bugün

insanlığa yaşattığı en büyük ibneliğin erken yaşta ölmesi olan, gelmiş geçmiş en iyi frontman.
sanılanın aksine homoseksüel değil biseksüeldir. bir röportajında ;

''ben seks için yaratılmışım, herkesle yatabilirim.'' demiştir.
asıl ismi frederic pluto bulsara olan, rock tarihinde kimseyle kıyaslamaya insanın gönlü el vermeyen benzersiz sesli insan. ömrü boyunca her dönemin müzik trendlerine herkesten çabuk uyum sağlamış, çoğu zamanda o trendleri belirleyen insan olmuştur. yaşasaydı daha nasıl şarkılar yapardı insan düşünmeden edemiyor.
iran'lı olduğu söylenen rahmetli müzisyen, sanat güneşi.

sahnede bayıldığı, sonrasında hastanede midesinden 1.5 kg malzeme* çıktığı gibi uçuk şehir efsanelerine adı karışmış rock'çı.
ingiliz queen grubunun kurucusu, söz yazarı, halen dünyanın en büyük vokalistlerinden biri olarak gösterilen, opera ve rock müziği sahne şovlarıyla destekleyerek sergileyen farsi ve güney azeri kökenli rock yıldızıdır. en bilindik parçaları "we are the champions" "crazy little thing called love" ve "the show must go on" dur.1980 yıllarında gay olduğunu açıklamıştır. 1991 yılında aids nedeniyle hayatı son bulmuştur.
bilindiği gibi sahnede bayılan freddie mercury değil jim morrison'dur
altıncı nesil yazarmış yeni fark ettim. nickine layık olması, şovu devam ettirmesi dileğiyle.
gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerden biridir. belki de hayranı olduğum tek ünlü şahsiyet, keşke yaşasaydı da bir konserine gitmek queen in nasip olsaydı denilesi büyük sanatçı.
sesi en güzel olan varlıktır desek yanlış olmaz herhalde.''these are the day of our lives'' şarkısında ''i still love you'' derken ekrandan ve hayattan yavaşça süzülüp gider.
gelmiş geçmiş en büyük sestir. hem farklı hem de bir müzik dahisinin tek bir bünyede hayat bulmuş halidir freddie mercury.
"yaşlı bir adam olmak istemiyorum. 70 yaşına kadar yaşamak sıkıcı olsa gerek.."
"dopdolu bir yaşamım oldu.yarın ölsem hiç gam yemem. ben hayatta her şeyi başardım."
"para mutluluk alamaz ama kesinlikle onu verebilir!"
"bir gitar kahramanı olmak için hiçbir zaman bir çaba göstermedim çünkü o kahrolası gitarı çalamıyorum!"
"merhaba, ben kim basinger..! aaa freddie mercury..."
"bazen hayatın bir yerden bir yere koşuşturarak sıkılmaktan daha fazla bir şey olması gerektiğini düşünüyorum."
"sadece benim biliyor musun, sadece ben..herkes kadar iyi..yada bir o kadar kötü"
"müzik aynen resim çizmeye benzer..resmi çizerken arada neye benzediğini görmek için bir adım geri çekilmek zorundasındır..ben de queen den bir adım geri çekiliyorum..sevenlerimin,müziğimi ebediyete kadar hayatta tutmalarını istiyorum"
"sahnede o kadar güçlüyüm ki sanki bir canavar yarattım. şarkı söylerken çok dışa dönüğüm, ama aslında içimde çok farklı biriyim."
"queen'in konsepti kral ve kraliçelerle ilgili. göz kamaştırıcılık bizim bir parçamız ve biz beyefendi olmak istiyoruz."
"devasa olacağımı düşünmüştüm - ve olduk."
"insanların bir queen gösterisinden tamamiyle eğlenip gitmesine çok seviniyorum. bence queen şarkıları saf kaçışlar, güzel bir filmi görmek gibi."
"ben sadece müzik orospusuyum, canım!"
"daha büyük, daha iyi - herşeyde."
"aynen gerçek kraliçe gibi yanımda hiç para taşımam. eğer bir mağazada bir şey beğenirsem, hep bizim ekipten birinin almasını istiyorum."
"dişlek olmamdan hoşlanmıyorum. onları yaptıracağım ama daha vaktim olmadı. onun dışında...mükemmelim."
"bir muz ağacı olduğumu düşünüyorum."
"kahrolası ölene kadar beraber olacağız, bundan eminim. hep gitmek istiyorum ama izin vermiyorlar!"
"ben yaşlı bir orospuyum. sabah kalkıp başımı kaşıyıp o gün kimle seks yapmak istediğimi merak ediyorum."
"şu bu anlama mı geliyor, bu şu anlama mı geliyor, tek bilmek istedikleri şey bunlar. boşver onları tatlım. bence eğer bir şaire kendi yapıtını analiz etmesini sormayı göze alırsan sana şu cevabı verecektir: eğer orda var diyorsan tatlım, ordadır."
"bir kaltak olmak hoşuma gidiyor. kaltaklar tarafından çevrelenmek de hoşuma gidiyor. sıkıntı dünyadaki en büyük hastalık tatlım. bazen hayatın bir yerden bir yere koşuşturarak sıkılmaktan daha fazla bir şey olması gerektiğini düşünüyorum."
"ben çok duygusal biriyim, çok uçlarda yaşayan biriyim ve bu genellikle beni ve çevremdekileri mahvediyor."
"bugünü boşver, önemli olan yarın."
"her halde konuştuğum en son insan olduğun için en iyi röpörtajı elde edeceksin tatlım. dünyayı değiştirmeye çalışmıyorum. benim için mutluluk en önemli şey ve eğer mutluysam bunu işlerimde görebilirsin. sonuç olarak en sonunda tüm yanlışlar ve bahaneler benim üstüme oluyor. dürüst olmayı seviyorum ve ilgilendiğim kadarıyla yıllara sığdırabileceğim kadar eğlence ve güzel zaman sığdırmaya çalışıyorum. işte gördün mü, artık bunu kaydettin. kullan bunu. bir röpörtajda çok tutkulu olmaya en fazla bu kadar yaklaşabildim. ne kadar kaldı? hadi ama, ben sıkılıyorum."
"kendimi hiçbir zaman bir lider olarak görmedim. ama en önemli insan olarak belki görmüşümdür."
"bu kadar başarılı olmamızın nedeni tabi ki benim genel karizmam."
"dilerim ki hepiniz kahvaltıda şampanya içersiniz."
"eğer planlandıysa, sıkıcıdır."
"sadece benim biliyor musun, sadece benim. bazen çok düzensizim, bazen çok düzenliyim ve...sadece benim."
"hayatı tamamıyla yaşıyorum. benim için hergün bir fashing."
"birkaç arkadaşım var, büyük bir evim ve de istediğim zaman istediğim yere gidebiliyorum...ama ne kadar çok paran olursa o kadar da üzüntün oluyor. benim de bir şekilde çok param var."
"eğer anlamıyorlarsa, boşver tatlım."
"ben star olmayacağım, ben efsane olacağım
müzik orospusu olduğunu söyleyen, efsane grubun rahmetli solisti. umarım onun da dediği gibi bir gün herkes kahvaltıda şampanya içer.
is this the world we created diyerek insanın ağzına sıçma potansiyeli olan sesin sahibidir. daha neler neler der ama bunu demesi hiç yaramıyor insan psikolojisine...

