bugün

still got the blues isimli efsanevi şarkının sahibi blues sanatçısı..
mükemmel bir gitarist.
duygusal soloların adamı. empty rooms adlı sarkısıda dehşettir. Gibson les paul kullanır.
gitaristliği kadar sesi ve besteleriyle de efsane olmuş büyük üstad.
(bkz: always gonna love you)
(bkz: parisienne walkways)
(bkz: one day)
bunun bi ara türk bi takliti çıkmıştı.

(bkz: asım can gündüz)
bir gitar ağlatır mı.işte gary bunu başarıyor.onu still got the blues parçası ile tanıdık.blues sahnesinde haklı bir yere sahiptir.konserine gitmek istediğim bir kaç adamdan bir tanesi.sahne şov'u ayrıca çok kraldır.

(bkz: I Loved Another Woman)
(bkz: If You Be My Baby)
(bkz: House FuLL Of BLues)
tam adi, "Robert William Gary Moore" olan blues gitaristi.
(bkz: yaşayan efsane)ydi.
1970 yılında başladığı profesyonel sanat yaşamı süresince şimdiye değin;

01 Grinding Stone, (1973)
02 Back on the Streets, (1978)
03 G-Force, (1979)
04 Corridors of Power, (1982)
05 Live at the Marquee, (1983)
06 Victims of the Future, (1983)
07 Dirty Fingers, (1984)
08 We Want Moore!, (1984)
09 Run for Cover, (1985)
10 Rockin' Every Night - Live in Japan, (1986)
11 Wild Frontier, (1987)
12 After the War, (1989)
13 Still Got the Blues, (1990)
14 After Hours, (1992)
15 Spanish Guitar - Best, (1992)
16 Blues Alive, (1993)
17 Ballads and Blues 1982-1994, (1994)
18 Blues for Greeny, (1995)
19 Around The Next Dream, (1996)
20 Dark Days in Paradise, (1997)
21 Out in the Fields - The Very Best of Part 1, (1998)
22 Blood of Emeralds - The Very Best of Part 2, (1999)
23 A Different Beat, (1999)
24 Back to the Blues, (2001)
25 Have Some Moore - The Best Of, (2002)
26 Live At Monsters Of Rock, (2003)
27 Power of the Blues, (2004)
28 Old New Ballads Blues, (2006)
29 The Platinum Collection - Rock, Blues and Live (3 disc set) (2006)
30 Close As You Get (2007)

albümlerine imza atmış olan, blues müzik sanatçısı.
sezen cumhur önal'ın müzik programında sunarken kendini yerin dibine soktuğu insan: "evet sayın izleyiciler, şimdi gary moore söylüyor, still got the blues, hala bluzunu saklıyorum" *
gitar çalarken kendinden geçen,gözlerini ve ağzını şekilden şekle sokan ama müthiş bir sesi ve gitar tekniği olan üstad.

(bkz: gibson les paul)
spanish guitar la beni benden alan gitarını konuşturan gitarist.
konserlerine çoğunlukla "how you doin, okey?" diyerek başlayan uzun soloları bazen çok sıkıcı olabilen iç güveysinden hallice bir blues müzisyeni.
iyi bir gitarist kaliteli bir blues yorumcusu.
stiil got the blues dışında da epey güzel şarkıları olan abi.back to the blues adlı albümü sindire sindire dinledikten sonra sevdirmiş daha sonra bitmez bilmek gecelerimin, johnny walker' ımın ve benim en iyi dostum olmuştur.hayli dinlendiğinde ise hemen bir isyan moduna geçiyorsunuz bu adam sayesinde.

(bkz: after the war)
(bkz: crying in the shadows)
(bkz: nothings the same) vs. vs.
"checkin up on my baby" parçası ile gönüllerde taht kuran, gitarı ile adeta sevişen insan evladı.
blues-rock çalan ve bu işi harika yapan bir gitarist anlat anlat bitmez müziklerinden büyük keyif alırım. les paul gitar kullanır. maalesef gibson gary moore için signature model çıkarmamaktadır. gitar tonu harikadır. safkan blues parçaları da vardır. irlanda belfast doğumludur kendisi aksanı ilk başlarda çok kötüydü sonra düzeldi. çok iyi müzisyenlerle çalmıştır. çok büyük gitaristtir.
1952 yılında kuzey irlanda'nin belfast sehrinde dogan gary moore,hard rock,caz ve blues gibi birçok degişik türlerde örnekler verdi, birçok gitarciyi etkiledi ve rock tarihine geçti.gitar tekniği ve melodik zekası mükemmel olan, hard rock ve blues yapan, yıllardır kullandığı gitarı adeta aglatan, en önemlisi enstrumanına duygu verebilmesidir.
(bkz: still got the blues)
genellikle gibson markasının les paul modeli gitarlarını kullanır.

(bkz: gibson les paul)

gibson ayrıca gary moore imzalı özel bir seri de üretmiştir. Gary moore'un kendisi bu seriyi kullanmaz.Çoğunlukla, yıllardır kullandığı iki 1959 les paul'den birini kullanır sahnede.

gary moore imzalı seri, gibson les paul incelemesi ve fotoğrafları:

http://www.moorepanos.com/pages/misc/lespaul.htm

ayrıca bb king ve gary moore'un beraber "thrill is gone" adlı şarkıyı çaldıkları performansı izlemediyseniz, blues ve yaşamla ilgili çok şey kaçırdınız demektir.
buyrun efem:

http://www.youtube.com/watch?v=iUaevnP1LLg

edit:imla
gitar çalarken kahrolur, acı ızdırap çeker gibi bir hal alan muhteşem gitarist.
hayranlıkla şarkılarına eşlik ederken, bizde şekilden şekile giriyoruz, kahroluyoruz.
Gitarı ağlatan adam.
Gördüğüm yerde beni manevi evlat olarak kabul etmesini isteyeceğim gitaristtir.
Hem gitarı ağlatır, hem gitarın göz yaşlarını içinde hisseden dinleyicileri...
(bkz: the loner) (bkz: one day) (bkz: parisienne walkways) (bkz: picture of the moon) (bkz: still got the blues)
gary moore deyince (bkz: still got the blues) ve (bkz: story of the blues) gelir benim aklıma. nasıl çalıyor o gitarı bilmiyorum ama içinizde hissediyorsunuz resmen her tınıyı.
başlığını görünce gülümseten , her şarkısıyla bir değer olan sanatçıdır.
gitarı kendi gırtlağıymışçasına kullanan adam.
güncel Önemli Başlıklar