı. Kazılarda o devirlere ait çok ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır.

  Evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının sebebi ise modern tıbbın gelişmesinden önceki devirlere ait yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbimize gittiği sanılıyordu. Böylece buraya takılan yüzükler evli çiftin kalben bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdi damarların nereden gelip nereye gittiği biliniyor ama bu da bir adet olarak kaldı.
  Kaynak:http://www.genelkultur.biz
  5 ... niles
 8. 8.
  genelde giyenler pişman olduğundan hiç giyilesi gelmeyen ama nedense gereksiz bir şekilde bütün hatunların rüyalarını süsleyen beyazımtrak çoğunlukla kabarık kıyafet.
  ... freedean
 9. 9.
  Tahminen 500YTL den başlayıp,kumaşına,dikişine,diktirdiğiniz yere göre 3 milyarlara bile çıkabilecek gelin elbisesidir.
  ... mavi
 10. 10.
  çok basitinden çok ihtişamlısına kadar her haliyle diğer giysilerden farklı olan maddi değerinden çok manevi değerinin önemli olduğu düğün kıyafeti. giyen kızımızı bambaşka biri yapar, güzelleştirir, özelleştirir. *
  -1 ... invincible