kaşınanlara link:
http://www.youtube.com/watch?v=OM0g-7sZeSo
ne güzel bir sese sahiptir bu insan, ne güzel performanslara sahip. kıskanıyor insan, kıskanmaktan öte zevkle izliyor ama.

we will rock you and we are the champion
is this the world we created
the show must go on
living my own
stone cold crazy
who wants to live forever
friends will be friends
play the game
spread your wings
heaven for everyone*
ve dahası...
queen'in efsanevi solistidir. (bkz: müzik orospusu)

[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
idolümdür. liseye başladığım sene dinlemeye başladığım ve asla dinlemeyi bırakamadığım queen grubunun müthiş sesli solistidir.
öldüğünde cumhuriyet gazetesi manşetlerinden birine "genç erkeklere düşkündü" yazmıştır, ki bu da çok sinir bozucudur. size ne adamın cinsel tercihinden?

http://www.hafifmuzik.org/wp-content/uploads/2009/11/cumhuriyetfreddie1.jpg
bu adama hayran olmamak..nasıl desem ki sadece elimizde olmayan bir şey. ah...

http://www.youtube.com/watch?v=v3xwCkhmies&feature=related
19.cu ölüm yıldönümünde eksikliği hissedilen, güzel şarkıların sahibi kişi.
19.cu ölüm yıldönümünde hala unutulmamış, saygıyla andığım rock idolü. söylediği gibi the show must go on.
o devasa sesi ile hepimizin kulaklarını büyülemiş olan büyük üstat. müzik dünyasının kesinlikle en büyük kayıplarından biri.

öbür tarafta içi rahat etsin, ardından bıraktığı müthiş şarkılar hiçbir zaman unutulmayacak.
ölümünün on dokuzuncu yıldönümünde müzikte sürekli aranan queen'in mükemmel sesli vokalisti.sanırım onu anmanın en iyi yolu şarkılarını dinleyip mest olmaktır.
ayrıca: (bkz: the show must go on)
an itibariyle öte tarafta john lennon, elvis presley ve michael jackson ile birlikte okey oynadığını arzu ettiğim harbi "rock star". mekanı cennet olsun.
bu akşam* dream tv yüxexes'te saygı gecesi olacak büyük usta.

saygıyla anıyoruz..

takipçileri için;
http://www.dreamtv.com.tr/haberler/2995
hayatımın anlamı olan şarkıyı -show must go on- müthiş şekilde seslendiren efsanevi rock star.
(bkz: ölmez ki o)
19 yıldır gökyüzünde parlayan yıldızın anısına...

http://www.youtube.com/watch?v=5L8-FTvSVxs